Jak nawilżyć skórę głowy?

Przesuszona skóra głowy jest bardzo powszechną dolegliwością, często myloną z grzybicą skóry głowy czy łuszczycą. Najczęściej przyczyną suchej skóry głowy jest niewłaściwa pielęgnacja. Odpowiednio dobrane preparaty pozwolą skutecznie pozbyć się nieprzyjemnych objawów jak swędzenie czy łuszczenie się skóry.

Jakie są przyczyny suchej skóry głowy?

Wiele czynników może wywoływać nieprzyjemne swędzenie i łuszczenie się skóry głowy. Najczęściej są to:

  • nadmierna utrata wilgoci spowodowana zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturą powietrza, noszenie nakryć głowy latem lub zimą może spowodować lub nasilić dolegliwości,
  • kosmetyki do pielęgnacji zawierające alkohol, 
  • zbyt częste stosowanie kosmetyków do stylizacji włosów oraz używanie suszarki, lokówki, prostownicy,
  • częste zabiegi fryzjerskie jak farbowanie czy trwała ondulacja,
  • dieta uboga w NNKT ( niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe),
  • niedoczynność gruczołów łojowych,
  • choroby dermatologiczne jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, łupież tłusty,
  • alergie kontaktowe.

W leczeniu przesuszonej skóry głowy istotna jest właściwa pielęgnacja, jak i wyeliminowanie czynników wywołujących objawy jak np. ograniczenie stosowania środków do stylizacji włosów.

Czym nawilżyć skórę głowy?

Przesuszona skóra głowa powoduje nieprzyjemne objawy jak uporczywe swędzenie czy łuszczenie się skóry, ma także negatywny wpływ na wygląd i kondycję włosów. Przy suchej skórze głowy włosy stają się łamliwe, co powoduje ich rozdwajanie się. Pozbycie się dolegliwości jest zależne do jej przyczyn. Jeśli przesuszona skóra głowy jest defektem kosmetycznym, zmiana nawyków pielęgnacyjnych wystarczy, aby wyeliminować dolegliwości. W pierwszej kolejności zaleca się ograniczenie używania suszarki do włosów, lokówki i prostownicy, a także zabiegów fryzjerskich takich jak farbowanie czy trwała ondulacja. Osoby borykające się z suchą skóry głowy powinny odstawić i jak najrzadziej używać kosmetyków do stylizacji włosów, zwłaszcza lakierów w aerozolu, a także zmienić szampon i odżywkę na znacznie łagodniejszą. Wybierając kosmetyk do pielęgnacji włosów warto zwrócić uwagę na skład produktu. Kosmetyki pielęgnacyjne nie powinny zawierać w swoim składzie alkoholu. Oznaczenia takie jak alcohol denat czy isopropyl alcohol powinny skutecznie zniechęcić do dokonania zakupu. Wybierając szampon warto poszukać kosmetyków o jak najbardziej naturalnym składzie i zawierających substancje nawilżające skórę głowy jak aloes czy wzmacniające jak witamina B5. Dobrym pomysłem są profesjonalne zabiegi nawilżające jak np. sauna lub wcieranie w skórę głowy oleju kokosowego lub oleju z wiesiołka.

Co stosować na objawy łupieżu?

W niektórych przypadkach uporczywe swędzenie utrzymuje się pomimo stosowania preparatów nawilżających. Najczęściej jest to objaw łupieżu, który wymaga stosowania specjalistycznych preparatów. Łupież jest chorobą skóry głowy, którą  wywołuje grzyb o nazwie Malassezia furfur (inaczej Pityrosporum ovale), powodujący złuszczanie się naskórka. Można wyróżnić dwa rodzaje łupieżu: łupież tłusty oraz łupież suchy. W przypadku łupieżu tłustego dodatkowym objawem jest przetłuszczanie się włosów. Z łupieżem suchym najczęściej borykają się osoby z nadwrażliwą skórą głowy. Łupież wymaga zastosowania leczniczego szamponu zawierającego ketokonazol, który ma właściwości przeciwgrzybicze. Zazwyczaj stosowanie szamponu z ketokonazolem 2 razy w tygodniu w okresie od 2 do 4 tygodni, skutecznie eliminuje nieprzyjemne dolegliwości. Pozbycie się łupieżu wpływa na znaczną poprawę kondycji i wyglądu włosów.

Sucha skóra głowy powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości, a także powoduje rozdwajanie się końcówek, dlatego warto zadbać o jej właściwe nawilżenie. Ograniczenie używania kosmetyków do stylizacji włosów, zabiegów fryzjerskich jak farbowanie czy trwała ondulacja oraz właściwie dobrane kosmetyki pielęgnacyjne pomogą uporać się z problemem.

Przesuszona skóra głowy może być objawem łuszczycy, łojotokowego zapalenia skóry czy atopowego zapalenia skóry, w takich przypadkach niezbędna jest wizyta u specjalisty dermatologa, który wdroży odpowiednie leczenie.

 

lek. Michał Dąbrowski