Jak prawidłowo wykonać oczyszczanie skóry głowy?

   Oczyszczanie skóry głowy powinno być nieodłącznym elementem pielęgnacji. Od stanu skóry i kondycji włosów będzie zależało, czy wykorzystamy domowe sposoby na oczyszczanie skóry głowy, czy udamy się na profesjonalny zabieg do fryzjera. Oczyszczanie skóry głowy u trychologa dedykowane jest osobom borykającym się z problemem łupieżu, wypadaniem włosów i uskarżającym się na podrażnienia i zmiany takie jak swędzenie i pieczenie skóry głowy. 

Dlaczego ważne jest oczyszczanie skóry głowy?

 Do złuszczania rogowej warstwy naskórka dochodzi na obszarze całego ciała, także na głowie. Zabiegi pielęgnacyjne, a przede wszystkim właściwe oczyszczanie skóry głowy jest nieodzownym elementem higieny i profilaktyki. Skóra jako podstawowa, pierwsza warstwa ochronna zbiera na swej powierzchnie szereg zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz takich jak brud, kurz, smog oraz osad pozostałości kosmetyków do stylizacji. Na powierzchni skóry znajdują się także gruczoły łojowe, których prawidłowe funkcjonowanie jest uwarunkowane hormonalnie. Nadmierna produkcja sebum to nie tylko problem nie tylko natury estetycznej. Może wpływać dodatkowo na dolegliwości dermatologiczne takie jak łupież i łojotokowe zapalenie skóry. Podstawowy szampon jest wówczas niewystarczającym kosmetykiem służącym do oczyszczenia skóry głowy i należy w pierwszej kolejności sięgnąć po skuteczny szampon przeciwłupieżowy. 

Zadbane, lśniące włosy, gęste włosy i dobra kondycja skóry to nasza wizytówka, dlatego ważne jest regularne oczyszczanie.

Oczyszczanie skóry głowy – od czego zacząć?

 Preparatem, od którego warto rozpocząć głębokie oczyszczanie skóry głowy, jest peeling. Jego działanie jest ukierunkowane na usunięcie obumarłej warstwy rogowej naskórka oraz nadmiaru keratyny. Dodatkowo wspomaga regulację nadmiernego wydzielania łoju, normalizując pracę gruczołów łojowych. Rodzaj kosmetyku powinien być dobrany do rodzaju skóry. 

Peeling służący do oczyszczania skóry głowy, oprócz oczywistego działania złuszczającego, dzięki dodatkowo zawartym substancjom czynnym może mieć działanie:

  •     nawilżające,
  •     przeciwzapalne, 
  •     grzybobójcze,
  •     bakteriobójcze.

 

Częstotliwość wykonywania peelingu jest podporządkowana porom roku. W miesiącach letnich, kiedy więcej się pocimy, korzystamy z kąpieli wodnych i słonecznych skórę głowy, warto oczyszczać częściej niż zimą. 

 

Bardzo ważne jest prawidłowe wykonanie zabiegu od strony technicznej. Właściwie wykonany masaż pozwoli na dokładne wniknięcie preparatu w głębokie warstwy skóry. Dodatkowo poprawi ukrwienie, a szybszy przepływ krwi w obrębie skalpu to lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek, przy jednoczesnym pozbywaniu się toksyn. 

W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta można w tym celu użyć peelingu enzymatycznego lub peelingu mechanicznego. 

Preparaty do oczyszczania skóry głowy – peeling enzymatyczny

Peeling enzymatyczny stosowany jest w przypadku wrażliwej, skłonnej do podrażnień, zaczerwienionej i pieczącej skóry głowy. Posiada gładką, kremową lub żelową konsystencję. Skuteczność peelingu enzymatycznego oparta jest o działanie enzymów roślinnych, które zmiękczają zrogowaciały naskórek. Silniejsze działanie złuszczające będą wykazywały preparaty wzbogacone o kwasy organiczne, które dużo głębiej wnikają w warstwy skóry. Profesjonalne oczyszczanie skóry głowy u fryzjera odbywa się zwykle przy użyciu kwasów o wyższym stężeniu. Osoby posiadające suchą skórę głowy z tendencją do wysuszania i łuszczenia, bezwzględnie powinny unikać peelingów na bazie alkoholu ze względu na jego właściwości wysuszające. Dla nich właściwe będą peelingi stworzone na bazie naturalnych olejów, zawierające substancje silnie nawilżające. 

Preparaty do oczyszczania skóry głowy – peeling mechaniczny

 Peeling mechaniczny inaczej scrub zawiera w swoim składzie złuszczające drobinki. Powoduje to, że jest to preparat bardziej inwazyjny i zbyt silny nacisk podczas wykonywania masażu może skutkować podrażnieniem skalpu. Najczęściej stosowany jest do oczyszczania skóry głowy mającej tendencję do przetłuszczania się. Podobnie jak peeling enzymatyczny może mieć kremową lub żelową konsystencję, a kluczowa w składzie jest zawartość drobinek, które wskutek mechanicznego tarcia będą usuwały zrogowaciały naskórek. Kilkuminutowy masaż, właśnie dzięki drażniącemu efektowi będzie lepiej wpływał na ukrwienie skóry.

Ścierające właściwości mogą mieć kryształki cukru, soli, zmielonej kawy czy też cząstki orzechów lub pestek. Produkt ten z pewnością będzie bardziej naturalny i stanowić jeden z domowych sposobów na oczyszczanie skóry głowy.

Oczyszczanie skóry głowy a wypadanie włosów

  Wszystkie zmiany skórne obejmujące owłosioną skórę głowy, wymagają fachowej pomocy specjalisty. Jeżeli problem dotyczy łupieżu, któremu towarzyszy świąd i pieczenie skóry głowy, w pierwszej kolejności należy sięgnąć po sprawdzony szampon przeciwłupieżowy np. Nizoral. Dzięki działaniu substancji czynnej o nazwie ketokonazol skutecznie zostanie zahamowany proces chorobowy, u podłoża którego leży infekcja grzybicza. 

W przypadku kiedy u pacjenta obserwuje się wzmożone wypadanie włosów, niezbędna będzie konsultacja trychologiczna. Dzięki prawidłowej diagnostyce lekarz będzie w stanie ustalić przyczynę problemu i wyznaczyć właściwy kierunek terapii. Oprócz dokładnego wywiadu, oceny organoleptycznej, trycholog sprawdza stan nieumytej skóry głowy, korzenie i trzon włosa przy wykorzystaniu specjalistycznych, mikroskopowych urządzeń. W skomplikowanych klinicznie przypadkach wykonywana jest biopsja, a pobrane wycinki bada się histopatologicznie. 

            Oczyszczanie skóry głowy u trychologa, poprzedzone wnikliwą diagnostyką, będzie z pewnością właściwą drogą dla wszystkich, którzy borykają się z różnorodnymi schorzeniami skóry głowy. Dzięki celowanej, gabinetowej terapii, dobraniu specjalistycznych preparatów do domowej pielęgnacji, istnieje duże prawdopodobieństwo zażegnania problemu.  

Oczyszczanie skóry głowy a ciąża

  Ciąża jest specyficznym stanem fizjologicznym, podczas którego dochodzi do ciągłych zmian hormonalnych wpływających na funkcjonowanie całego organizmu kobiety. Pielęgnacja i oczyszczanie skóry głowy powinna być skuteczna, a przede wszystkim bezpieczna. 

W pierwszym trymestrze, ze względu na zwiększoną produkcję łoju, dochodzi do mocnego przetłuszczania się włosów i regularne oczyszczanie skóry głowy na tym etapie ciąży ma kluczowe znaczenie. Prawidłowa pielęgnacja może powstrzymać powstanie łojotokowego zapalenia skóry i unormować pracę gruczołów łojowych. Domowe sposoby oczyszczania skóry głowy w pierwszych trzech miesiącach ciąży mogą odbywać się z wykorzystaniem wyciągów roślinnych z liści pokrzywy, kwiatu rumianku, babki lancetowatej i bluszczu. 

W drugim i trzecim trymestrze oraz połogu priorytetem nie będzie oczyszczanie skóry głowy, a wypadanie włosów. Dlatego na tym etapie zadbać należy o prawidłowy poziom czerwonokrwinkowych parametrów krwi, żelaza i ferrytyny. 

 

            Oczyszczanie skóry głowy to zabieg kluczowy do utrzymania prawidłowej bariery ochronnej, normalizacji pracy gruczołów łojowych oraz wspomagający naturalny wzrost włosa. Dobór odpowiedniego preparatu powinien zapewniać najwyższy poziom pielęgnacji, której efektem będzie zdrowa, gęsta i lśniąca fryzura.

 

lek. Michał Dąbrowski