Jak wzmocnić włosy - sprawdzone sposoby

Wiele osób, które mają problem z przerzedzeniem kosmyków, ich łamliwością i utratą zdrowego połysku zastanawia się, co może być przyczyną tych negatywnych zmian? Jak wzmocnić włosy domowymi sposobami? Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych, domowych metod - płukankę z octu jabłkowego, maseczkę z siemienia lnianego, wcierkę z kozieradki, peeling skóry głowy  oraz automasaż. W przypadku osłabienia kosmyków z powodu infekcji drożdżaków, w przywróceniu im zdrowia pomoże szampon leczniczy Nizoral o działaniu przeciwłupieżowym.

Spis treści:

  1. Przyczyny słabej kondycji włosów. Jak wzmocnić włosy? 
  2. Jak wzmocnić włosy? Najlepsze domowe sposoby na osłabione pasma
  3. Jak wzmocnić włosy objęte łupieżem? Szampon leczniczy Nizoral
wzmocnienie włosów

Przyczyny słabej kondycji włosów. Jak wzmocnić włosy?

Zanim przedstawimy najlepsze sposoby na to, jak wzmocnić włosy, warto wyjaśnić, co najczęściej przyczynia się do ich pogorszonej kondycji? Za wypadanie, wolny przyrost, łamliwość i przesuszanie mogą odpowiadać zarówno czynniki fizyczne, jak i chemiczne, takie jak:

 

  • bardzo suche powietrze w pomieszczeniach, 
  • źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów (np. szampon zawierający detergenty drażniące skórę głowy),
  • palenie papierosów,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • zanieczyszczenie powietrza,
  • nagłe zmiany temperatur,
  • przewlekły stres,
  • zaburzenia hormonalne,
  • silna ekspozycja na promieniowanie UVA i UB (np. brak kapelusza na głowie w słoneczne dni, korzystanie z solarium),
  • dieta uboga w makro- i mikroelementy,
  • używanie suszarki z gorącym nawiewem powietrza,
  • zabiegi fryzjerskie (koloryzacja, trwała ondulacja),
  • częste używanie prostownicy i lokówki,
  • tapirowanie włosów,
  • ciasne upięcia (np. czesanie włosów w  tzw. koński ogon, używanie wsuwek, spinek).

 

Niszcząco na włosy wpływają też preparaty kosmetyczne do stylizacji fryzur oraz używanie kiepskiej jakości grzebieni i szczotek (np. drucianych), które zamiast dokładnie rozczesywać, wyrywają włosy. Do ogólnego osłabienia struktur włosów może też doprowadzić zbyt częste mycie skóry głowy i brak systematycznego podcinania końcówek. Oczywiście nie są to wszystkie czynniki, które powodują uszkodzenia włosów. 

Jak wzmocnić włosy? Najlepsze domowe sposoby na osłabione pasma

Osoby, które nie wiedzą, jak wzmocnić włosy, często czują się zagubione, widząc w drogeriach i marketach różnego rodzaju maseczki, odżywki i wcierki, które mają na celu wspomóc osłabione pasma. Warto próbować domowych metod “ratunkowych”, takich jak:

 

  • płukanka do włosów z octu jabłkowego

płukanka z octu jabłkowego jest dedykowana dla osób, które mają cienkie, szorstkie i matowe włosy ze skłonnością do przetłuszczania się, choć tak naprawdę ocet nadaje się do każdego typu włosów. To łatwo dostępny produkt spożywczy o wartościowym składzie (powstaje w wyniku fermentacji jabłek). Stosowany regularnie, przywraca naturalne pH skóry głowy, utwardza zewnętrzną warstwę włosa, poprawia sprężystość włosów, dokładnie oczyszcza skórę głowy, a także ogranicza nadmierne wydzielanie sebum. Ocet jabłkowy na włosy może też zahamować ich wypadanie, sprawić, że będą bez problemu się rozczesywać i odzyskają piękny, zdrowy blask. Płukanka z octu może też zapobiec rozwojowi łupieżu, ze względu na właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, które posiada ocet. Tak więc, płukanie włosów octem jabłkowym, to doskonała alternatywa dla gotowych drogeryjnych płukanek. Przygotowanie mieszanki jest bardzo proste – wystarczy wymieszać 2 łyżki stołowe octu jabłkowego z 1 litrem przegotowanej i ostudzonej wody, a następnie płukać umyte wcześniej włosy, pozostawiając octową miksturę na włosach na kilka minut, by na koniec spłukać je letnią wodą. Jak często stosować ocet na włosy? Najlepiej ten domowy zabieg wykonywać co 2-3 mycia. Kiedy zobaczymy pierwsze pozytywne zmiany? Wystarczy miesięczna kuracja, aby zauważyć znaczną poprawę stanu osłabionych pasm.

 

  • maseczka na włosy z siemienia lnianego

maska z siemienia lnianego podobnie, jak ocet jabłkowy na włosy może skutecznie poprawić kondycję kosmyków i zmobilizować je do szybszego wzrostu. Siemię lniane jest bogatym źródłem witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nasiona mogą uratować włosy osłabione inwazyjnymi zabiegami fryzjerskimi, przywracając im połysk, sprężystość i nawilżając skórę głowy. Aby przygotować maskę, należy zalać szklanką wody 2 łyżki stołowe nasion i gotować na małym ogniu, aż do chwili, gdy uzyskamy konsystencję galaretki. Po wystygnięciu mikstury należy nałożyć mieszankę na wilgotne włosy i skórę głowy, pozostawiając na około godzinę, a po upływie tego czasu po prostu spłukać. Zabieg należy powtarzać 2 razy w tygodniu. Warto wspomnieć, że maseczka z siemienia lnianego może być stosowana na każdy rodzaj włosów.

 

  • wcierka z kozieradki na włosy

kolejną domową metodą, którą powinny przetestować osoby szukające odpowiedzi na pytanie „jak wzmocnić włosy?” jest wcierka z kozieradki – leczniczej rośliny o dobroczynnym wpływie na skórę głowy oraz pasma. Kozieradka to skuteczny sposób na zahamowanie wypadania włosów oraz przyspieszenie porostu. Jak przygotować wcierkę? Wystarczy zaparzyć nasiona kozieradki, zalewając szklanką z wrzątkiem 1 łyżkę ziaren i odczekać, aż mieszanka wystygnie. Następnie należy wetrzeć starannie wcierkę w skórę głowy – pasmo po paśmie i pozostawić na około 3 godziny (można też wykonać zabieg na noc, spłukując miksturę dopiero rano). Regularne stosowanie wcierki sprawi, że zniknie problem nadmiernego przetłuszczania się kosmyków, włosy staną się gęste, sprężyste i mocne.

 

  • peeling skóry głowy

domowy peeling skóry głowy to ważny element walki z osłabionymi, zniszczonymi włosami. Oczyszcza, złuszcza obumarły naskórek i poprawia ukrwienie skóry głowy. Peeling doskonale reguluje też pracę gruczołów łojowych – jakich produktów użyć do tego typu zabiegu? Dobrze sprawdzi się cukier trzcinowy, sok aloesowy i odrobina olejku eterycznego (najlepiej 100% arganowego). Wystarczy wymieszać wszystkie składniki (4 łyżki cukru, 2 łyżki soku aloesowego, kilka kropel olejku), zwilżyć ciepłą wodą i przez 5 minut delikatnie masować skórę głowy, wykonując okrężne ruchy. Na koniec należy umyć głowę łagodnym szamponem. Jak często wykonywać peeling cukrowy? Mniej więcej raz w tygodniu. Jak wzmocnić włosy bez stosowania ziół i olejków?

 

  • masaż skóry głowy

peeling skóry głowy to zupełnie darmowy sposób na wzmocnienie włosów, który nie wymaga użycia żadnych produktów – wystarczą nasze ręce. To zabieg pielęgnacyjny, który usprawnia mikrokążenie, pobudza porost włosów, jednocześnie nas relaksując. Wystarczy każdego dnia poświęcić 5-10 minut na masaż, wykorzystując opuszki palców obu dłoni, aby dotlenić i wzmocnić kosmyki od korzeni aż po same końce.

Jak wzmocnić włosy objęte łupieżem? Szampon leczniczy Nizoral

Jak już wspomnieliśmy, przyczyną osłabienia pasm może być też łupież suchy, który powodują drożdżaki z rodziny Malassezia. Warto podkreślić, że mikroorganizmy z gatunku Malassezia naturalnie bytują na skórze głowy, żywiąc się łojem (sebum). Jednak, gdy ich stężenie przekracza 74%, rozwija się łupież, którego najbardziej charakterystycznym symptomem jest nadmierne łuszczenie naskórka (drobne, białe płatki są zauważalne na skórze głowy, często osiadają też na ramionach). Innym symptomem tego schorzenia, na jakie skarżą się osoby dotknięte łupieżem, jest uporczywy świąd i pieczenie. Jakie czynniki wpływają na wystąpienie łupieżu i mogą powodować pogorszenie istniejących, patologicznych zmian? Z pewnością jest to nadużywanie kosmetyków utrwalających fryzurę. Pianki, lakiery, żele, gumy stosowane w nadmiarze obciążają włosy i mogą podrażniać skórę głowy (szczególnie, jeśli mają w składzie alkohol). Częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, nieodpowiednia dieta, stres, zaburzenia hormonalne, zanieczyszczenie powietrza, skłonność do alergii i noszenie nakryć głowy również należą do czynników ryzyka. Jak skutecznie pozbyć się łupieżu suchego? Jedną z najlepszym metod, która daje długofalowe efekty jest kuracja lecznicza z wykorzystaniem szamponu Nizoral. Preparat zawiera w swoim składzie aż 2% ketokonazolu, substancji czynnej, która eliminuje drożdżaki Malassezia furfur w bezpieczny i szybki sposób (prowadzi do obumarcia komórek grzybów). Jak dawkować środek leczniczy? W przypadku stwierdzenia łupieżu suchego należy stosować szampon 2 razy w tygodniu przez 2-4 tygodnie. Złagodzenie  symptomów (świądu, intensywnego rogowacenia naskórka, uczucia pieczenia, zaczerwienień) będzie zauważalne już po pierwszym użyciu Nizoralu. Szampon jest wskazany nie tylko w leczeniu, ale i profilaktyce łupieżu (po zakończonej kuracji, warto raz na 2 tygodnie zapobiegawczo myć głowę preparatem z ketokonazolem).

 

Istnieje wiele skutecznych sposobów na to, jak wzmocnić włosy i zniwelować łupież. Mamy nadzieję, że płukanka z octu jabłkowego, peeling, masaż skóry głowy, czy wcierki przyniosą pozytywne efekty. Jeśli mimo to, włosy nadal będą w złym stanie, warto odwiedzić doświadczonego trychologa lub dermatologa.