Przyczyny łupieżu są rozmaite. Delikatna skóra głowy może reagować na produkty do włosów, zmiany w sposobie odżywiania, zmiany hormonalne oraz zmiany pór roku. Chociaż przyczyną mogą być również różne choroby skóry.

Łupież

Czym jest „normalny” łupież?

Łupież to schorzenie owłosionej skóry głowy powodujące powstawanie widocznych łusek składających się z komórek martwej skóry, które łącząc się z sebum produkowanym przez skórę, tworzą płatki o zabarwieniu białym do żółtawego. Gruczoły łojowe znajdują się na skórze każdego człowieka. Gruczoły te wytwarzają lipidy. Kiedy lipidy docierają do powierzchni skóry, nazywane są sebum (mieszanina tłuszczów i białek). Sebum sprawia, że włosy i skóra głowy stają się gładkie, błyszczące i nieprzepuszczalne dla wody. Łupież może wystąpić na skórze prawie każdego, ponieważ skóra ciągle ulega odnowie poprzez gubienie starych i obumarłych komórek. Kiedy styka się z sebum, występuje w postaci widocznych płatków skóry.

Grzyby

Malassezia furfur

Malassezia to gatunek grzybów (grzyby drożdżopodobne). Grzyby występują naturalnie na powierzchni skóry ludzi i zwierząt. Jednym z gatunków grzyba jest Malassezia furfur. Grzyby potrzebują tłuszczu do wzrostu. Dlatego lubią żyć na skórze i owłosionych obszarach ciała pokrytych gruczołami łojowymi:

  • Owłosiona skóra głowy
  • Skóra twarzy
  • Klatka piersiowa i plecy

Stężenie grzybów na skórze głowy wynoszące do 46% jest całkowicie normalne i nieszkodliwe. Jednak nadmierny wzrost grzybów (do 74%), może doprowadzić do powstania łupieżu. Przy wartości 83% może wywołać choroby skóry.

Zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry występuje w przypadku ciężkiej inwazji grzybów drożdżopodobnych Malassezia furfur. Nosi również nazwę egzemy łojotokowej. Dobra wiadomość: łojotokowe zapalenie skóry nie jest zaraźliwe.

Aż 50% populacji na całym świecie cierpi z powodu łupieżu. Jest to jedna z najczęstszych chorób skóry na świecie. Łupież i łojotokowe zapalenie skóry mogą stanowić wielki ciężar dla osób na nie chorujących. Do leczenia należy też stosować odpowiednie środki.

Łojotokowe zapalenie skóry oraz łupież często występują na głowie i twarzy, mogą jednak występować również na innych częściach ciała. Jest to choroba uzależniona od pory roku: osoby chore cierpią bardziej zimą niż latem. Do leczenia zaleca się środki przeciwgrzybicze.

Jak rozpoznać łojotokowe zapalenie skóry?

  • Przeźroczyste tłuste łuski w kolorze żółtawym
  • Niekiedy skóra jest zaczerwieniona na obszarach dotkniętych chorobą
  • Często występuje uczucie pieczenia i/lub swędzenia

Niemniej jednak istnieją inne choroby skóry, które wyglądają podobnie, jednak ich przyczyny są inne. Jest to łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry. W celu poprawnego rozpoznania należy zawsze skonsultować się z dermatologiem.

Skóra

Łupież pstry

Drożdżopodobne grzyby Malassezia są czynnikiem sprawczym łupieżu pstrego. Najczęstszą przyczyną są grzyby Malassezia furfur. Do częstych objawów choroby należą:

  • Początkowo małe, potem większe plamy na skórze w kształcie okrągłe do owalnych
  • Plamy w różnych odcieniach czerwieni (różowy, brązowy, czerwony, czarny)
  • Dotknięte obszary skóry są znacznie jaśniejsze niż otaczająca je zdrowa skóra lub nawet pozbawione są pigmentacji (łupież pstry)
  • Skóra jest delikatnie obrzęknięta w dotkniętych okolicach, jednak świąd występuje raczej rzadko, a jeśli występuje, to jest łagodny.
    Nie drapać. W przeciwnym razie od skóry mogą odrywać się niewielkie płatki. Grzyby zwane bran fungus (wyglądem przypominają otręby) nie powodują łojotokowego zapalenia skóry przypominającego łupież; jest ono również wywoływane drożdżopodobnymi grzybami Malassezia furfur.

Co może pomóc? W leczeniu ostrych epizodów szczególnie skuteczne są środki przeciwgrzybicze. Jednak plamy na obszarach dotkniętych schorzeniem pozostają często widoczne przez kilka miesięcy po zastosowaniu leczenia. Leczenie należy kontynuować w ramach środków ostrożności nawet po wyzdrowieniu.

Jak działają środki przeciwgrzybicze?

Preparaty przeciwgrzybicze eliminują przyczynę chorób wywołanych grzybami. Udowodniono, że substancja czynna 2% ketokonazol jest szczególnie odpowiednia, jeśli skóra głowy jest nadmiernie zasiedlona przez drożdżopodobne grzyby Malassezia furfur. Niszczy błonę komórkową grzyba. Dlatego 2% ketokonazol zwalcza nadmierny wzrost grzybów i minimalizuje tworzenie się łupieżu. Działanie takie może się utrzymywać do dwóch tygodni po spłukaniu preparatu.

Informacje

Preparaty przeciwgrzybicze to leki stosowane do zwalczania wzrostu grzybów. Leki przeciwgrzybicze składają się z substancji przeciwdrobnoustrojowych zapobiegających wzrostowi grzybów lub mogących zabić grzyby. Dlatego właśnie środki przeciwgrzybicze są stosowane, aby skutecznie leczyć choroby grzybicze (grzybice).

Środki przeciwdrobnoustrojowe to substancje chemiczne zmniejszające ilość drobnoustrojów lub je zabijające. Poza preparatami przeciwgrzybiczymi bakterie zwalczają też antybiotyki oraz środki odkażające.

Pożegnaj się z łupieżem

Nizoral ® leczy przyczynę łupieżu, a nie tylko objawy