Jak zagęścić włosy?
Słabe i łamliwe włosy, które przysłowiowo „wychodzą garściami”, to powszechny problem urodowy. Wiele osób, które ma przerzedzone pasma np. wskutek niewłaściwej pielęgnacji, częstej koloryzacji, chronicznego stresu, złej diety lub chorób skóry głowy, takich jak łupież, zastanawia się, jak zagęścić włosy i zahamować ich nadmierne wypadanie? Co sprawdzi się najlepiej na przyspieszenie porostu? Co zrobić, by mieć gęste włosy i cieszyć się piękną fryzurą?
Co powoduje przerzedzenie czupryny? Jak zagęścić włosy?
Zdrowy człowiek traci dziennie około 100-150 włosów, co jest zupełnie naturalnym procesem związanym z cyklem życia każdego włosa. Zanim odpowiemy na pytanie, jak zagęścić włosy, należy wyjaśnić, co sprzyja ich nadmiernemu wypadaniu? Nagła utrata znacznej ilości włosów i widoczne przerzedzenie bujnej, jak dotąd fryzury, może być spowodowane wieloma czynnikami (zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi), takimi jak:
- zaburzenia hormonalne (np. nadmiar androgenów, ciąża, menopauza, zespół policystycznych jajników),
- niedobory witamin i minerałów (szczególnie ważne dla zdrowia włosów są biotyna, witamina A i E, cynk, żelazo, jod oraz miedź),
- silne emocje i przewlekły stres,
- stosowanie kosmetyków niedopasowanych do rodzaju włosów,
- agresywna stylizacja włosów (tapirowanie, ciasne upięcia, prostowanie, kręcenie),
- częste zabiegi fryzjerskie (koloryzacja, trwała ondulacja),
- przyjmowanie niektórych leków (np. leków immunosupresyjnych, antydepresyjnych, przeciwzakrzepowych),
- długotrwała antybiotykoterapia,
- zatrucie talem, arsenem, rtęcią,
- drastyczny spadek wagi,
- predyspozycje genetyczne,
- choroby (np. alergia, łuszczyca, astma, celiakia, wrzodziejące zapalenie okrężnicy).
Ścieńczenie i wypadanie włosów często dotyka kobiet po porodzie i ma związek z zaburzeniem gospodarki hormonalnej (zwykle w ciągu kilku miesięcy wszystko wraca do normy). Intensywne wypadanie włosów może mieć również charakter sezonowy – u części osób nadmierna utrata kosmyków jest zauważalna wczesną wiosną i jesienią. Włosy mogą przerzedzać się na czubku głowy, po bokach lub z tyłu. Jak zagęścić włosy, które mają tendencję do wypadania, są cienkie, kruche i pozbawione blasku?
Rzadkie włosy - jak zagęścić nowoczesnymi metodami?
Jak zagęścić włosy korzystając z najnowszych rozwiązań dostępnych na rynku? Mamy do wyboru szereg zabiegów z zakresu medycyny estetycznej – pozytywne efekty daje ostrzykiwanie skóry głowy osoczem bogatopłytkowym, które pobudza krążenie i dogłębnie odżywia skórę. Jest to nowoczesny zabieg medyczny, który wykorzystuje krew własną pacjenta, nie ma więc obaw o wystąpienie reakcji uczuleniowej. Mezoterapia osoczem aktywuje komórki macierzyste, pobudza wzrost włosów i hamuje ich wypadanie. Kolejnym popularnym zabiegiem, na jaki decydują się osoby z cienkimi, słabymi i rzadkimi włosami jest karboksyterapia – sekret skuteczności tej procedury tkwi w dwutlenku węgla. CO2 jest wprowadzany podskórnie za pomocą serii nakłuć. W efekcie następuje znaczna poprawa mikrokrążenia, komórki i mieszki włosowe zostają dotlenione. Włosy przestają wypadać, pojawia się też mnóstwo tzw. baby hair. Warto wspomnieć, że karboksyterapia skóry głowy jest zalecana także osobom, które walczą z łysieniem androgenowym.
Co w przypadku osób, które nie chcą korzystać z tego rodzaju zabiegów i preferują bardziej tradycyjne metody mobilizowania włosów do intensywnego porostu, które można wykorzystać samodzielnie, w domowym zaciszu? Jak zagęścić włosy naturalnie?
Zagęszczenie włosów – domowe sposoby
Jednym z najlepszych łatwo dostępnych produktów, który pobudza włosy do wzrostu i regeneracji jest olej rycynowy, który można stosować również na brwi i rzęsy. Czym zagęścić włosy poza tym środkiem kosmetycznym? Osoby z tendencją do wypadania włosów mogą też zastosować kurację na bazie innych, wartościowych olejków np. rozmarynowego, arganowego lub łopianowego. Satysfakcjonujące efekty daje też regularny peeling skóry głowy, który pobudza krążenie, pomaga usunąć obumarły naskórek i wpływa pozytywnie na pracę gruczołów łojowych. Systematyczny masaż skalpu opuszkami palców również aktywizuje porost włosów i jest naprawdę skutecznym narzędziem w walce z ich nadmierną utratą. Do codziennych masaży skóry głowy można też wykorzystać szczotkę do włosów wykonaną z naturalnego włosia np. dzika. Chcąc rozwiązać problem rzadkich włosów, warto też przyjrzeć się swojej diecie. W menu powinny gościć produkty spożywcze stanowiące bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, siarki, cynku, miedzi, żelaza, witaminy A, E i H.
Osoby, które szukają informacji o tym, jak zagęścić włosy samemu w domu, powinny również spróbować wcierek z użyciem roślin i ziół słynących z dobroczynnego wpływu na kosmyki i skórę głowy (pokrzywa, łopian, czarna rzepa). Aby pogrubić strukturę włosów, zagęścić je i przyspieszyć wzrost, warto też stosować maseczki na bazie oliwy i żółtek jaj, drożdży i kwaśnego mleka lub nafty, która cieszy się ostatnio dużą popularnością wśród kobiet. Konieczne jest również stosowanie kosmetyków dobranych do struktury włosów. Wskazane są szampony i odżywki o łagodnym działaniu. Włosy należy płukać w letniej, a nie gorącej wodzie, aby łuski mogły się domknąć.
Czym zagęścić włosy które wypadły wskutek łupieżu? Szampon Nizoral
Nie każda osoba, która obserwuje u siebie osłabienie kondycji włosów i ich znaczną utratę jest świadoma, że powodem tego stanu może być też łupież, który osłabia włosy oraz zwiększa ich podatność na uszkodzenia. Za rozwój łupieżu zwykłego odpowiedzialne są drożdżaki Malassezia furfur, które żywią się sebum i występują naturalnie na powierzchni skóry człowieka, nie stwarzając problemów. Jednak, gdy dochodzi do niekontrolowanego namnażania tych mikroskopijnych drobnoustrojów (do około 74%), prowadzi to do stanu zapalnego i przyspieszonego rogowacenia naskórka – właśnie tak powstaje łupież (na włosach i na ubraniach pojawiają się charakterystyczne, białe łuski, skóra jest zaczerwieniona, odczuwamy dokuczliwy świąd). Jak zmniejszyć liczbę kolonii drożdżaków z rodziny Malassezia, które drażnią skórę i niszczą cebulki włosów? Sprawdzonym sposobem jest terapia szamponem leczniczym Nizoral, za którego skuteczność odpowiada substancja o nazwie ketokonazol (2% stężenie tego związku chemicznego w preparacie zapewnia eliminację grzybów i przywrócenie równowagi skórze głowy). Już po pierwszym zastosowaniu szamponu odczujemy wyraźną ulgę – świąd nie będzie tak silny, zmniejszą się zaczerwienienia oraz intensywność złuszczania naskórka. Optymalne efekty są zauważalne po około 2-4 tygodniach. Łupież jest chorobą skóry głowy, która ma tendencje do nawracania, dlatego warto profilaktycznie przez jeszcze 2 tygodnie myć głowę Nizoralem.
Podsumowując, istnieje wiele skutecznych metod zagęszczania włosów domowymi sposobami lub z pomocą specjalistów. Należy jednak mieć świadomość, że tylko regularne i starannie wykonywane zabiegi przyniosą trwałe rezultaty i widoczną poprawę kondycji osłabionych pasm. W razie infekcji grzybiczej spowodowanej przez Malassezia furfur, który niszczy cebulki włosów, warto dodatkowo wdrożyć kurację leczniczą szamponem przeciwłupieżowym Nizoral.