Jak myć włosy, by były sypkie i miękkie?

Mycie włosów nie wydaje się skomplikowaną czynnością. Jednak w rzeczywistości wiele osób popełnia podstawowe błędy, które sprawiają, że włosy stają się suche, pozbawione objętości i szybciej wymagają kolejnego oczyszczania. Dowiedz się, jak prawidłowo myć włosy, by cieszyć się poczuciem świeżości i pełną życia fryzurą!

Jak poprawnie myć włosy? Najpierw wybierz odpowiednie kosmetyki!

Zanim poznasz sposób na to, jak myć włosy, musisz dowiedzieć się, w jaki sposób dobrać odpowiednie kosmetyki. Pierwszym wyborem, przed jakim staniesz, będzie ten dotyczący kupna szamponu. Najważniejszą zasadą jest to, aby dobierać go do skóry głowy, a nie do kondycji włosów na długości. W przypadku:

  • wrażliwego skalpu – pamiętaj o prostym składzie i delikatnych środkach myjących, Najlepiej wybierz hipoalergiczny produkt dostępny w aptece,
  • suchej skóry głowy – sięgnij po kosmetyk z łagodnymi detergentami, a przy tym wzbogacony środkami nawilżającymi, takimi jak aloes, kwas hialuronowy, gliceryna czy miód,
  • skóry ze skłonnością do przetłuszczania – błędem jest wybieranie produktów bardzo silnie oczyszczających do częstego mycia. Taki kosmetyk można bowiem stosować maksymalnie raz w tygodniu. W innym wypadku może on podrażnić skalp i powodować wzmożenie łojotoku, a przy tym wywołać świąd, pieczenie i zaczerwienienie,
  • problemu łupieżu – koniecznie zastosuj preparat, który hamuje rozwój drożdżaków, jak ketokonazol. Szampon Nizoral zawiera aż 2% ketokonazolu, dzięki czemu doskonale radzi sobie z tym zadaniem.

 

Aby poprawić stan swojej skóry, możesz zastosować również mniej popularne metody. Doskonałe oczyszczenie skalpu, a przy tym odżywienie i wzmocnienie pasm zapewni Ci specjalny peeling trychologiczny. Często ma on formę szamponu, dzięki czemu jest niezwykle łatwy w użyciu. Możesz wybrać zarówno peeling enzymatyczny, który rozpuści martwy naskórek, a także mechaniczny, który złuszczy go dzięki zatopionym w nim drobinkom. Niektóre produkty łączą w sobie oba te efekty. Taki peeling należy wykonywać według potrzeb, w przypadku przetłuszczającej się skóry głowy mniej więcej raz w tygodniu, a przy skórze suchej i wrażliwej raz na 2 tygodnie. Pamiętaj o starannym spłukaniu kosmetyku, aby nie wywoływać podrażnień.

Co ile powinno się myć włosy?

Częstotliwość jest jedną z ważniejszych kwestii w oczyszczaniu skóry głowy, co najmniej równie istotną, jak sam sposób na to, jak myć włosy. Niestety, narosło wokół niej kilka szkodliwych mitów. Przede wszystkim wiele osób wierzy, że w przypadku włosów ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania należy je „przetrzymać” i nie oczyszczać skóry natychmiast w momencie, gdy fryzura straci świeżość. Ma to wynikać z ewentualnego pobudzenia gruczołów łojowych do produkcji jeszcze większej ilości sebum, co sprawia, że włosy należy myć jeszcze częściej. Takie przeświadczenie nie jest jednak prawdą. Aby nie doszło do pogorszenia stanu skóry, należy po prostu wybrać łagodniejszy środek myjący, a ten silniejszy stosować np. raz w tygodniu.

 

Najczęściej zaleca się, aby po prostu myć włosy tak często, jak tego wymagają. Jeżeli zauważysz, że straciły świeżość, brakuje im blasku i smętnie oklapły, chociaż zaraz po myciu wyglądały dobrze, to najlepszy moment na ich oczyszczenie.

Jak myć włosy krok po kroku

Skoro znasz już częstotliwość mycia włosów i udało Ci się wybrać odpowiedni kosmetyk, pora przystąpić do zabiegu pielęgnacyjnego. Na początek starannie rozczesz włosy. To niezbędne, aby nie doszło do ich silniejszego splątania podczas mycia. Czesz je na sucho, ponieważ mokre kosmyki są znacznie bardziej podatne na złamania i uszkodzenia. Pamiętaj, aby rozczesywać je od końcówek, stopniowo kierując się ku nasadzie. Wyjątkiem będzie wstęp do sposobu na to, jak myć kręcone włosy. Taki typ pasm należy bowiem rozczesywać wyłącznie na mokro. Musisz zrobić to wyjątkowo delikatnie, najlepiej za pomocą dużego grzebienia o grubych, szeroko rozstawionych zębach. Będzie on znacznie lepiej prześlizgiwał się po kosmykach, jeśli wcześniej nałożysz na nie odżywkę.

 

Po rozczesaniu pora przystąpić do właściwego sposobu na to, jak myć włosy. Zamocz je, a na zagłębienie dłoni wyciśnij odrobinę szamponu. Możesz lekko rozcieńczyć go z wodą, na ręku bądź w kubeczku. Następnie nanieś go na skalp i dokładnie masuj opuszkami palców. Lekko wcieraj przez ok. 1-2 minuty, po czym starannie spłucz. Pamiętaj, aby masować tylko skalp, po czym pozwolić pianie spłynąć samoistnie po pasmach. Jeżeli chcesz dokładnie umyć kosmyki na długości, masuj je za pomocą powstałej piany, przesuwając dłońmi zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Następnie powtórz mycie szamponem i ponownie dokładnie spłucz. Na koniec lekko odciśnij nadmiar wody w miękki ręcznik lub bawełnianą ściereczkę i nanieś odżywkę. Pamiętaj, aby nie nakładać jej powyżej linii ucha.

 

Obawiasz się, że częste mycie może wysuszać i uszkadzać Twoje pasma, jednak skóra głowy przetłuszcza się u Ciebie dość szybko? Ten problem występuje między innymi u posiadaczy włosów kręconych. W takiej sytuacji możesz wykorzystać metodę na to, jak myć włosy, nazywaną OMO, czyli odżywka-mycie-odżywka. Po zmoczeniu włosów, jeszcze przed nałożeniem szamponu nanieś odżywkę, która ochroni włosy na długości. Następnie postępuj tak samo, jak w przypadku zwykłego mycia.

Jaką wodą myć włosy?

W sposobie na to, jak myć włosy, znaczenie ma także sama woda, jakiej użyjesz. Zazwyczaj zalecane jest stosowanie tej letniej. Z jednej strony pozwoli dobrze umyć skalp, czego nie zapewni Ci woda zimna, z drugiej nie przesuszy pasm na długości i nie przyspieszy przetłuszczania się, jak mogłoby się stać przy użyciu wody gorącej. Na koniec mycia możesz zastosować chłodną wodę, aby zamknąć łuski włosa. Wiele osób popełnia błąd, sądząc, że im zimniejsza woda zastosowane zostanie do mycia, a szczególnie ostatniego płukania włosów, tym lepiej dla ich kondycji. To zupełna nieprawda i nie ma sensu stosować takiej zasady. Szczególnie, że taki lodowaty prysznic raczej nie należy do szczególnie przyjemnych.

Jak myć włosy domowymi sposobami?

Domowe sposoby na to, jak myć włosy, najczęściej stosowane są jednocześnie z tymi tradycyjnymi i to właśnie wtedy dają najlepsze efekty. Do domowego oczyszczania najczęściej stosowana jest soda kuchenna, którą miesza się z odżywką lub wodą w proporcjach 1:3. Starannie wymieszaj miksturę, wmasuj w skórę głowy opuszkami palców, po czym spłucz. Nie stosuj sody częściej niż co 2 tygodnie. Uważaj również, jeśli koloryzujesz włosy, ponieważ soda może wypłukiwać farbę.

 

Dużą popularnością cieszy się również inna metoda na to, jak myć włosy, wykorzystująca mąkę. Większość z jej rodzajów zawiera bowiem saponiny, czyli naturalne środki oczyszczające. Najczęściej stosowana do tego celu jest mąka żytnia, nie zaleca się natomiast pszennej oraz skrobi. Taki kosmetyk przygotowuje się bardzo prosto – wystarczy tylko, że rozrobisz ok. 3 łyżek mąki z zimną wodą tak, aby uzyskać konsystencję rzadkiej papki. Następnie nałóż ją na skórę głowy i delikatnie wmasuj, po czym starannie spłucz. Ta metoda na to, jak myć włosy, jest znacznie łagodniejsza od sody, dlatego też sprawdzi się również u osób z wrażliwą i suchą skórą głowy.

 

W podobny sposób możesz wykorzystać glinkę wraz z hydrolatem. Wymieszaj je w ten sam sposób, co mąkę z wodą i wmasuj w skórę głowy, po czym dokładnie spłucz. Ogromną zaletą tej metody jest możliwość stosowania jej w przypadku każdego typu skalpu. Należy tylko dobrać właściwe rodzaje składników:

  • do skóry suchej i wrażliwej sprawdzi się glinka biała, niebieska bądź różowa oraz hydrolat lipowy, rumiankowy czy różany, możesz też dodać odrobinę gliceryny czy kwasu hialuronowego,
  • do skóry normalnej możesz zastosować glinkę żółtą bądź czerwoną i hydrolat z mięty, melisy czy kwiatów gorzkiej pomarańczy (neroli),
  • do skóry tłustej dobrym wyborem będzie glinka zielona bądź Rhassoul wraz z hydrolatem oczarowym, jałowcowym czy bławatkowym.

 

Stosowanie dobrego sposobu na to, jak myć włosy, bardzo szybko poprawi Twój komfort oraz pozwoli Ci dłużej cieszyć się świeżą, pełną życia fryzurą. Wprowadź istotne zmiany i ciesz się doskonałą kondycją swoich pasm.

 

lek. Michał Dąbrowski