Jak często myć włosy?

Pytanie co, ile powinno się myć włosy zadaje sobie miliony kobiet na całym świecie. Trzeba codziennie? A może wystarczy co drugi dzień? Nie brakuje też głosów, że włosy trzeba myć zaledwie raz w tygodniu. Te wątpliwości postanowili rozwiać naukowcy. Problem co, ile dni myć włosy został gruntownie przebadany i to przez wiele zespołów badawczych. Niestety jednoznacznej odpowiedzi nadal brak, bowiem wszystko zależy. Od czego?

Co, ile myć włosy?

Sposobów na piękne włosów nie brakuje, jednak o to, aby były one były zdrowe i lśniące trzeba zadbać już na etapie ich mycia. Niewiele osób wie, że to właśnie mycie włosów jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym dla czupryny. Aby dobrze się ona prezentowała, wcale nie trzeba nakładać na nią pianek, odżywek, lakierów i innych preparatów – wystarczy prawidłowo myć głowę. Tu jednak pojawia się pytania, co oznacza prawidłowo i jak często powinno się myć włosy. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ uzależniona jest od kondycji kosmyków oraz stanu skóry głowy.

Od czego zależy jak często myć głowę?

Kluczowe dla tego, jak często myć głowę jest sebum. To ono odpowiada za właściwe nawilżenie skóry i włosów. Sebum jest wytwarzane przez gruczoły łojowe, a jego ilość jest indywidualna dla każdego człowieka. Zależy m.in. od takich czynników jak geny, wiek, poziom hormonów. Aby więc znaleźć optymalną odpowiedź na to co, ile powinno się myć włosy należy przyjrzeć się bliżej potrzebą organizmu. Należy pamiętać, że zbyt duża częstotliwość mycia głowy może przyczynić się do niemałych problemów - nadmiernego wypadania, przesuszenia, łysienia. Pomocne w szukaniu własnego, spersonalizowanego rytmu pielęgnacji czupryny jest przeanalizowanie czynników takich jak:

 • Typ skóry – w przypadku skóry normalnej włosy powinno się myć 1-2 razy w tygodniu; w przypadku skóry głowy przetłuszczającej się zabieg należy wykonywać znacznie częściej;
 • Tekstura włosów – włosy cienkie i delikatne należy myć nawet codziennie, a przy tym stosować do tego zabiegu specjalistyczne szampony, zaleca się używanie preparatów nieobciążających czuprynę, bez detergentów; a jak myć kręcone włosy? Wystarczy, że po szampon sięgnie się raz w tygodniu;
 • Nawyki w stylizacji – doradza się, aby włosy poddawane częstym zabiegom stylizacyjnym (farbowaniu, kręceniu, prostowaniu) myć rzadziej – 1-2 razy w tygodniu; włosy nie obciążone stylizacją można myć częściej, nawet codziennie.

Przeglądając fora internetowe, a nawet zalecenia kosmetologów, dermatologów i trychologów można spotkać się z dwoma stanowiskami. Pierwsze mówi, że włosy należy myć tak często jak tego wymagają, aby czuć się czysto i świeżo. Druga teoria wskazuje, że powinno się ograniczyć tą czynność inaczej doprowadzi to do ich wypadania i przetłuszczania się. Popularny jest również konsensus. Mówi on, aby głowę myć nawet codziennie (nie częściej niż raz na dobę) – jeśli tego potrzebują, ale zawsze delikatnymi szamponami bez detergentów.

Codzienne mycie włosów a wypadanie

Mówi się, że mycie włosów codziennie może doprowadzić do przetłuszczania się czupryny, a w niektórych przypadkach nawet do nadmiernego wypadania włosów. Naukowcy potwierdzają te teorie. Włosy myte codziennie szamponami bogatymi w silne detergenty, SLS-y i SLES-y mogą wypłukiwać naturalną ochronną warstwę lipidową, wysuszać skórę, wzmacniać wydzielanie sebum, a przez to osłabiać cebulki. Te słabe oznaczają, że włosy są bardziej narażone na łamanie się i wypadanie. Codzienne mycie włosów nie przyczynia się jednak do wypadania, kiedy zabieg ten wykonuje się prawidłowo, z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków.

Rano czy wieczorem – kiedy lepiej myć włosy?

Włosy można myć zarówno rano, jak i wieczorem. Pora przeprowadzania tego zabiegu pielęgnacyjnego nie ma szczególnego znaczenia, o ile zastosuje się podstawowe zasady. Umyte wieczorem włosy należy wysuszyć przed położeniem się spać. Wynika to z tego, że mokre kosmyki są delikatniejsze, a przez to bardziej narażone na uszkodzenia. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach włosy po całej nocy (mimo umycia) mogą być nieświeże. Stąd też mycie włosów rano uważa się za lepsze. Można je poprzedzić nałożeniem maski na całą noc lub olejowaniem – przez kilka godzin sny składniki odżywcze lepiej się wchłaniają. Myjąc włosy rano, również należy pamiętać o ich wysuszeniu i nie wychodzić z mokrymi na intensywne słońce.

Jak często myć włosy suchym szamponem?

Suchy szampon to produkt, który ratuje z niejednej opresji. Świetnie spisuje się w podróży, na wakacjach, kiedy brakuje czasu. Ten kosmetyk potrafi zdziałać cuda i szybko odświeżyć przetłuszczone włosy. Jednak jak często myć włosy suchym szamponem? Okazuje się, że można po niego sięgać nawet 2-3 dni pod rząd, jednak nie należy przesadzać z jego ilością. Kosmyki należy spryskiwać oszczędnie i tylko w miejscach, które tego wymagają, czyli na grzywce, u nasady, na końcówkach. Zbyt duża ilość suchego szamponu może powodować swędzenie skóry głowy i dyskomfort.

Jak często myć włosy męskie?

O włosy i skórę głowy dąć powinny nie tylko panie, ale i panowie. W ich przypadku częstotliwość mycia włosów również zależy od indywidualnych potrzeb. Wpływ na pielęgnacje ma tryb życia, rodzaj włosów i posiadanej fryzury.

Jak poprawnie myć włosy?

Włosy można myć codziennie, 2-3 razy w tygodniu lub raz w tygodniu, jednak najważniejsze jest zastosowanie się do właściwych zasad. Dotyczą one

 • Wody, jaką myje się włosy (powinna być ona letnia);
 • Stosowanych kosmetyków;
 • Rozczesywania włosów po umyciu;
 • Pozycji, w jakiej myje się włosy (zawsze powinno się myć włosy głową w dół);
 • Sposoby i metody mycia głowy.

Jakie są metody mycia włosów?

Metod mycia włosów jest kilka. Najczęściej stosuje się tą opierającą się na wcieraniu szamponu skórę głowy, a następnie spłukaniu go. Jednak to nie jedyne rozwiązanie. Jakie jeszcze można zastosować?

 • Mycie włosów odżywką – to rozwiązanie dla suchych, zniszczonych i kręconych włosów, które szampon może dodatkowo osłabiać;
 • Mycie włosów szamponem i odżywką;
 • Metoda kubeczkowa – polega na rozcieńczaniu szamponu wodą i nakładaniu na włosy piany, co ma zapewnić delikatniejsze oczyszczanie;
 • Mycie włosów olejkiem do włosów.

Mycie włosów tylko z pozoru wydaje się prostą czynnością. Niewłaściwe przeprowadzanie pielęgnacji może doprowadzić do osłabienia czupryny oraz negatywnej reakcji skóry głowy. Wbrew pozorom przy myciu włosów liczą się nie tylko używane preparaty, ale też to co, ile dni myje się włosy oraz jaką metodą.

 lek. Michał Dąbrowski