Cynk na włosy - zmień kondycję swoich włosów!

Mocne włosy to marzenie każdego z nas. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że odpowiednio zbilansowana dieta ma duży wpływ na kondycję i wygląd włosów. Jednym z najważniejszych pierwiastków odpowiedzialnych za piękne kosmyki jest cynk. Jak działa cynk na włosy i co świadczy o jego niedoborze w organizmie? Czy warto stosować cynk organiczny na włosy? Sprawdźmy!

 

Spis treści:

  1. Cynk na włosy - jakie właściwości posiada ten cenny pierwiastek?
  2. Cynk na włosy - jakie produkty są dobrym źródłem cynku?
  3. Cynk na włosy. Czym grozi nadmiar i niedobór cynku w organizmie?
  4. Dieta uboga w cynk a łupież. Szampon leczniczy Nizoral 
cynk na włosy

Cynk na włosy - jakie właściwości posiada ten cenny pierwiastek?

Cynk to jeden z najważniejszych pierwiastków w organizmie człowieka, który pełni wiele ważnych funkcji (nie tylko pozytywny wpływ na stan skóry i paznokci). Dobowe zapotrzebowanie na ten minerał wynosi 10-30 mg. Cynk m.in.:

  • chroni również komórki organizmu przed działaniem wolnych rodników,
  • bierze udział w magazynowaniu insuliny, 
  • uczestniczy w ekspresji genów,
  • przyspiesza gojenie się ran i zadrapań,
  • odpowiada za odczuwanie smaku i zapachu,
  • uczestniczy w syntezie kolagenu i odnawianiu się naskórka,
  • neutralizuje szkodliwe działanie metali ciężkich,
  • wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego (wspomaga odporność),
  • łagodzi objawy niektórych chorób autoimmunologicznych,
  • chroni mężczyzn przed przerostem prostaty i poprawia ich płodność (zwiększa ruchliwość plemników).

O odpowiedni poziom cynku w organizmie powinny szczególnie dbać osoby chorujące na AZS (atopowe zapalenie skóry), trądzik, łuszczycę, a także zmagające się z nadmierną łamliwością i wypadaniem włosów. 

Jaki wpływ ma cynk na włosy? Kontroluje metabolizm aminokwasów, dzięki którym powstają włosy. Ten dobroczynny pierwiastek sprzyja przyswajaniu witamin m.in. ułatwia wchłanianie witaminy A, a także reguluje pracę gruczołów łojowych. Wpływa również na tworzenie keratyny - białka, które stanowi główny budulec włosa. Warto wspomnieć, że problemy z paznokciami i włosami, są jednym z pierwszych sygnałów świadczących o niedoborze cynku w organizmie. Jak widać, wpływ cynku na włosy jest naprawdę znaczący, bez niego utracone kosmyki nie będą zastępowane nowymi! W jakich produktach spożywczych znajdziemy najwięcej cynku?

Cynk na włosy - jakie produkty są dobrym źródłem cynku?

Niestety cynk jest słabo przyswajalny przez organizm, dlatego należy dbać o codzienną dietę, wprowadzając do niej pokarmy bogate w ten pierwiastek. Co jeść, aby zapewnić kosmykom odpowiedni poziom cynku? Najlepszym źródłem mikroelementu są ostrygi. Za inne, równie dobre źródła tego pierwiastka uznaje się:

  • pestki dyni,
  • sery podpuszczkowe (żółte),
  • olej z pestek dyni,
  • nasiona słonecznika,
  • wątroba,
  • kakao,
  • mięso,
  • sezam, 
  • nasiona roślin strączkowych.

Pozytywny wpływ cynku na włosy nie wystarczy, aby móc cieszyć się zdrowymi i silnym pasmami. Włosy potrzebują wielu innych składników odżywczych - jakich witamin, pierwiastków poza cynkiem, nie może zabraknąć w codziennym menu osoby, które chcą mieć sprężyste, gęste i mocne włosy? Dla prawidłowego wchłaniania cynku potrzebna jest witamina B6, która odgrywa też istotną rolę w procesach metabolicznych.  Witamina B6 jest podobnie jak cynk pomocna w walce z łupieżem. Z kolei witamina B12 zapobiega wypadaniu kosmyków i pozwala zachować piękny kolor. Natomiast witamina A bierze udział w syntezie keratyny (budulca włosa). Witamina C uczestniczy w procesie produkcji budulca łodygi włosa. Selen razem z witaminą E chronią kosmyki przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, zapobiegając przesuszeniu pasm. Innym, ważnym pierwiastkiem jest żelazo, które wspiera regenerację włosów.

Chcąc poznać zawartość składników odżywczych w organizmie, warto skorzystać z pierwiastkowej analizy włosa, dzięki temu badaniu można sprawdzić nie tylko poziom cynku na włosach, ale i innych wartościowych pierwiastków.

Cynk na włosy. Czym grozi nadmiar i niedobór cynku w organizmie?

Skoro wiemy już, jaki jest wpływ cynku na włosy, warto wyjaśnić, jakie są skutki uboczne jego nadmiaru w organizmie? Przedawkowanie tego pierwiastka może spowodować problemy z przewodem pokarmowym, a nawet niedokrwistość (nadmiar cynku ogranicza wchłanianie żelaza oraz miedzi). Z przedawkowaniem cynku zmagają się zwykle osoby, które przyjmują cynk organiczny na włosy (pod postacią suplementów), bardzo trudno doprowadzić do nadmiaru pierwiastka przyjmowanego z pokarmem.

Wiele osób nie jest świadomych, jakie konsekwencje zdrowotne dla organizmu niesie długotrwały niedobór cynku (organizm człowieka nie potrafi magazynować tego pierwiastka). Najczęstszym skutkiem niedoboru tego minerału jest zwiększona podatność na infekcje, wydłużony czas gojenia się ran. zaburzenia smaku i zapachu, problemy z koncentracją. Inne możliwe objawy to suchość w ustach, zmniejszone libido, ogólne osłabienie i drżenie mięśni. Niskim poziom tego pierwiastka odbija się też negatywnie na urodzie - powoduje wypryski i różne problemy skórne: przebarwienia, zaburzenia pigmentacji, trądzik. Gdy brakuje cynku, paznokcie stają się kruche i łamliwe, na płytce paznokciowej pojawiają się charakterystyczne, białe plamki. Jaki wpływ ma niski poziom cynku na włosy? Mieszki włosowe ulegają osłabieniu, co sprawia, że kosmyki nie tylko przestają rosnąć, ale obserwujemy ich nadmierną utratę. Włosy stają się matowe, kruche i pozbawione elastyczności. Jako że cynk reguluje wydzielanie łoju, jego niedobór może zaburzyć pracę gruczołów łojowych, co zwiększa ryzyko wystąpienia łupieżu owłosionej skóry głowy - jak radzić sobie z tym popularnym problemem dermatologicznym, który może dotyczyć nawet 3 mln Polaków?

Dieta uboga w cynk a łupież. Szampon leczniczy Nizoral

Ryzyko niedoborów cynku na włosy jest wysokie u osób, które stosują monotonną, niepełnowartościową dietę, bogatą w wysokoprzetworzoną żywność. Ponieważ cynk reguluje pracę gruczołów łojowych, uboga w ten pierwiastek, źle zbilansowana dieta (w której brakuje również witamin z grupy B) może mieć związek z pojawieniem się łupieżu (łac. pityriasis capillitii) - schorzenia, które źle wpływa na kondycję włosów i stan skóry głowy. Do rozwoju łupieżu zwykłego dochodzi, gdy stężenie drożdżopodobnych grzybów z rodziny Malassezia, które żywią się sebum i naturalnie bytują na skórze głowy, przekracza 74%. Wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się charakterystycznych białych płatków, zaczerwienień i uciążliwego świądu typowego dla łupieżu? Potrzebne jest tutaj bardzo skoncentrowane i przemyślane działanie. Warto spróbować kuracji profesjonalnym szamponem leczniczym Nizoral, który zawiera w swoim składzie aż 2% ketokonazolu - leku przeciwgrzybiczego, który doskonale radzi sobie z eliminacją nadmiernego złuszczania zrogowaciałej warstwy naskórka, świądu i drożdżaków Malassezia furfur odpowiedzialnych za rozwój choroby. Standardowa kuracja trwa 2-4 tygodnie, w tym czasie należy myć skórę głowy z użyciem szamponu przeciwłupieżowego Nizoral 2 razy w tygodniu, pozostawiając preparat na 3-5 minut, przed końcowym płukaniem. Nizoral działa łagodnie i skutecznie, jest bardzo bezpiecznym produktem, może być stosowany od 12. roku życia (jest dostępny bez recepty w aptece), gwarantuje długotrwałą ochronę przed łupieżem. 

Warto dodać, że wskutek rozprzestrzeniania się patogennych drobnoustrojów Malassezia furfur, może również dojść do rozwoju łupieżu pstrego oraz łojotokowego zapalenia skóry głowy.

Podsumowując, cynk na włosy ma korzystny wpływ zarówno na ich wygląd, strukturę, jak i budowę, dlatego warto dbać o codzienną dietę, aby nie doprowadzić do niedoboru tego ważnego dla zdrowia organizmu pierwiastka oraz spożywać produkty bogate w inne składniki odżywcze, istotne dla zachowania silnych i pięknych włosów (selen, żelazo, miedź, witaminę A, E, C, witaminy z grupy B). W sytuacji, gdy niewłaściwy sposób odżywiania doprowadzi do rozwoju łupieżu, należy zastosować profesjonalną kurację szamponem leczniczym Nizoral. W razie wyraźnego pogorszenia kondycji włosów, ich nadmiernej utraty, przerzedzenia i łamliwości, warto też skorzystać z konsultacji z dermatologiem lub trychologiem.