Łupież to częste schorzenie skóry głowy, które sprawia, że na skórze głowy i na włosach pojawiają się białe, żółtawe lub szare tłuste płatki obumarłej skóry.


Płatki są zazwyczaj bardziej zauważalne, jeśli spadają ze skóry głowy na ramiona i mogą wpływać na zdolność samooceny osoby dotkniętej schorzeniem. U osób z łupieżem mogą również wystąpić świąd i łuszczenie skóry głowy, co może wywołać dyskomfort. Łupież nie jest zaraźliwy, ale może być nieprzyjemny i bez odpowiedniego leczenia trudne może być pozbycie się go.
Jakie dodatkowe objawy mogą występować jednocześnie z łupieżem?

● Świąd i suchość skóry
● Wydzielanie sebum
● Widoczne płatki martwej skóry na skórze głowy, włosach lub ramionach

Co powoduje łupież?
Istnieje wiele czynników mogących przyczynić się do powstania łupieżu – od suchej skóry do produktów do włosów i niektórych chorób. Łupież nie powstaje wskutek niedostatecznej dbałości o higienę, ale może stać się bardziej zauważalny w przypadku braku regularnego mycia włosów. Przyjrzyjmy się niektórym z głównych przyczyn łupieżu.

Malassezia
Malassezia należy do rodziny grzybów naturalnie występujących na powierzchni skóry wielu ludzi i stanowi najczęstszą przyczynę łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry. Malassezia jest grzybem drożdżopodobnym potrzebującym tłuszczu do wzrostu i który powszechnie występuje na obszarach, na których znajdują się gruczoły łojowe, takich jak skóra głowy, twarz oraz górna część tułowia. Gdy dochodzi do wzrostu grzyba, może dojść do dodatkowego wzrostu komórek skóry, co w z kolei powoduje zapalenie prowadzące do wydzielania większej ilości sebum. Stare komórki skóry szybciej odpadają, co objawia się jako łupież.

Łojotokowe zapalenie skóry
Łojotokowe zapalenie skóry to częste schorzenie skóry wywołane nadmiernym wzrostem grzybów na skórze. Łojotokowe zapalenie skóry może doprowadzić do świądu, łuszczenia i zaczerwienienia skóry głowy, twarzy oraz innych obszarów ciała i stanowi przyczynę cięższej postaci łupieżu.

Suchość skóry
Suchość skóry to częsta przyczyna łupieżu, zwłaszcza zimą, kiedy narażeni jesteśmy na niższe temperatury i centralne ogrzewanie. Jeśli na włosach lub skórze głowy występują małe płatki, które nie są tłuste lub w przypadku suchej skóry na innych częściach ciała, najbardziej prawdopodobną przyczyną łupieżu jest suchość skóry.

Schorzenia skóry
Łupież może powstać lub ulec pogorszeniu w związku z niektórymi chorobami, takimi jak choroba Parkinsona, oraz chorobami skóry, takimi jak egzema i łuszczyca. Egzema powoduje przesuszenie, zaczerwienienie, łuszczenie i świąd skóry. Łuszczyca to choroba powodująca powstanie czerwonych, łuszczących się plam na skórze, mogąca prowadzić do powstania srebrzystych łusek. Obie choroby mogą wpływać na owłosioną skórę głowy osoby chorej i powodować łupież.

Produkty do włosów
Nadwrażliwość na produkty do włosów, takie jak: farby, pianki, żele i lakiery do włosów, może wywołać reakcje alergiczne lub kontaktowe zapalenie skóry. Składniki tych produktów do włosów mogą podrażniać skórę i uszkadzać jej zewnętrzną warstwę, co powoduje wysuszenie i łuszczenie skóry, prowadząc do powstania łupieżu.

Zmiany pór roku
Zmiany temperatury oraz środowiska, w którym przebywamy, takie jak większa ekspozycja na centralne ogrzewanie, może spowodować wysuszenie komórek skóry głowy i prowadzić do nasilenia łupieżu.

W jaki sposób Nizoral® pomaga w leczeniu łupieżu

Szampon Nizoral® leczy i zapobiega łupieżowi oraz innym typowym objawom mogącym wystąpić w łupieżu, takim jak suchość, przetłuszczenie, łuszczenie, zaczerwienienie i świąd skóry głowy. Nizoral® leczy również zapalenie związane z łupieżem oraz łagodzi zaczerwienie i świąd skóry głowy.

Docelowe działanie łagodnego dla włosów szamponu Nizoral® to leczenie podstawowej przyczyny łupieżu, nie samych objawów, aby pomóc w pozbyciu się łupieżu. Pozostaje aktywny na skórze do siedmiu dni, co pomaga w walce z uporczywym łupieżem. Udowodniono klinicznie jego wyższość w leczeniu nad szamponem zawierającym pirytionian cynku.