Jak radzić sobie z suchą skórą głowy?

Sucha skóra głowy często powiązana jest z takimi problemami, jak jej świąd, pieczenie czy nieestetyczne łuszczenie się. Dlatego problem ten wywoływać może zarówno dyskomfort fizyczny, jak i psychiczny. Jakie mogą być jego przyczyny i jak sobie z nimi radzić? Dowiedz się więcej o przesuszonej skórze głowy i pozbądź się problemu!

Sucha skóra głowy – objawy

Przesuszenie skalpu najczęściej objawia się łuszczeniem skóry głowy, co widoczne jest jako opadające, białe płatki, czyli właśnie kawałki martwego naskórka. Dodatkowo może wystąpić świąd, zaczerwienienie, a nawet pieczenie. Po pewnym czasie tkanka zaczyna bronić się przed takim stanem rzeczy, co skutkuje wydzielaniem zwiększonej ilości łoju. Przetłuszczanie się skóry głowy może być zatem skutkiem jej przesuszenie.

Sucha skóra głowy – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn suchej skóry głowy należą błędy popełniane podczas pielęgnacji. Mogą to być między innymi:

  • niewłaściwy dobór kosmetyków – zbyt silne szampony potrafią przesuszyć nie tylko włosy, lecz także skalp, szczególnie gdy nie jest on dodatkowo nawilżany. Problemem są tu nie tylko detergenty, lecz także składniki takie, jak sztuczne barwniki, konserwanty czy substancje zapachowe,
  • zbyt gorący strumień powietrza suszarki – najlepiej zastosować chłodny lub jedynie lekko ciepły nawiew. Suszarka ustawiona na najwyższą temperaturę, chociaż wysuszy głowę szybciej, wysuszy zarówno pasma, jak i skalp,
  • nadużywanie zabiegów fryzjerskich – częste farbowanie, trwała ondulacja czy rozjaśnianie to kolejny z czynników wywołujących problem suchej skóry głowy,
  • częste stosowanie środków do stylizacji – lakiery, pianki czy żele mogą silnie przesuszyć skalp. Najniebezpieczniejsze są te z zawartością alkoholu, który ma działanie odwadniające.

 

Za suchą skórą głowy stać mogą również inne czynniki, jak jej nadmierne wystawianie na działanie promieni słonecznych, ciasne nakrycia głowy, a także mycie włosów w gorącej wodzie. Co więcej, czasem za stan skalpu może odpowiadać również nieodpowiednia dieta. Brak ważnych dla skóry składników, w tym witaminy A, E, witamin z grupy B oraz cynku, magnezu, selenu czy siarki niekorzystnie odbija się na tkance na całym ciele. Zamiast słonych przekąsek czy gotowych dań lepiej wybrać warzywa, owoce, pełnoziarnisty makaron i brązowy ryż. Bardzo ważne jest również picie odpowiedniej ilości płynów, co zapewni nawilżenie skóry głowy od środka. Warto też odstawić używki, w tym przede wszystkim palenie tytoniu.

Łuszcząca się skóra głowy – przesuszenie czy łupież?

Niekiedy trudno jest od razu ustalić, czy łuszczący się naskórek i świąd są powiązane z problemem suchej skóry głowy, czy ich przyczyną jest łupież. W tym drugim przypadku za zmiany skórne odpowiedzialne są drożdżaki z rodzaju Malassezia furfur, a dokładnie ich nadmierne namnażanie się na skalpie. Najprostszym sposobem na sprawdzenie, która z tych dwóch przyczyn wywołuje takie objawy, będzie zastosowanie domowej kuracji przeciwłupieżowej, najlepiej polegającej na użyciu specjalnego szamponu. Produkty tego typu zawierają substancje czynne, które hamują rozwój drożdżaków, przywracając skórze równowagę. Jednym z nich jest ketokonazol, który stanowi aż 2% szamponu Nizoral. Ta substancja z grupy azoli potrafi bowiem doprowadzić do obumarcia grzyba poprzez blokowanie biosyntezy jednej z substancji wchodzących w skład błony komórkowej. Nizoral należy zastosować 2 razy w tygodniu przez 2 tygodnie. W przypadku, gdy nastąpi poprawa, należy przedłużyć kurację o kolejne 14 dni, a następnie stosować szampon raz w tygodniu, aby zapobiec nawrotom problemu. Jeżeli poprawa nie będzie widoczna, oznacza to, że problemem nie jest łupież, a sucha skóra głowy i należy zadbać o jej właściwe nawilżenie.

Jak nawilżyć skórę głowy? Odpowiednia pielęgnacja

Pierwszym krokiem w nawilżaniu suchej skóry głowy z pewnością powinna być zmiana nawyków w tym pielęgnacyjnych. Jeżeli nawet nie uda się zupełnie zrezygnować z farbowania włosów czy suszenia ich gorącym powietrzem, warto zmniejszyć częstotliwość takich zabiegów. Szampon na suchą skórę głowy nie może zawierać silnych detergentów, a jego skład powinien być możliwie neutralny. Można wtedy sięgnąć po kosmetyki naturalne bądź apteczne. Ostrożnie należy jednak podchodzić do środków ziołowych, które potrafią przesuszyć zarówno skórę, jak i włosy. Dobry wpływ na kondycję suchej skóry głowy mają również aloes, miód czy mocznik, dlatego kosmetyki z ich dodatkiem mogą zadziałać wyjątkowo korzystnie na stan skalpu.

Skutecznym narzędziem w walce z suchą skórą głowy są również wcierki. Można kupić je w drogerii czy aptece, a także przygotować samodzielnie w domu. Ich bazą może być wymieniony już aloes oraz siemię lniane. Sok z aloesu można wetrzeć bezpośrednio w skórę, jednak wcierkę do wysuszonej skóry głowy na bazie siemienia lnianego należy już odpowiednio przygotować. Łyżkę ziaren trzeba zagotować w 100 ml wody (⅖ szklanki), po czym gotować jeszcze przez 10 minut, a następnie ostudzić i dokładnie odcedzić. Takie domowe sposoby doskonale działają również na włosy na ich długości, nie tylko intensywnie nawilżając, lecz także dostarczając im wielu cennych składników odżywczych.

Bardzo dobrym sposobem na to, jak nawilżyć suchą skórę głowy, jest również stosowanie odpowiednich maseczek. W tym celu można użyć oleju, np. jojoba. Skuteczny będzie zarówno kikunastominutowy masaż, jak i pozostawienie produktu na skalpie przez 30 minut. Następnie należy starannie umyć głowę delikatnym szamponem.

Ważne w pielęgnacji suchej skóry głowy będą również peelingi kosmetyczne, które także można wykonać domowymi sposobami. Dobrym wyborem będą tu glinki kosmetyczne, szczególnie delikatna biała oraz ochronna czerwona, a także ich połączenie, czyli glinka różowa. Wystarczy po prostu dodać odrobinę do szamponu i starannie umyć głowę. Podobne efekty można osiągnąć, zamieniając glinkę na cukier. Należy jednak pamiętać, aby potem starannie doczyścić skalp samym szamponem, drobinki glinki mogą bowiem drażnić tkankę i nie wyglądać estetycznie na włosach, a cukier po prostu je posklejać.

Jak nawilżyć skórę głowy? Zalecenia w diecie

Dieta jest niezwykle ważna dla całego naszego ciała, dlatego dzięki jej poprawie można poradzić sobie także z suchą skórą na głowie. Do najważniejszych składników diety w tym przypadku należeć będą:

  • cynk – obecny przede wszystkim w owocach morza, chociaż jego większe ilości występują też w żółtkach jajek,
  • magnez – znaleźć go można w roślinach strączkowych, ciemnym pieczywie, kakao, orzechach czy kaszy gryczanej,
  • selen – jego największe ilości znajdują się w niektórych rybach, w tym łososiu i tuńczyku, a także w orzechach brazylijskich oraz w mięsie indyka, ryżu czy wołowinie,
  • siarka – obecna w podrobach, mięsie, jajach oraz produktach mlecznych. Można znaleźć ją również w warzywach, np. cebuli, czosnku, kalafiorze, kapuście czy rzodkiewce,
  • witamina E – znajduje się przede wszystkim w olejach czy orzechach, a także drobiu oraz rybach, otrębach i płatkach owsianych,
  • witamina A – jej doskonałym źródłem są owoce dzikiej róży, chociaż znaleźć ją można również w pomidorach, wiśniach, papryce, szpinaku czy pomarańczach,
  • witaminy z grupy B – ich najbogatszy zestaw występuje np. w drożdżach, otrębach i produktach pełnoziarnistych, a często także w podrobach.

 

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu nie uda się uzupełnić diety o te produkty pomagające w przypadku łuszczącej się skóry na głowie, warto rozważyć ich suplementację. Bardzo ważna jest również odpowiednia ilość wypijanych płynów, czyli ok. 2 litrów. Dokładne zapotrzebowanie zależeć będzie od wielu czynników, w tym od wieku, wagi, płci i aktywności fizycznej.

 

Co na suchą skórę głowy sprawdzi się najlepiej? Z pewnością poprawa diety przysłuży się całemu organizmowi, a kosmetyki, również te domowe, poprawią stan nie tylko skalpu, lecz także pasm na długości. Jednak aby wybrać ten idealny, najlepiej samodzielnie wypróbować ich działanie.

 

lek. Michał Dąbrowski