Jak dbać o kręcone włosy?

Pielęgnacja włosów kręconych wymaga większej pracy i troski, niż w przypadku prostych pasm. Dlaczego? Ponieważ naturalnie kręcone włosy, ze względu na wysoką porowatość, mają tendencję do przesuszenia, łamliwości, nadmiernego puszenia się i matowości (ich łuski mocno odstają od korzeni). Chcąc cieszyć się pięknymi lokami, trzeba poświęcić im nieco czasu i uwagi. Jak dbać o kręcone włosy, aby stanowiły naszą wizytówkę i wzbudzały zachwyt otoczenia?

 

Spis treści:

  1. Pielęgnacja włosów kręconych - najczęściej popełniane błędy
  2. Jak pielęgnować kręcone włosy?
  3. Naturalnie kręcone włosy i łupież - co robić?
jak dbać o kręcone włosy

Pielęgnacja włosów kręconych - najczęściej popełniane błędy

Jakie błędy w pielęgnacji kręconych włosów nieświadomie popełnia wiele kobiet? Jedną z niewłaściwych praktyk jest mycie włosów w zbyt ciepłej wodzie (wysoka temperatura sprawia, że łuski włosów nadmiernie się rozchylają, co przyczynia się do utraty blasku). Włosy kręcone są z natury suche, zbyt częste stosowanie szamponów z laurylosiarczanem sodu, czyli pianotwórczym detergentem SLS (Sodium Laureth Sulfate) pogłębia ten problem. Oczywiście SLS ma również zalety - dogłębnie oczyszcza, jednak w nadmiarze szkodzi, znacznie lepiej sprawdzi się w przypadku kobiet, które mają przetłuszczające się włosy, niż z tendencją do przesuszenia (czyli m.in. kręconych). Kolejny błąd w pielęgnacji włosów kręconych to ich zbyt częste mycie - nie ma potrzeby, aby robić to codziennie. Niektóre właścicielki loków i fal nie zdają sobie sprawy, że nie wolno rozczesywać tego typu włosów na sucho, gdyż są wtedy bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Agresywne tarcie ręcznikiem i wyżymanie włosów również nie jest wskazane - sprawia, że kosmyki stają się szorstkie i bardziej podatne na złamania (kręcone włosy należy osuszać z wyczuciem, możliwie delikatnie). Kobiety, które nie wiedzą, jak dbać o kręcone włosy często popełniają też inny błąd - suszą włosy strumieniem powietrza o zbyt wysokiej temperaturze, co niszczy zdrowe pasma (niestety gorące powietrze bardzo przesusza kosmyki) i powoduje ich puszenie się. Lokom i falom nie sprzyja również używanie kosmetyków z alkoholem w składzie oraz  korzystanie ze szczotek i grzebieni z wąskim rozstawem zębów (akcesoria te nie są dedykowane dla gęstych i kręconych pasm, tak naprawdę utrudniają rozczesanie tego typu włosów, powodując ich plątanie, powstawanie kołtunów). Regularne używanie prostownicy szkodzi strukturze naturalnie kręconych włosów, dlatego warto z niej zrezygnować i docenić naturalny skręt. 

Jak pielęgnować kręcone włosy?

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja włosów kręconych? Jakich zasad przestrzegać? Osoby, które szukają informacji na temat tego, jak dbać o kręcone włosy z pewnością powinny zrezygnować z szamponów o silnie chemicznym składzie (zawierających m.in. detergenty typu SLS,  SLES, które mają działanie wysuszające) na rzecz łagodnych kosmetyków, dedykowanych dla włosów kręconych. Zbawienny wpływ na włosy kręcone mają składniki takie jak: wyciąg z bambusa (dodaje sprężystości i ogranicza puszenie się), proteiny (np. keratyna, jedwab), które intensywnie nawilżają kosmyki i podkreślają ich naturalny skręt. Jednym z największych wrogów loków i fal jest alkohol, dlatego należy unikać produktów do stylizacji z tym składnikiem (warto dokładnie czytać etykiety przed zakupem danego preparatu). Należy też zwracać szczególną uwagę na odpowiednie nawilżenie pasm - regularnie stosując odżywki i maski z emolientami i humektantami (składniki te zapobiegają ucieczce wody z włosa). Chcąc wydobyć naturalny skręt i ochronić włosy przed puszeniem, można olejować pasma na sucho lub na mokro, wykorzystując olej lniany, z pestek moreli lub czarnuszki. Warto pamiętać, aby rozczesywać włosy tylko, gdy są one mokre - nigdy na sucho oraz nie wycierać ich energicznie szorstkim ręcznikiem, a delikatnie odsączać nadmiar wody. Niewskazane jest suszenie włosów suszarką, lepiej pozostawiać pasma do wyschnięcia. Jeśli jednak musimy użyć tego urządzenia  - wybierzmy suszarkę z dyfuzorem i zawsze korzystajmy jedynie z chłodnego nawiewu powietrza.

Naturalnie kręcone włosy i łupież - co robić?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej loki i fale wykazują skłonność do przesuszania - to z kolei w połączeniu z niewłaściwą pielęgnacją kręconych włosów zwiększa ryzyko zaburzenia naturalnego pH skóry głowy, nadmiernego rozrostu grzybów Malassezia furfur i wystąpienia uciążliwego łupieżu, z którym zmaga się nawet 3 mln Polaków. 

Do rozwoju łupieżu mogą przyczyniać się m.in.:

  • dieta uboga w witaminy i minerały (zwłaszcza cynk, krzem, miedź, witaminę A i E),
  • zaburzenia hormonalne,
  • zaburzenia immunologiczne,
  • silny stres,
  • zbyt duża lub zbyt mała częstotliwość mycia włosów,
  • częste noszenie nakryć głowy (szczególnie czapek wykonanych ze sztucznych włókien),
  • nadużywanie kosmetyków do stylizacji włosów.

Charakterystycznym symptomem tej choroby owłosionej skóry głowy jest nadmiernie łuszczący się martwy naskórek w postaci białych, drobnych płatków, zwykle pojawia się też świąd, pieczenie i zaczerwienienia. Dobrym sprzymierzeńcem w walce z tym schorzeniem jest szampon leczniczy Nizoral, który zawiera lek przeciwgrzybiczy - ketokonazol (2% stężenie). Należy nanieść odrobinę produktu na obszar owłosionej skóry głowy dotkniętej łupieżem i pozostawić na 3-5 minut (włosy mogą być uprzednio umyte zwykłym szamponem), a następnie spłukać. Nizoral należy stosować dwa razy w tygodniu przez 2-4 tygodnie (jedno opakowanie o pojemności 100 ml wystarczy w zupełności na przeprowadzenie miesięcznej kuracji leczniczej). Nizoral ma czysty, świeży zapach, a podczas kuracji nie trzeba rezygnować z używania innych kosmetyków pielęgnacyjnych (ich stosowanie nie wpływa na skuteczność terapii). Natomiast warto ograniczyć używanie pianek, lakierów i żeli do włosów oraz zrezygnować z używania suszarki z ciepłym nawiewem. Pamiętajmy, że nic nie zastąpi specjalistycznej kuracji przeciwłupieżowej, której podstawą jest stosowanie silnie działającego szamponu leczniczego o działaniu przeciwgrzybiczym. 

Podsumowując, osoby, które nie wiedzą, jak dbać o kręcone włosy, powinny stosować się do powyższych wskazówek, mając świadomość, że naturalnie kręcone włosy są dosyć wymagające w pielęgnacji, jednak systematycznie o nie dbając, odwdzięczą się nam pięknym wyglądem i dobrą kondycją. Należy wybierać dedykowane kosmetyki, które uwzględniają ich potrzeby - tylko dobrze nawilżone i odżywione kosmyki będą ładnie się układały i miały zdrowy połysk. W razie wystąpienia chorób owłosionej skóry głowy, takich jak łupież zwykły, warto sięgnąć po szampon leczniczy Nizoral, który zwalcza przyczynę łupieżu i zapobiega nawrotom zakażenia grzybiczego.