Jak zadbać o włosy, by były silne i zdrowe?

Wiele kobiet, które zastanawiają się, jak zadbać o włosy - nieświadomie popełnia mnóstwo błędów w codziennej pielęgnacji kosmyków. Co zrobić, aby utrzymać pasma w dobrej kondycji i wyglądać atrakcyjnie? Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji włosów, dzięki którym pasma będą prezentowały się pięknie i zdrowo bez względu na kolor i długość i fryzury.  

 

Spis treści:

1 zasada pielęgnacji włosów - odpowiednie mycie głowy

2 zasada pielęgnacji włosów - regularne peelingi skóry głowy

3 zasada pielęgnacji włosów - olejowanie włosów

4 zasada pielęgnacji włosów - odżywianie kosmyków maskami

5 zasada pielęgnacji włosów - używanie szamponów i odżywek z dobrym składem

6 zasada pielęgnacji włosów - regularnie podcinianie i dbanie o końcówki

7 zasada pielęgnacji włosów - naturalne suszenie

8 zasada pielęgnacji włosów - walka z chorobami skóry głowy

9 zasada pielęgnacji włosów - unikanie ciasnych upięć

jak zadbać o włosy

1 zasada pielęgnacji włosów - odpowiednie mycie głowy

Kobiety, które nie wiedzą, jak zadbać o włosy powinny przyjrzeć się technice mycia głowy - szarpanie, tarcie nie sprzyja kondycji pasm. Włosy należy myć delikatnie, masując owłosioną skórę głowy od czoła w kierunku karku. Nie powinno się też nanosić szamponu bezpośrednio na owłosioną skórę głowy bez jego wcześniejszego rozcieńczenia z wodą - w przeciwnym razie, zwiększa to ryzyko niedomycia produktu i jest nieekonomiczne - sprawia, że częściej musimy kupować kolejną butelkę. Warto również oszczędnie dozować ilość szamponu na dłoń. Część osób ma tendencję do aplikacji zbyt dużej ilości kosmetyku, co może podrażniać skórę głowy i przyczyniać się do szybszego spłukiwania koloru w przypadku włosów farbowanych. Do umycia głowy wystarczy ilość szamponu odpowiadająca wielkości orzecha włoskiego. Aby nie zaburzyć pracy gruczołów łojowych, nie przesuszyć skóry i nie narazić włosów na uszkodzenia mechaniczne, najlepiej myć głowę ciepłą - nigdy gorącą wodą. 

2 zasada pielęgnacji włosów - regularne peelingi skóry głowy

Ważnym krokiem w pielęgnacji włosów jest również ich dogłębne oczyszczanie za pomocą peelingów (drogeryjnych lub domowej roboty - np. z fusów kawy). Peeling poprawia  ukrwienie skóry i pozwala dokładnie usunąć pozostałości po lakierze, piance, odżywce bez spłukiwania i innych kosmetykach, z którymi nie zawsze poradzi sobie zwykły szampon. Zabiegi oczyszczania skóry głowy z użyciem peelingu przyspieszają porost pasm, wzmacniają cebulki włosowe, ograniczają nadmierną utratę kosmyków. Kobiety, które regularnie wykonują peeling, obserwują też rzadsze przetłuszczanie się czupryny. Jak zadbać o włosy na inne sposoby?

3 zasada pielęgnacji włosów - olejowanie włosów

Kolejną zasadą świadomej pielęgnacji włosów są zabiegi olejowania, które niosą mnóstwo korzyści, szczególnie dla kobiet z wysokoporowatymi oraz średnioporowatymi włosami. Odpowiednio dobrany do rodzaju włosów olej nawilża, odżywia i regeneruje, rozwiązując wiele problemów związanych z kosmykami. Istnieje kilka metod olejowania włosów - można wykonywać zabiegi na sucho, na mokro, wymieszać olej z odżywką, nakładać produkt na 1-3 godziny lub na całą noc. Doskonałym źródłem witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych są oleje nierafinowane i zimnotłoczone. Fryzjerzy szczególnie polecają olej lniany, z wiesiołka, z pestek winogron, a także z kiełków pszenicy. Jakie inne zasady pielęgnacji włosów warto wdrożyć?

4 zasada pielęgnacji włosów - odżywianie kosmyków maskami

Dbanie o włosy to również stosowanie odżywczych masek odpowiadających potrzebom naszych kosmyków. Mimo, że na drogeryjnych półkach dostępne są dziesiątki różnych produktów, warto stawiać na naturalne składniki i regularnie nakładać na włosy maski domowej roboty. Co przywróci połysk, nawilżenie i sprężystość osłabionym pasmom? Oliwa z oliwek, żółtko jaj, miód, siemię lniane i piwo, to wysoko cenione składniki najpopularniejszych, domowych maseczek. Jak często wykonywać tego typu zabiegi na włosy? Optymalna częstotliwość to 1-2 razy w tygodniu. O sprawdzone receptury warto zapytać nasze babcie, które często wiedzą wszystko o włosach, a dokładnie tradycyjnych i niedrogich  sposobach ich pielęgnacji.  

5 zasada pielęgnacji włosów - używanie szamponów i odżywek z dobrym składem

Bardzo częstym błędem w pielęgnacji włosów jest stosowanie kosmetyków o chemicznym składzie, który niekorzystnie wpływa na wygląd i stan pasm. Część kobiet ma w zwyczaju kierować się przy zakupie szamponu, czy odżywki nie informacjami zawartymi na etykiecie, a atrakcyjnością opakowania produktu i ceną. Na jakie składniki tego rodzaju kosmetyków do włosów szczególnie uważać? Warto unikać silikonów, które oblepiają pasma i utrudniają dostęp odżywki do włosa. Negatywny wpływ na włosy mają też substancje zapachowe, które mogą podrażniać. Kolejne substancje, których warto unikać w codziennej pielęgnacji włosów  to słynne SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate) o działaniu silnie oczyszczającym, które mogą uczulać i wysuszać skórę głowy. Z kolei glikol propylenowy, który jest alkoholem pozyskiwanym z ropy naftowej, narusza barierę ochronną skóry głowy, a po dostaniu się do oczu, może powodować pieczenie i zaczerwienienie. Im krótszy i prostszy skład ma kosmetyk, tym lepiej dla naszego zdrowia. 

6 zasada pielęgnacji włosów - regularnie podcinianie i dbanie o końcówki

Jak wiadomo wiele przedstawicielek płci pięknej sumiennie zapuszcza włosy i pragnie zachwycać jak najdłuższą fryzurą. Jednak w trosce o zdrowie pasm, warto co 1,5-2 miesiące podcinać końcówki o 1-2 cm. Dlaczego regularne podcinanie końcówek jest tak ważne i stanowi istotny element dbania o włosy? Ponieważ to właśnie na końcach włosy są najbardziej zniszczone - strzępią się, łamią i mają tendencję do rozdwajania. Podcinanie pozwala zahamować proces niszczenia włosów (uszkodzenie nie postępuje w górę).  Podcięte włosy wyglądają na zdrowsze i sprawiają, że fryzura nabiera kształtu, a my wyglądamy świeżo i korzystnie. Pamiętajmy, że samodzielne podcięcie końcówek może przynieść odwrotny efekt od zamierzonego, zwłaszcza jeżeli używamy zwykłych nożyczek i nie mamy doświadczenia - rozsądniejszym krokiem będzie korzystanie z usług dobrego fryzjera.

7 zasada pielęgnacji włosów - naturalne suszenie

Szukając odpowiedzi na pytanie: “jak zadbać o włosy?” należy zwrócić uwagę na sposób ich suszenia. Mimo, że jest to jedna z najprostszych czynności pielęgnacyjnych - wykonywana nieodpowiednio, może szybko przyczynić się do uszkodzenia kosmków. Wysoka temperatura niszczy pasma, dlatego nie korzystajmy z opcji gorącego nawiewu powietrza w suszarce, wybierając chłodny strumień, a najlepszym wyjściem jest pozwolenie wyschnąć włosom samodzielnie. Ważny jest też moment osuszania włosów ręcznikiem - należy delikatnie je wyżymać, a nie energicznie trzeć i szarpać. 

8 zasada pielęgnacji włosów - walka z chorobami skóry głowy

Dbanie o włosy to również szybkie reagowanie w razie wystąpienia problemów zdrowotnych obszaru skóry głowy. Powszechnie występujące schorzenia tej partii ciała, takie jak łupież suchy, łupież pstry, czy łojotokowe zapalenie skóry głowy pogarszają kondycję włosów, prowadzą do ich nadmiernego wypadania, łamliwości, zmatowienia i uszkodzenia struktury. Dlatego w razie zauważenia pierwszych symptomów, należy od razu udać się do specjalisty i rozpocząć kurację leczniczą. Obecnie najpopularniejszym problemem dermatologicznym jest łupież suchy (zwykły), z którym walczy około 3 mln Polaków w wieku 15-75 lat. Co odpowiada za jego rozwój? Liczne kolonie grzyba drożdżopodobnego z rodziny Malasezzia, który naturalnie bytuje na skórze człowieka. Infekcja grzybicza pojawia się, gdy stężenie Malasezzia furfur przekracza 74%. Jak objawia się łupież? Pod postacią niewielkich, jasnych płatków intensywnie złuszczającego się, martwego naskórka, świądu, pieczenia skóry i zaczerwienień. Jednym z najpopularniejszych związków, będącym głównym składnikiem najskuteczniejszych szamponów przeciwłupieżowych jest ketokonazol, to substancja przeciwgrzybicza o szerokim spektrum działania, której efektywność potwierdziły badania kliniczne. 2% ketokonazolu zawiera szampon Nizoral, który nie tylko łagodzi symptomy łupieżu, ale też likwiduje jego przyczynę (namnażające się drożdżaki). 2-4 tygodniowa kuracja szamponem pozwala pozbyć się tego problemu. Ten wysoce skuteczny i bezpieczny preparat z ketokonazolem może być stosowany od 12. roku życia. Chcąc zminimalizować ryzyko wystąpienia łupieżu, należy dbać o zbilansowaną dietę, nawodnienie organizmu, nie nadużywać żeli i lakierów do włosów, unikać silnie ogrzewanych pomieszczeń o niskim poziomie wilgotności, nie nosić zimą nakryć głowy z syntetycznych materiałów oraz nie narażać się na stresujące sytuacje.

9 zasada pielęgnacji włosów - unikanie ciasnych upięć

Wiele kobiet zastanawia się, jak dbać o długie włosy? Jak upinać pasma żeby się nie niszczyły? Niestety wszystkie ciasne upięcia typu koński ogon, czy mocno spleciony warkocz działają destrukcyjnie na włosy, szczególnie jeśli stosujemy również gumki z metalowymi elementami i ostro zakończone spinki. Jeśli nie chcemy nadwyrężać włosów i zwiększyć ich łamliwość - warto nosić luźne kucyki i warkocze, zrezygnować z gumek z metalowymi detalami, gumek recepturek, metalowych spinek na rzecz gumek sprężynek, klamr do włosów i plastikowych spinek typu żabki. Warto też od czasu do czasu nosić rozpuszczone włosy.

 

Jak widać, odpowiednie dbanie o włosy oraz skórę głowy, to wieloetapowy i czasochłonny proces - jednak warto wdrożyć w życie powyższe zasady, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się gęstą czupryną, pełną zdrowego blasku oraz skórą bez podrażnień.