Jak szybko rosną włosy? Sposoby na przyspieszenie porostu włosów

Piękne, gęste, lśniące i sprężyste włosy wymagają odpowiedniej troski. Wiele osób, które nie są zadowolone z długości swoich pasm, zastanawia się, jak szybko rosną włosy i co zrobić, żeby rosły szybciej? Jakie czynniki utrudniają zapuszczanie włosów i dlaczego warto zdecydować się na profilaktykę przeciwłupieżową szamponem leczniczym Nizoral?

Ile włosy rosną w ciągu miesiąca? Kilka słów o przyroście włosów

Niejeden z nas, choć raz w życiu zadał sobie w myślach pytanie „jak szybko rosną włosy?”. W skali miesiąca jest to około 1-1,5 cm (oczywiście są osoby, które mają większy lub mniejszy przyrost włosów w ciągu 30 dni). Co ciekawe, najszybciej kosmyki rosną w okresie dzieciństwa (średnio 0,41 mm dziennie). U dorosłych dzienny przyrost włosów wynosi średnio 0,35 mm. Na tempo wzrostu włosa wpływa mnóstwo czynników – sposób odżywiania, nawyki pielęgnacyjne, choroby. Nie bez znaczenia są też indywidualne predyspozycje genetyczne. Skoro wiemy już, ile włosy rosną na miesiąc, warto wspomnieć o tym, jak dużo włosów tracimy w ciągu dnia? Normą jest utrata 50-100 włosów dziennie. Natomiast, jeśli z dnia na dzień zauważamy na szczotce coraz więcej włosów, niż dotychczas, powinniśmy odwiedzić dermatologa.

Jak rośnie włos? Fazy wzrostu włosa

Osoby chcące zapuścić długie włosy, które będą zdrowe i mocne powinny wiedzieć, jak w ogóle rośnie włos i ile faz rozwojowych włosów wyróżniamy? Są to:

 1. faza wzrostu włosa (anagen) – trwa kilka lat (3-6), w tym okresie pojawia się i rozwija nowy naskórek,
 2. faza przejściowa/uśpienia (katagen) – połączenie między trzonem a macierzą mieszka włosowego zostaje zerwane, naskórek obumiera i wkrótce jest zastępowany przez nowy, faza ta trwa 2-3 tygodnie,
 3. faza spoczynku (telogen) – jest to ostatni cykl wzrostu włosa, stary naskórek zostaje zastąpiony (wypchnięty) przez nowy. Telogen trwa kilka miesięcy. Wypadnięcie martwego włosa, które następuje pod koniec fazy odpoczynku, nazywamy egzogenem.

Co może zatrzymać wzrost włosów? Choroby skóry głowy i inne czynniki

Wyjaśniliśmy, jak szybko rosną włosy u dzieci i dorosłych, warto więc przy okazji zastanowić się, jakie czynniki mogą zahamować przyrost pasm? Nikogo nie zdziwi fakt, że najszybciej rosną kosmyki, które są dobrze odżywione i zdrowe, tak więc czynnikiem zaburzającym proces wzrostu włosów może być uboga, monoskładnikowa dieta. Na słaby przyrost włosów często skarżą się osoby, które stosują dietę redukcyjną, która nie dostarcza organizmowi człowieka odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Szczególny wpływ na piękny wygląd i prawidłowy wzrost włosów ma żelazo, cynk, witamina A, E oraz witaminy z grupy B. Jeśli w naszym codzienny menu nie ma produktów spożywczych stanowiących bogate źródło tych substancji, możemy być pewni, że nasz sposób żywienia odbije się negatywnie na kondycji włosów. Przyczyną wolnego wzrostu kosmyków mogą być też:

 • różne choroby (np. łojotokowe zapalenie skóry głowy),
 • niedosypianie, chroniczny stres i przemęczenie,
 • nałogowe palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu,
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej (np. niski poziom hormonów tarczycy),
 • stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych o niekorzystnym składzie (np. barwniki, silikon, substancje zapachowe, które mogą podrażniać skórę głowy).

Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły? Sposoby na porost włosów

 • dieta przyspieszająca wzrost włosów

Wiedząc już, jak szybko rosną włosy należy odpowiedzieć na pytanie, jak w takim razie przyspieszyć tempo wzrostu włosów? Musimy zadbać o ich kondycję, działając od wewnątrz. Aby wzmocnić strukturę włosa, należy dostarczyć mu wartościowych składników budulcowych i odżywczych. Idealna dieta na porost włosów zawiera pierwiastki takie jak cynk, miedź, magnez, krzem, a także aminokwasy siarkowe, witaminę A, E, C i witaminy z grupy B oraz kwasy omega 3. Pamiętajmy również o nawadnianiu organizmu (co najmniej 2 l dziennie).

 • profilaktyka przeciwłupieżowa szamponem Nizoral

Jeśli mamy tendencję do występowania łupieżu pstrego lub łupieżu skóry głowy, który nie wpływa dobrze na stan skóry i włosów, dobrym sposobem będzie profilaktyczne stosowanie szamponu leczniczego Nizoral, który jest niekwestionowanym liderem na rynku szamponów o działaniu przeciwgrzybiczym. Ten niezwykle skuteczny preparat zawiera substancję czynną o nazwie ketokonazol (2%), która eliminuje lipofilne drożdżaki z rodzaju Malassezia (Pityrosporum). Wystarczy użyć Nizoralu raz na tydzień lub raz na 2 tygodnie, by nie musieć obawiać się zakażenia tymi mikroskopijnymi grzybami, które wywołują niepożądane zmiany chorobowe na owłosionej skórze głowy. 

 • masaż skóry głowy

Masaż znacznie ułatwia oczyszczenie owłosionej skóry głowy z martwego naskórka oraz zalegającego łoju, fantastycznie poprawia krążenie, dzięki czemu pobudza porost włosów, a przy okazji niesamowicie relaksuje. Możemy samodzielnie masować swoją głowę (dłońmi, szczotką z miękkim włosiem) lub skorzystać z usług specjalisty. Istotna jest regularność tego typu zabiegów masujących oraz odpowiednia technika. Systematyczne masowanie skalpu niesie szereg korzyści, włosy i skóra szybciej wchłaniają cenne składniki odżywcze. Istotny jest właściwy kierunek masażu – zawsze zaczynamy od czoła i kończymy na karku, a nie na odwrót. Wystarczy poświęcić na masaż kilka minut dziennie. Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły, poza wymienionymi metodami?

 • peeling skóry głowy

Innym sposobem na szybko rosnące włosy jest peeling skóry głowy, który nie tylko stymuluje kosmyki do wzrostu, ale zapobiega ich nadmiernej utracie, usuwa martwy naskórek, pobudza krążenie krwi i sprawia, że cebulki są wzmocnione. Do tego wykonania peelingu nie potrzebujemy żadnych kosmetyków, możemy użyć produktów, które mamy w kuchni np. kawę, cukier, sodę oczyszczoną. Warto wykonywać ten zabieg raz w tygodniu, przed myciem głowy.

Podsumowując, jak szybko rosną włosy? 1-1,5 cm miesięcznie. Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły? Stosować się do powyższych wskazówek. Jeśli będziemy każdego dnia dbać o nasze kosmyki, zdrowo się odżywiając, nie przeciążając ich stosowaniem zbyt wielu kosmetyków stylizacyjnych – odwdzięczą się szybkim porostem, blaskiem i elastycznością. Natomiast chcąc zapobiec nawrotom łupieżu, warto profilaktycznie stosować wysoce skuteczny i bezpieczny szampon leczniczy Nizoral – preparat ten zawiera aż 2% dobroczynnej substancji (ketokonazol), która redukuje drożdżaki z rodzaju Malassezia przyczyniające się do powstania różnych problemów skóry głowy. Jeśli nie chcemy, by nasze włosy pokryły charakterystyczne dla łupieżu białe płatki – wystarczy, że umyjemy głowę z użyciem Nizoralu kilka razy w miesiącu. 

Pamiętajmy, że bez względu na kolor, skręt, czy długość włosów, powinniśmy dokładać wszelkich starań o to, by wyglądały pięknie i zdrowo - w końcu zadbany wygląd jest najlepszą wizytówką człowieka.