Błyszczące włosy - jak sprawić, by Twoje włosy zachwycały blaskiem?

Zadbane, lśniące włosy sprawiają, że wyglądamy bardziej atrakcyjnie i z uśmiechem spoglądamy każdego dnia w lustro. Co zrobić, gdy błyszczące włosy są tylko mglistym wspomnieniem, nasze kosmyki stają się coraz bardziej łamliwe, matowe i nie prezentują się zdrowo? Jakie domowe sposoby na lśniące włosy warto przetestować? Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki dedykowane do włosów matowych i zniszczonych? Co zrobić w przypadku wystąpienia łupieżu?

 

Spis treści:

  1. Błyszczące włosy - co sprawia, że pasma stają się matowe?
  2. Błyszczące włosy - kosmetyki które przywrócą kosmykom połysk
  3. Domowe sposoby na lśniące i gładkie włosy
błyszczące włosy

Błyszczące włosy - co sprawia, że pasma stają się matowe?

Wiele kobiet, które marzą o zdrowych, błyszczących włosach zastanawia się, co odpowiada za utratę połysku kosmyków? Bardzo często matowe włosy to efekt ubogiej w składniki odżywcze diety, z problemem tym zmagają się szczególnie przedstawicielki płci pięknej, które się intensywnie odchudzają. Restrykcyjny, nierozsądny sposób odżywiania bardzo osłabia włosy, fatalnie odbijając się na ich kondycji i wyglądzie. Niedobór witamin i minerałów (szczególnie witamin A, B i E, cynku, krzemu potasu, miedzi) oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że pasma nie tylko stają się matowe, ale też cienkie i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego warto odchudzać się z głową i pomyśleć o konsultacji dietetycznej. Brak blasku to częsty problem kobiet, które regularnie korzystają z zabiegów koloryzacji - częste farbowanie włosów (szczególnie zabiegi rozjaśniania) odbierają pasmom zdrowy połysk. Szczególnie włosy farbowane na kolor blond są podatne na utratę lśnienia i szybko stają się szorstkie w dotyku, a wszystko to przez ich nadmierne przesuszenie składnikami zawartymi w farbie, które niszczą naturalną powłokę ochronną pasm. Nieustanne narażanie włosów na działanie skrajnych temperatur, również może przyczynić się do ich matowienia. Suszenie gorącym strumieniem powietrza, czy mycie głowy zbyt ciepłą wodą szkodzi włosom. Kolejna przyczyna to nadużywanie środków do stylizacji włosów, jeśli nie zostaną one dokładnie spłukane, tworzą na powierzchni pasm warstwę, która uniemożliwia włosom oddychanie. Włosy mogą wypadać i tracić blask również w związku z silnymi przeżyciami, chroniczny stres wpływa nie tylko na psychikę, ale i ciało. Innym, możliwym czynnikiem sprawczym matowych, szorstkich w dotyku włosów może być łupież, za który zwykle odpowiada nadmierny rozrost lipofilnych drożdżaków Malassezia furfur. Drobnoustroje te są częścią  naturalnej mikroflory owłosionej skóry głowy, choroba rozwija się, gdy ich stężenie przekroczy 74%. Grzyby niszczą cebulki włosa, osłabiając jego kondycję. Typowym objawem tego zaburzenia dermatologicznego są jasne płatki złuszczonej skóry, które osypują się z głowy na odzież, zaczerwienienie i świąd. Co pomaga w walce z łupieżem? Jakie preparaty kosmetyczne na błyszczące włosy warto stosować? Co powinno znaleźć się w składzie dobrego szamponu, maski i odżywki?

Błyszczące włosy - kosmetyki które przywrócą kosmykom połysk

Chcąc cieszyć się zdrowymi, błyszczącymi włosami, należy przyjrzeć się dobrze dotychczasowej pielęgnacji skóry głowy. Warto dokładnie czytać skład każdego kosmetyku do włosów, unikając detergentów, składników zapachowych i barwników (szczególnie unikajmy parabenów, SLES i SLS). Kosmyki będą gładkie i lśniące, jeśli zaczniemy stosować produkty kosmetyczne, które zapewnią im nawilżenie oraz odżywienie. Jakie składniki mają szczególnie korzystne działanie i sprawią, że będziemy zachwycać lśniącymi włosami? Regenerację kosmyków ułatwią proteiny pszenicy, prowitamina B5, wyciąg z szyszek chmielu, olej jojoba, łopianowy lub lniany. Kobiety, które korzystają z koloryzacji powinny używać jedynie kosmetyków dedykowanych do włosów farbowanych, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom (warto zapytać zaufanego fryzjera o polecane produkty). Rozsądnym krokiem będzie też zmniejszenie częstotliwości używania lokówki, czy prostownicy, a jeśli już zdecydujemy się na stylizację fryzury z pomocą tych urządzeń, pamiętajmy o stosowaniu kosmetyków termoochronnych. Chcąc mieć zdrowe, błyszczące włosy, warto pamiętać o odpowiedniej temperaturze wody podczas mycia włosów - letni strumień doskonale domknie łuski, dzięki czemu kosmyki nie będą tak bardzo narażone na uszkodzenia mechaniczne i zachowają połysk. Jeśli przyczyną problemów z matowymi i osłabionymi włosami jest łupież suchy, możesz zastosować profesjonalną kurację leczniczą z użyciem szamponu przeciwłupieżowego Nizoral. Preparat ten zawiera 2% ketokonazolu - aktywny składnik doskonale redukuje lipofilne drożdżaki Malassezia furfur, niwelując jednocześnie dokuczliwe objawy schorzenia. Wystarczy przeprowadzić 2-4 tygodniową kurację, aby pozbyć się problemu i dyskomfortu związanego z łupieżem. Jakie domowe sposoby na błyszczące włosy przyniosą pożądane efekty?

Domowe sposoby na lśniące i gładkie włosy

Jeśli chodzi o domowe metody na błyszczące włosy, z pewnością warto spróbować samodzielnie przygotowanych płukanek oraz wcierek. Gładkość i połysk może przywrócić pasmom płukanka z wody i octu jabłkowego, który pozwala utrzymać odpowiednie pH skóry głowy (ważne, by ocet był niepasteryzowany). Płukanie włosów piwem rozcieńczonym z wodą również może poprawić ich kondycję (za sprawą witaminy B, maltozy oraz sacharozy zawartych w piwie). W trosce o lśniące włosy warto regularnie stosować ziołowe wcierki np. ze skrzypu polnego i pokrzywy. Świetne efekty mogą przynieść również domowej roboty maseczki, szczególną popularnością wśród kobiet które chcą przywrócić osłabionym pasmom blask jest maseczka z jajka i awokado lub maseczka z aloesem i miodem. Innym sposobem na błyszczące włosy jest laminowanie kosmyków za pomocą żelatyny lub siemienia lnianego. Jednak zabieg ten wymaga pewnej wprawy (można poprosić o pomoc przyjaciółkę lub członka rodziny). Chcąc poprawić krążenie i dotlenić cebulki włosowe, warto wykonywać regularnie masaże skóry głowy (wykorzystując własne opuszki palców) oraz naturalne peelingi z użyciem kawy lub cukru i miodu.

 

Podsumowując, wypielęgnowane, błyszczące włosy to wizytówka każdej współczesnej kobiety. Niebagatelny wpływ na włosy ma sposób odżywiania - jeśli chcemy zachwycić bujną, pełną blasku czupryną, należy dbać o różnorodność codziennych posiłków, stanowczo unikać monoskładnikowych, ubogich w witaminy i minerały diet. Jeśli planujemy się odchudzić, zamiast działać po omacku na własną rękę, lepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego dietetyka, który ułoży optymalny dla nas jadłospis. 

 

Istnieje wiele skutecznych, domowych sposobów na gładkie i lśniące włosy, dzięki którym pasma mogą nie tylko prezentować się atrakcyjnie, ale też wzmocnić się i odbudować - istotne jest, aby wszystkie elementy pielęgnacji pasm były wykonywane systematycznie i z rozsądkiem. Nadmiar zabiegów i kosmetyków domowej roboty również może zaszkodzić kosmykom, dlatego warto pamiętać o umiarze, a w razie wystąpienia łupieżu suchego - od razu wdrożyć kurację szamponem leczniczym z ketokonazolem, który niweluje objawy i przyczyny choroby.