Cytryna na włosy - sprawdź, jakie są efekty stosowania!

Osoby, które cenią sobie naturalne metody pielęgnacji włosów, często zastanawiają się nad wpływem cytryny na włosy. Czy sok z cytryny rzeczywiście poprawia jakość kosmyków, zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się i niweluje żółty, niepożądany odcień, z którym często walczą kobiety regularnie rozjaśniające włosy? Jak stosować cytrynę na włosy, aby wykorzystać optymalnie moc naturalnych kwasów? 

 

Spis treści:

  1. Cytryna na włosy - efekty. Dobroczynne właściwości soku z cytryny
  2. Naturalne rozjaśnianie - rumianek i cytryna na włosy 
  3. Domowa maseczka - żółtko, oliwa i cytryna na włosy
  4. Cytryna i miód na włosy - moc korzyści dla kosmyków
  5. Cytryna czy Nizoral na łupież - jaki sposób wybrać?
cytryna na włosy

Cytryna na włosy - efekty. Dobroczynne właściwości soku z cytryny

Cytryna jest obecna w niemal każdym domu, to łatwo dostępny, niedrogi cytrus o prozdrowotnym działaniu. Jak wpływa cytryna na włosy, a dokładnie wyciskany z niej sok? Dobroczynne właściwości soku z cytryny są znane od wieków. Nasyca on kosmyki dużą ilością witamin oraz składników odżywczych (zawiera nie tylko witaminę C, ale też witaminy z grupy B, wapń, kwas foliowy, magnez, potas, cynk) poprawia poziom nawilżenia i nadaje zdrowy blask. Cytryna przywraca też skórze głowy naturalne pH. Niektóre kobiety używają cytryny na włosy do naturalnego rozjaśnienia pasm i zlikwidowania nieestetycznej, żółtej barwy po koloryzacji chemicznej. 

Naturalne rozjaśnianie - rumianek i cytryna na włosy

Chcąc rozjaśnić pasma, warto połączyć siły rumianku i cytryny na włosy - w jaki sposób? Wywar tworzymy, zaparzając torebkę rumianku w filiżance z roztworem zrobionym z 3/4 szklanki wody i 1/4 soku z cytryny. Następnie wystarczy spryskać płynem włosy i wyjść na spacer, jeśli dzień jest słoneczny (promienie słońca pomogą wydobyć z włosów świetliste, złote refleksy). Aby utrwalić efekt, należy stosować płukankę z rumianku i cytryny na włosy raz w tygodniu. Chcąc uzyskać spektakularny rezultat rozjaśnionych włosów, bez stosowania chemicznych środków, należy wykonywać tego rodzaju maseczki regularnie (cytryna rozjaśnia pasma nie od razu, a stopniowo). Rozjaśnianie włosów tą metodą sprawdza się w przypadku kobiet, które są posiadaczkami ciemnego blondu lub jasnego brązu. 

Domowa maseczka - żółtko, oliwa i cytryna na włosy

Cytrynowa płukanka to nie koniec możliwości. Maseczka z żółtka, oliwy i cytryny na włosy to naturalna metoda pielęgnacji suchych i zniszczonych pasm, które wymagają dogłębnej regeneracji i stymulacji porostu. Jak przygotować maseczkę pielęgnacyjną? Wystarczy połączyć 1 żółtko z 2 łyżkami oliwy z oliwek oraz sokiem wyciśniętym z połowy cytryny. Taki domowej roboty kosmetyk należy nałożyć na włosy, zawinąć w folię i ręcznik na 40-60 minut. Jak jeszcze można wykorzystać cytrynę na włosy?

Cytryna i miód na włosy - moc korzyści dla kosmyków

Miód i cytryna na włosy to kolejna domowa mikstura, która ma pozytywny wpływ na kondycję kosmyków. Miód pszczeli to remedium na  puszące się, suche i łamliwe pasma. Maseczka miodowo-cytrynowa ma działanie nawilżające, wygładzające i nabłyszczające. Jak ją przygotować? Należy wymieszać ¾ szklanki soku z cytryny z łyżeczką miodu i nanieść na włosy pasmo po paśmie. Następnie owinąć głowę folią i ogrzewać strumieniem ciepłego powietrza z suszarki przez kilka minut. Po około 30 minutach maskę można spłukać ciepłą wodą. Przy częstym stosowaniu miodu i cytryny na włosy, kosmyki szybciej rosną, są miękkie i przyjemne w dotyku.

Cytryna czy Nizoral na łupież - jaki sposób wybrać?

Co prawda cytryna na włosy jest stosowana przez niektóre osoby do walki z łupieżem (sok z cytryny zmienia kwasowość pH skóry głowy), jednak efekty nie są długofalowe, utrzymują się przez krótki czas. Chcąc pozbyć się problemu z nadmiernie złuszczającym się naskórkiem i świądem głowy wywołanym kolonizacją drożdżaków Malassezia furfur, należy sięgnąć po lecznicze preparaty, jak np. szampon Nizoral. Zawiera on 2% ketokonazolu, składniku aktywnego, który wykazuje wysoką skuteczność w walce z mikroorganizmem z rodziny Malassezia. Szampon przeciwłupieżowy Nizoral przyczynia się do szybkiej eliminacji zakażenia oraz jego objawów (już po pierwszej aplikacji preparatu, zmniejsza się zaczerwienienie skóry głowy i uporczywy świąd).


Podsumowując, sok z cytrusów zawiera mnóstwo wartościowych składników mineralnych i witamin, dzięki którym regularne stosowanie cytryny na włosy wzmacnia je, pobudza porost, sprawia, że są lśniące i gładkie. Maseczki i płukanki domowej roboty sprawiają, że kosmyki są też bardziej elastyczne i mniej porowate. Jednak chcąc pozbyć się łupieżu, warto sięgnąć po profesjonalne środki dedykowane do walki z tego typu problemem dermatologicznym, jak szampon leczniczy Nizoral do stosowania miejscowego. Kuracja preparatem z 2% zawartością ketokonazolu, który jest lekiem przeciwgrzybiczym, daje szybkie i przede wszystkim trwałe efekty (czego nie gwarantuje cytryna na włosy). Natomiast, jeśli po 4 tygodniach symptomy nie ustąpią lub nasilą się, należy zgłosić się do lekarza dermatologa.