Ból skóry głowy - o czym może świadczyć?

Ból skóry głowy to dosyć popularna dolegliwość, obniża jakość codziennego funkcjonowania i ma negatywny wpływ na samopoczucie. Symptom ten może świadczyć o różnych chorobach dermatologicznych i nie tylko. Jak zdiagnozować i leczyć ból skóry na głowie? Kiedy warto zastosować szampon leczniczy Nizoral?

 

Spis treści: 

 1. Co może oznaczać ból skóry głowy? Trichodynia
 2. Jak leczyć ból skóry głowy? 
 3. Łupież, wypadanie włosów i ból skóry głowy - szampon leczniczy Nizoral
ból skóry głowy

Co może oznaczać ból skóry głowy? Trichodynia

Ból skóry głowy określany przez lekarzy trichodynią, może być manifestacją różnych problemów zdrowotnych. Oprócz bolącej głowy lub „bólu cebulek włosów” osoba walcząca z trichodynią może skarżyć się na świąd, łuszczenie, pieczenie naskórka oraz nadmierną utratę włosów. Czasami zdarza się, że ból skóry głowy ma podłoże psychiczne, określany jest wówczas terminem trichotillomanii – to zaburzenie psychiczne, które zmusza chorego do niepohamowanego wyrywania włosów, co oczywiście powoduje dolegliwości bólowe. Inne, możliwe przyczyny bólu skóry głowy to:

 

 • urazy (np. uderzenie w głowę), 
 • choroby pasożytnicze (np. wesz głowowa, świerzb),
 • długotrwały stres (gdy wzmożone napięcie mięśniowe obejmuje również mięśnie czaszki),
 • oparzenia słoneczne,
 • zaburzenia hormonalne,
 • leczenie antynowotworowe,
 • bruksizm,
 • alergie.

 

Ból skóry na głowie może mieć też bardzo prozaiczną przyczynę, jak zbyt mocne upięcie włosów (koński ogon, ścisły, długi warkocz). Powodem bólu skóry głowy niekiedy są zakażenia grzybicze (np. łojotokowe zapalenie skóry, grzybica skóry głowy). Jeśli odczuwamy dokuczliwy świąd, pieczenie i zauważamy nadmierne złuszczanie się naskórka, być może mamy łupież suchy (zazwyczaj nie powoduje bólu skóry, ale wywołuje silny świąd). Natomiast ból skóry głowy przy dotyku może świadczyć o przeczulicy skóry głowy spowodowanej np. uczuleniem na składniki szamponu do włosów lub odżywki (dolegliwości bólowe ustają po zaprzestaniu stosowania kosmetyku). Przeczulica ma związek z nadwrażliwością sensoryczną. Często chory chcąc poczuć ulgę, nieustannie dotyka skórę, drapie ją, co może prowadzić do uszkodzenia ciągłości naskórka, rany i nasilenia stanów zapalnych. Jeśli ból objawia się tylko w danych sytuacjach np. po intensywnym treningu lub silnym stresie, być może ma związek z nadciśnieniem. Co zrobić, gdy odczuwamy ból skóry na głowie? Jak radzić sobie z tym problemem?

Jak leczyć ból skóry głowy?

Chcąc skutecznie pozbyć się bólu skóry głowy, należy wyeliminować czynniki, które powodują nieprzyjemne dolegliwości. Warto skorzystać z pomocy lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa – specjalista na podstawie wywiadu z pacjentem i dodatkowych badań, ustali przyczynę uciążliwych symptomów. Co można zrobić na własną rękę? Z pewnością warto odstawić zbyt agresywnie działające kosmetyki do pielęgnacji skóry głowy i włosów oraz dokładnie czytać etykiety produktów (niektóre substancje chemiczne w składzie szamponów i odżywek mogą silnie uczulać). Należy również dbać o czystość szczotki i grzebienia do włosów. Warto ograniczyć częstotliwość wykonywania zabiegów fryzjerskich, takich jak koloryzacja i trwała ondulacja. Chcąc uniknąć bólu skóry głowy najlepiej nie upinać zbyt ciasno włosów (zamiast wysokiego kucyka, czy koku zaplećmy kosmyki w luźny warkocz, szczególnie jeśli pasma są długie i ciężkie). W przypadku podłoża psychicznego pomocna może być psychoterapia.

Łupież, wypadanie włosów i ból skóry głowy - szampon leczniczy Nizoral

Łupież  owłosionej skóry głowy, to uciążliwa dolegliwość, z którą zmaga się wiele osób. Zwykle nie powoduje bólu skóry głowy, ale szereg innych przykrych objawów. Objawia się występowaniem na głowie złuszczonych białych lub żółtych płatków, które są wyraźnie widoczne na włosach oraz mają tendencję do osypywania się na ubrania. Innym symptomem łupieżu zwykłego jest świąd i zaczerwienienie skóry główy. Przyczyną tych nieprzyjemnych dolegliwości są zwykle drożdżaki Malassezia furfur, które naturalnie bytują na skórze człowieka. W sprzyjających okolicznościach ten mikroskopijny grzyb, który buduje naturalną mikroflorę ludzkiej skóry, nadmiernie się rozrasta, tworząc liczne kolonie i powodując łupież (gdy stężenie patogennych mikroorganizmów przekracza 74%). Malassezia niszczy cebulki włosów, rozwija się bardzo dynamiczne, może powodować również zapalenie mieszków włosowych, łupież pstry i łojotokowe zapalenie skóry głowy. Jak więc pozbyć się infekcji grzybiczej wywołanej Malassezia furfur? Najskuteczniejszą metodą jest sięgnięcie po profesjonalny szampon z ketokonazolem Nizoral, który zmniejsza populację grzybów i łagodzi dokuczliwe objawy. Ketokonazol to lek przeciwgrzybiczy o szerokim spektrum działania (zwalcza dermatofity, drożdżaki i grzyby polimorficzne). Standardowa kuracja Nizoralem trwa 2-4 tygodnie, szampon przeciwłupieżowy należy stosować 2 razy w tygodniu, zgodnie z informacjami na ulotce.

 

Ból skóry głowy może, ale nie musi być manifestacją różnych chorób. Jeśli oprócz dolegliwości bólowych w obrębie głowy obserwujemy u siebie inne, niepokojące symptomy, jak np. świąd, intensywne wypadanie włosów, zmiany zapalne - warto skonsultować się z lekarzem.