Jak nawilżyć włosy - sprawdzone sposoby na suche włosy

Zniszczone, przesuszone kosmyki nie prezentują się atrakcyjnie - często są również pozbawione blasku, mało elastyczne i łamliwe. Wiele kobiet, które szuka sposobów na dogłębną regenerację pasm, zastanawia się czym nawilżyć włosy? Jakie czynniki przyczyniają się do słabej kondycji kosmyków? Jak nawilżyć włosy i przywrócić im zdrowy wygląd? Co zrobić, aby zapobiec nadmiernemu przesuszaniu się włosów w przyszłości?

 

Spis treści:

  1. Jak rozpoznać suche włosy? Co przyczynia się do przesuszenia pasm?
  2. Bardzo suche włosy - jak nawilżyć kosmyki? 
  3. Pielęgnacja skóry głowy. Jak zapobiegać nadmiernemu przesuszaniu się włosów?
nawilżenie włosów

Jak rozpoznać suche włosy? Co przyczynia się do przesuszenia pasm?

Czym charakteryzują się suche włosy? Zwykle są kruche, łamliwe i posiadają rozdwojone końcówki. Osoby z suchymi pasmami często mają problemy z ich rozczesaniem, narzekają na puszenie się kosmyków i brak połysku. 

 

Zanim przedstawimy wskazówki, jak nawilżyć włosy, należy skierować się do źródła tego problemu - co sprawia, że kosmyki stają się przesuszone, łamliwe, szorstkie w dotyku i pozbawione pięknego blasku? Przyczyn utraty wody z pasm może być wiele - najczęściej jest to skutek niewłaściwej pielęgnacji oraz diety ubogiej w witaminy (zwłaszcza A, E) oraz minerały, które poprawiają strukturę włosów i dostarczają im niezbędnych składników odżywczych. Zabiegi fryzjerskie, takie jak rozjaśnianie, trwała ondulacja, czy dekoloryzacja również przyczyniają się do pozbawienia włosów odpowiedniego poziomu nawilżenia. Podobnie, jak częste prostowanie, kręcenie i suszenie kosmyków strumieniem ciepłego powietrza (wysoka temperatura wysusza włosy). Kosmyki mogą być również suche od stosowania wysuszających preparatów do stylizacji z alkoholem w składzie (m.in. lakierów, pianek). Inne, możliwe przyczyny to niewystarczająca produkcja łoju, częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także ekspozycja głowy na promienie słoneczne w okresie letnim. Sucha skóra głowy oraz przesuszone włosy, to częsty problem osób walczących z łupieżem zwykłym (suchym), który objawia się świądem, zaczerwieniami i małymi, białymi łuskami widocznymi na kosmykach oraz odzieży. Za rozwój tej choroby odpowiadają drożdżaki z rodziny Malassezia - w sprzyjających warunkach ich kolonie nadmiernie się rozrastają, wywołując na skórze głowy stan zapalny (stężenie drożdżaków powyżej 74% prowadzi do rozwoju łupieżu). Łamliwe i suche włosy mogą też mieć związek z zaburzeniami tarczycy - w razie wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem endokrynologiem. Sól morska oraz chlor dodawany do wody w basenach także mocno wysusza włosy. Tak więc, jak nawilżyć włosy, które są w słabej kondycji? 

Bardzo suche włosy - jak nawilżyć kosmyki?

Osoby, które zastanawiają się, jak nawilżyć włosy powinny starannie dobierać kosmetyki i dbać o odpowiednią pielęgnację na co dzień - warto na jakiś czas zrezygnować z używania prostownicy, suszarki, lokówki i ograniczyć stosowanie środków stylizujących. Wskazane jest również stosowanie delikatnych szamponów i odżywek, które nie naruszają warstwy ochronnej naskórka głowy. Poprawę stanu włosów może przynieść też regularne olejowanie pasm olejkiem z czarnuszki lub olejkiem arganowym. Warto również starać się delikatnie rozczesywać włosy, bez szarpania i ciągnięcia oraz nie trzeć kosmyków ręcznikiem od razu po umyciu (niestety mokre włosy są najbardziej podatne na uszkodzenia). Czym nawilżyć włosy preferując naturalne, domowe metody pielęgnacji? Samodzielnie przygotowane płukanki z siemienia lnianego, kwiatu lipy, nagietka lub lukrecji mogą pomóc domknąć łuskę włosa i utrzymać w nim nawilżenie (można stosować je 1-2 w tygodniu). Jak nawilżyć włosy od wewnątrz? Wprowadzając dietę bogatą w zdrowe tłuszcze, witaminy, minerały - produkty bogate w kwasy omega 3, cynk, fosfor, potas, wapń oraz wypijając co najmniej 2 l płynów dziennie (odwodnienie organizmu odbija się na wyglądzie włosów). Jeśli przyczyną problemów z włosami jest łupież zwykły, można zastosować szampon leczniczy Nizoral z 2% ketokonazolem - jednej z najskuteczniejszych substancji przeciwgrzybiczych. Szampon przeciwłupieżowy należy używać 2-3 razy w tygodniu przez miesiąc. Standardowa 4-tygodniowa kuracja powinna pozwolić wygrać walkę z uporczywym łupieżem. Warto dodać, że mimo wysokiej skuteczności, Nizoral ma łagodną formułę, dzięki czemu można stosować go z innymi preparatami kosmetycznymi do pielęgnacji suchych włosów. Należy podkreślić, że zignorowanie łupieżu zwykłego nie tylko wpływa negatywnie na wygląd oraz kondycję włosów i skóry głowy, ale może doprowadzić do rozwoju łupieżu tłustego oraz nadmiernej utraty włosów, a nawet łysienia. 

Pielęgnacja skóry głowy. Jak zapobiegać nadmiernemu przesuszaniu się włosów?

Skoro wiemy już, jak nawilżać włosy warto wspomnieć, jak można zapobiec wystąpieniu tego problemu w przyszłości. Włosy z tendencją do przesuszania nie powinny być zbyt często myte - codzienne mycie z pewnością im nie sprzyja (najlepiej ograniczyć się do 2-3 razy w tygodniu). Chcąc utrzymać stabilność ochrony warstwy lipidowej włosów, należy zmniejszyć częstotliwość zabiegów fryzjerskich z użyciem środków chemicznych (rozjaśnianie, farbowanie). W ramach rutynowej pielęgnacji należy również regularnie podcinać zniszczone końcówki. W okresie wakacyjnym, szczególnie w słoneczne dni, warto nosić na głowie kapelusz i stosować kosmetyki z filtrem UV (silne promienie niszczą wiązania białkowe będące budulcem włosów). W miarę możliwości należy unikać zarówno klimatyzowanych, jak i mocno ogrzewanych pomieszczeń. Aby wzmocnić ukrwienie skóry głowy, wskazane jest wykonywanie regularnych, kilkuminutowych masaży opuszkami palców. Warto też unikać produktów pielęgnacyjnych do włosów zawierających siarczany, sztuczne barwniki i substancje zapachowe, które mogą podrażniać skórę głowy i potencjalnie wysuszać pasma. Stosując się do tych wskazówek, możemy być pewni, że ochronimy włosy przed nadmiernym wysuszeniem i przywrócimy im piękny, zdrowy wygląd. Jeśli mimo starannej pielęgnacji gospodarka włosów jest zaburzona, owłosiona skóra głowy swędzi, piecze i jest wyraźnie zaczerwieniona, warto skorzystać z konsultacji dermatologicznej.