Jak odbudować zniszczone włosy?

Łamliwe, suche, matowe – czyli zniszczone włosy to problem, który dotyczy wielu osób i jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u dermatologa. Chcąc odbudować bardzo zniszczone włosy, należy przede wszystkim poznać przyczynę ich osłabienia. Co sprawia, że stan kosmyków ulega znacznemu pogorszeniu? W jakich sytuacjach warto sięgnąć po szampon leczniczy Nizoral?

zniszczone włosy

Zniszczone włosy – najczęstsze przyczyny złej kondycji włosów

Zniszczone włosy obniżają poczucie atrakcyjności, powodują dyskomfort psychiczny i kompleksy na punkcie swojego wyglądu. Co najczęściej przyczynia się do problemów z włosami? Powodów zaburzenia mikroflory skóry głowy, uszkodzenia bariery lipidowej i konsekwencji osłabienia oraz nadmiernego wypadania włosów może być naprawdę wiele. Oto główne czynniki sprawcze:

 

  • zniszczone włosy a kosmetyki stylizujące

Starannie ułożona, utrwalona pianką lub lakierem do włosów fryzura, to codzienny rytuał większości dbających o siebie kobiet. Jednak wiele produktów stylizujących zawiera w swoim składzie alkohol, który ma destrukcyjny wpływ na włosy – wysusza je i osłabia. Warto więc stosować tego typu kosmetyki z umiarem lub przestawić się na zamienniki o bardziej przyjaznym składzie.

 

  • zniszczone włosy po rozjaśnianiu

Wiele kobiet najlepiej czuje się w blond fryzurze. Jednak warto mieć świadomość, że wielokrotne rozjaśnianie włosów bardzo je niszczy (narusza naturalną strukturę włosa) – szczególnie jeśli koloryzacja przeprowadzana jest samodzielnie – w warunkach domowych, z użyciem drogeryjnej farby do włosów. Każdy kolejny zabieg sprawia, że pasma są coraz bardziej przesuszone, matowe i łamliwe. Co jeszcze sprawia, że mamy zniszczone włosy?

 

  • zniszczone włosy po keratynowym prostowaniu

Keratynowe prostowanie włosów jest popularnym zabiegiem, na który decydują się panie, które marzą o perfekcyjnie prostych pasmach, mają problem z puszeniem się włosów, ich elektryzowaniem się i układaniem. Niestety podczas tego typu zabiegu, fryzjer używa specjalnej prostownicy o bardzo wysokiej temperaturze (zwykle jest to aż 230 stopni Celsjusza). Mimo że sama keratyna stanowi naturalny budulec włosów, nieumiejętnie wykonany zabieg może im zaszkodzić, naruszając strukturę.

 

  • zniszczone włosy a infekcja grzybicza skóry głowy

Łupież suchy to bardzo popularna przypadłość, za którą odpowiada nadmierny rozrost grzybów drożdżopodobnych Malassezia furfur. Łupież uaktywnia się, gdy te drobnoustroje, które naturalnie bytują na skórze głowy człowieka, zaczynają intensywnie się namnażać. Kolonizacji grzybów sprzyja m.in. nieodpowiednia pielęgnacja (gorące kąpiele, używanie suszarki z bardzo ciepłym nawiewem powietrza, nadużywanie produktów do stylizacji fryzur), niedostateczne nawodnienie organizmu, noszenie nakryć głowy, uboga w składniki odżywcze dieta, stres, przemęczenie. Główne objawy łupieżu to silne złuszczanie naskórka (charakterystyczne drobne, białe płatki widoczne na włosach i ubraniach), dokuczliwy świąd, zaczerwienienia głowy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że łupież może prowadzić również do przerzedzania się włosów – ten problem dermatologiczny naraża włosy na liczne uszkodzenia. 

 

Jakie inne okoliczności wpływają na to, że mamy coraz bardziej zniszczone włosy? Mróz, wiatr, czy ekspozycja na wysoką temperaturę (promieniowanie UV) to niesprzyjające czynniki atmosferyczne, które sprawiają, że pasma stają się kruche, pozbawione blasku i osłabione. Częste korzystanie z basenu, gdzie jak wiadomo, woda jest chlorowana, również negatywnie wpływa na włosy, sprawiając, że stają się one matowe i suche. Z powodu działania chloru, który ma właściwości wysuszające, możemy też mieć rozdwojone, zniszczone końcówki.

Domowe sposoby na zniszczone włosy

Istnieje mnóstwo domowych metod, dzięki którym można poprawić stan zniszczonych włosów – jednak takie kuracje wymagają cierpliwości i systematyczności. Chcąc przywrócić zniszczonym włosom zdrowie i piękny wygląd, należy przede wszystkim zrezygnować z inwazyjnych zabiegów fryzjerskich, które naruszają strukturę włosa i zwiększają podatność na mikrouszkodzenia. Rozjaśnianie, keratynowe prostowanie, czy trwała ondulacja to zabiegi, które powinny zostać wyeliminowane na przynajmniej kilka miesięcy, aby kosmyki miały czas i szansę wzmocnić się, zregenerować. Wskazane jest również ograniczenie używania preparatów kosmetycznych do stylizacji fryzur – co prawda pianka, lakier, żel, guma, czy puder utrwalają upięcie, fale, czy loki na wiele godzin, ale nie mają dobrego wpływu na włosy, zwłaszcza jeśli są stosowane codziennie i to w nadmiarze. 

 

Osoby, które mają bardzo zniszczone włosy, mogą też spróbować wcierek ziołowych z kozieradki, szałwii, łopianu, skrzypu, czy pokrzywy. Kilkutygodniowa kuracja powinna przynieść pozytywne rezultaty, Aby przyspieszyć porost włosów, poprawić ukrwienie skóry głowy i ułatwić przenikanie aktywnych składników leczniczych, warto wykonywać regularne peelingi z użyciem kawy, cukru lub glinki w proszku. Możemy też poświęcić codziennie kilka minut na wykonanie automasażu głowy (delikatne, okrężne ruchy opuszkami palców), który przy okazji przyniesie odprężenie i chwilę relaksu.

 

Co zrobić, gdy przyczyną osłabionych włosów jest łupież wywołany przez drożdżaki Malassezia furfur? Najlepszym sposobem będzie domowa kuracja z użyciem leczniczego szamponu przeciwłupieżowego Nizoral, który zawiera w swoim składzie aż 2% ketokonazolu – substancji eliminującej drobnoustroje chorobotwórcze (łupież jest zaliczany do chorób skóry głowy). Nizoral ma silne działanie przeciwgrzybicze, dzięki czemu z powodzeniem może stanowić element profilaktyki. Chcąc zapobiec nawrotom łupieżu, wystarczy prewencyjnie używać preparatu co 2-3 tygodnie. Warto również zmodyfikować dietę – wprowadzić do codziennego jadłospisu produkty bogate w cynk, selen, witaminy A, B, C,D, E oraz przyjmować co najmniej 2l płynów każdego dnia. 

 

Stosując się do powyższych wskazówek, możemy być pewni, że włosy odzyskają optymalny poziom nawilżenia, sprężystość i blask.