Czym jest łupież?

Łupież to nie zawsze przewlekłe schorzenie skóry, może to być również problem przejściowy, który występuje w momencie, gdy w organizmie zachodzą zmiany hormonalne, jak na przykład w okresie dojrzewania lub ciąży. Skóra głowy pokryta jest włosami, w związku z czym trudno jest sprawdzić dokładny stan skóry. Łupież objawia się w postaci białych płatków obumarłego naskórka spadających z głowy.

Wszystko, co musisz wiedzieć o łupieżu

Fakty dotyczące łupieżu

  • Łupież – powszechny i nawracający problem dotyczący owłosionej skóry głowy. Co druga osoba doświadcza łupieżu przynajmniej raz w życiu i cierpi z tego powodu, ponieważ łupieżowi często towarzyszą objawy takie jak: świąd, uczucie pieczenia oraz zaczerwienienie skóry głowy.

  • Łupież dotyka częściej mężczyzn niż kobiet, czego przyczyną jest uwarunkowana hormonalnie większa produkcja sebum. Z tego powodu łupież staje się lepki, co powoduje wzrost grzybów Malassezia furfur.

  • Najczęstszą przyczyną łupieżu jest grzyb drożdżopodobny. Malassezia furfur występuje naturalnie w mikroflorze zewnętrznej powłoki owłosionej skóry głowy wszystkich ludzi w stężeniu do 46%.

  • Nadmierny wzrost grzybów prowadzi do powstania łupieżu, świądu i zaczerwienienia skóry głowy – w ciężkich przypadkach może wywołać łojotokowe zapalenie skóry.

Główne przyczyny łupieżu

Skóra nieustannie produkuje nowe komórki i usuwa stare w celu zachowania zdrowia. Łupież powstaje, kiedy cykl odnowy przyspiesza. Łuszczenie się i świąd skóry głowy mogą być wynikiem:

Suchości skóry


Suchość skóry – łupież występuje częściej, gdy jest zimno, ze względu na przesuszenie skóry

Grzybów z rodziny Malassezia

Grzyby Malassezia furfur są najczęstszą przyczyną powstawania łupieżu. To grzyby naturalnie występujące na skórze, które powodują problemy, gdy dochodzi do ich nadmiernego wzrostu

Zmian pór roku


Stan skóry może ulec pogorszeniu ze względu na różne czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenie powietrza lub niska wilgotność

Zapalenie skóry

Do pogorszenia łupieżu może również dojść ze względu na nadmierne stosowanie produktów do stylizacji włosów lub ciągłe stosowanie nakryć głowy

Niektórych chorób

Czynniki wewnętrzne, takie jak: zmiany hormonalne lub stres, mogą mieć znaczny wpływ

Produktów do włosów

Problemy, takie jak: choroba lub dieta (np. niedobór cynku), również ułatwiają namnażanie bakterii

Jak zapobiegać łupieżowi

Poniżej znajdują się wskazówki, jak zapobiegać łupieżowi:

Unikanie stresu

Stres może niekiedy nasilić objawy łupieżu, ponieważ osłabia on naturalne siły obronne organizmu i sprawia, że organizmowi trudniej walczyć z podrażnieniem spowodowanym łupieżem.

Zbilansowana dieta

Odpowiednie odżywianie jest dobre nie tylko dla zdrowia, ale też dla włosów i skóry głowy. Pokarmy bogate w kwasy Omega-3 pomagają w zachowaniu zdrowia skóry głowy.

Masaż

Delikatny masaż skóry głowy podczas mycia włosów szamponem leczniczym pomoże oddzielić płatki łupieżu i dokładnie rozprowadzić preparat na skórze głowy.

Regularne mycie włosów

Istotne jest regularne mycie włosów, w celu usunięcia tłuszczu gromadzącego się codziennie na włosach.

Czyszczenie szczotek do włosów

Należy czyścić szczotkę do włosów, usuwając martwy naskórek oraz pozostałości produktów do stylizacji.

Umiar w stosowaniu produktów do stylizacji

Nadmierne stosowanie produktów do stylizacji, takich jak żele czy lakiery do włosów, może prowadzić do nagromadzenia tłuszczu na skórze głowy i włosach, co może wywołać podrażnienie oraz powstanie łupieżu. Nie należy stosować nadmiernych ilości produktów do stylizacji i zawsze je dokładnie zmywać.

Żegnajcie inne szampony przeciwłupieżowe oraz szampony na bazie substancji smolistych

Nizoral® leczy przyczynę łupieżu, a nie tylko objawy. Zawiera ketokonazol, aktywny składnik nr 1 na świecie stosowany w leczeniu łupieżu. Podczas gdy inne marki kosmetyczne skupiają się głównie na objawach łupieżu, Nizoral® zajmuje się podstawową przyczyną. Nizoral® posiada klinicznie potwierdzone właściwości ograniczające świąd i łuszczenie się skóry.

Pożegnaj się z łupieżem

Nizoral ® leczy przyczynę łupieżu, a nie tylko objawy

Łupież i choroby wywoływane
grzybami

Łupież spowodowany czynnikami zewnętrznymi

Co każdy z nas może zrobić, żeby zwalczyć łupież

Może wyglądać jak łupież, chociaż nim nie jest