Jak odżywić włosy - 5 sprawdzonych sposobów!

Zniszczone włosy są łamliwe, matowe, opornie się rozczesują, nie mają naturalnej otoczki tłuszczowej i wpływają negatywnie na ogólny wygląd człowieka. Osoby, których kosmyki straciły sprężystość, witalność i blask, często zastanawiają się, co nie wpływa korzystnie na kondycję włosów i jak poprawić ich stan? Jak odżywić włosy domowymi sposobami? Kiedy warto zastosować szampon leczniczy Nizoral?

 

Spis treści:

  1. Co niszczy włosy? Jak odżywić włosy?
  2. Jak odżywić zniszczone włosy - domowe sposoby
  3. Jak odżywić włosy farbowane i zniszczone przez łupież?
jak odżywić włosy

Co niszczy włosy? Jak odżywić włosy?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak odżywić włosy, warto przyjrzeć się bliżej czynnikom, które mają destrukcyjny wpływ na kosmyki. Co najbardziej niszczy włosy? Na niekorzyść pasm działa suszenie ich gorącym nawiewem, prostowanie, kręcenie lokówką oraz zabiegi fryzjerskie takie jak:

  • koloryzacja,
  • dekoloryzacja,
  • rozjaśnianie,
  • trwała ondulacja,
  • karbowanie,
  • tapirowanie,
  • nadmierne degażowanie,
  • zagęszczanie i przedłużanie włosów,
  • podcinanie włosów tępymi nożyczkami lub zbyt rzadkie podcinanie końcówek.

Włosom nie służy też przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, chlorowana i słona woda, silny wiatr oraz intensywne słońce (promienie UV przesuszają kosmyki i niszczą ich warstwę ochronną). Kosmetyki niedopasowane do struktury i kondycji włosów, również mogą przyczynić się do ich osłabienia. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że gumki i spinki z ostrymi elementami również niszczą włosy, szczególnie jeśli pasma są spinane lub wiązane codziennie. Nadmiar kosmetyków do stylizacji fryzur, takich jak lakiery, pianki, gumy i żele także odbija się negatywnie na kondycji włosów, podobnie, jak nieodpowiednio dobrane szczotki z twardymi igłami z metalu lub plastiku. Osoby, które kładą się spać z mokrymi włosami, często obserwują pogorszenie ich kondycji - nie bez powodu, to właśnie wilgotne pasma są najbardziej narażone na uszkodzenia (podczas zmian pozycji w trakcie snu mokre kosmyki niszczą się, ponieważ mają rozchylone łuski). To, w jaki sposób czeszemy i myjemy włosy, również odbija się na ich zdrowiu - mycie owłosionej skóry głowy w gorącej wodzie, intensywne wycieranie ręcznikiem i szarpanie pasm, to częste błędy, które popełnia wiele kobiet i mężczyzn. Ciągłe dotykanie włosów i poprawianie fryzury sprawia, że kosmyki stają się coraz słabsze. Inną przyczyną gorszego stanu włosów jest dieta uboga w miedź, siarkę, cynk, żelazo, witaminy A, B, C i E. Kosmyki osłabia też łupież.  Jak odżywić włosy w domu?

Jak odżywić zniszczone włosy - domowe sposoby

Zwolennicy domowej pielęgnacji często zastanawiają się, jak naturalnie odżywić włosy? Jaka jest najlepsza recepta na zdrowe i piękne kosmyki? Warto spróbować 5 sprawdzonych sposobów na odbudowę i regenerację zniszczonych i osłabionych włosów, a są to:

 

  • płukanki na włosy

Jakie płukanki wzmocnią i odżywią pasma? Warto spróbować kwaśnej mieszanki z octu jabłkowego, która domyka łuski włosów i ogranicza nadmierną produkcję sebum. Jej przygotowanie jest proste i szybkie. Wystarczy dodać 2 łyżki octu do 1 litra przegotowanej wody i gotowe. Na suche i zniszczone włosy dobrze wpłynie też ziołowa płukanka ze skrzypu polnego, rumianku, szałwii, czy pokrzywy. Można przygotowywać świeży napar z jednego zioła lub mieszanki kilku roślin (dodając 3 łyżki ziół na 0,5 litra wody). Przecedzony i ostudzony napar należy użyć podczas ostatniego płukania włosów (gdy spłuczemy standardowo stosowane kosmetyki do mycia włosów).

 

  • maski odżywcze na włosy

Jak odżywić włosy poza stosowaniem ziołowych płukanek? Warto przygotować domową maseczkę z połowy awokado i łyżki miodu, która pomoże zamknąć łuski włosów oraz je wygładzić. Na zniszczone włosy dobrze wpłynie też maska z olejku rycynowego i parafiny (należy wymieszać 1 łyżkę olejku i 3 łyżki parafiny kosmetycznej z żółtkiem oraz dodać kilka kropel cytryny, aby zafundować włosom wspaniałą, odżywczą kurację).

 

  • olejowanie włosów

Systematyczne olejowanie włosów 1-2 razy w tygodniu to zabieg pielęgnacyjny popularny w całej Azji. Przesuszone i matowe włosy można wzmocnić olejem lnianym, z pestek winogron lub z awokado. Olejki zapobiegną uszkodzeniom włosów i przywrócą im utracony blask. W zależności od metody można nakładać je na włosy przed lub po myciu (na kilka godzin lub na całą noc). Pamiętajmy, że tylko regularne stosowanie olejów przyniesie oczekiwane rezultaty! 

 

  • zbilansowana dieta pełna witamin i minerałów

Jak odżywić włosy od wewnątrz? Należy przyjrzeć się codziennemu menu - to, co jemy, wpływa na nasz wygląd, w tym również na kondycję kosmyków. Dieta powinna obfitować w produkty bogate w witaminę A, E i B5, kwasy omega 3, cynk, miedź oraz krzem. Warto również zwracać uwagę, aby dostarczyć organizmowi każdego dnia 2 l płynów.

 

  • NIE dla wysokiej temperatury

Unikanie ekspozycji na wysokie temperatury to ważny krok na drodze do odbudowy zniszczonych włosów. Warto zrezygnować z suszarki, prostownicy, lokówki, stosować kosmetyki chroniące przed promieniami UV i nosić letnie nakrycia głowy w okresie wakacyjnym (chusty, kapelusze). Należy również unikać polewania głowy gorącą wodą, włosom najlepiej służą ciepłe i chłodne prysznice.

Jak odżywić włosy farbowane i zniszczone przez łupież?

Jak odżywić włosy zniszczone częstymi zabiegami koloryzacji? W celu ich odbudowy i regeneracji  można skorzystać z zabiegu laminowania włosów i sauny parowej na włosy. Należy używać łagodnych szamponów dedykowanych do włosów farbowanych oraz unikać produktów kosmetycznych zawierających substancje zapachowe, barwiące, alkohol, a przede wszystkim silne detergenty, jak SLS, czy SLES (im prostszy skład, tym lepiej). Wskazana jest rezygnacja z samodzielnej (zwykle nieumiejętnej) koloryzacji z użyciem drogeryjnych, tanich farb do włosów. Warto również regularnie olejować włosy (koloryzacja nie jest żadnym przeciwwskazaniem do korzystania z dobroczynnego działania olejów). Należy jednak zaznaczyć, że niektóre olejki skracają trwałość koloru np. olej kokosowy. Natomiast bez przeszkód można używać oleju makadamia, jojoba, arganowego, migdałowego i winogronowego - dzięki regularnym zabiegom pielęgnacyjnym włosy wzmocnią się, nabiorą sprężystości i gładkości. Chcąc poprawić stan włosów objętych łupieżem, należy w pierwszej kolejności wyeliminować przyczynę tego problemu dermatologicznego - zwykle jest to grzybicze zakażenie drożdżakami. W tym celu warto skorzystać z kuracji szamponem leczniczym Nizoral, który zawiera lek przeciwgrzybiczy ketokonazol. Nizoral jest skutecznym, ale też łagodnym produktem o działaniu przeciwłupieżowym dostępnym bez recepty. Już 2-4 tygodnie regularnego mycia włosów szamponem z ketokonazolem pozwala wyeliminować problem łupieżu (produkt należy stosować 2 razy w tygodniu). Nizoral nie tylko zwalcza grzyby Malassezia furfur odpowiedzialne za powstanie łupieżu, ale też likwiduje objawy towarzyszące, takie jak świąd, zaczerwienienie skóry głowy oraz zapobiega nawrotom choroby. Jest odpowiedni do wszystkich rodzajów włosów.

 

Istnieje wiele sposobów na to, jak odżywić włosy, stosując się do powyższych wskazówek, przywrócimy osłabionym pasmom zdrowie i moc!