Jakie mikroelementy i witaminy na włosy poprawią ich kondycję?
Rozdwajające się, łamliwe, pozbawione blasku i elastyczności włosy to kłopot, z którym boryka się wiele kobiet. Piękna fryzura jest jednym z wyznaczników atrakcyjności. Co zrobić, gdy nasze kosmyki są w złej kondycji? “Jesteśmy tym, co jemy”, zasada ta dotyczy również skóry głowy i włosów. Jakie witaminy na włosy i minerały zapewnią pasmom dobrą kondycję, sprężystość i blask? Kiedy pomocny może okazać się szampon leczniczy Nizoral?
Dobre witaminy na włosy – co wzmocni i odżywi kosmyki?
Stosowanie odżywek i masek na włosy o przyjaznym składzie nie wystarczy, aby były zadbane i zdrowe – działanie od zewnątrz to tylko połowa sukcesu. Dieta ma ogromny wpływ na kondycję naszych włosów – wzmacnia je od wewnątrz, dlatego musimy skupić się na tym, co każdego dnia trafia na nasz talerz. Jakich składników nie może zabraknąć w naszym codziennym menu, jeśli chcemy być dumne z pięknych i zdrowych włosów? Najlepsze witaminy na włosy to:
- witamina A
Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy? Prawdopodobnie witaminy A (jest rozpuszczalna w tłuszczach), która wpływa na metabolizm cebulek włosowych, sprawiając, że nasze kosmyki są silne i gęste. Jej niedobór nie tylko spowalnia proces wzrostu włosów i sprawia, że są one łamliwe oraz suche, ale też wpływa negatywnie na skórę i wzrok. Jeśli chcemy zahamować nadmierną utratę włosów i przyspieszyć ich porost, w naszym menu nie może zabraknąć produktów spożywczych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które stanowią bogate źródło witaminy A, są to m.in.: bataty, morele, jarmuż, papryka, pomarańcze, botwinka, marchewka, natka pietruszki, szpinak, pomidory, wątróbka, mleko, masło, jaja.
- witamina E
Kolejną skuteczną witaminą na włosy, która poprawia ich jakość, jest witamina E zwana tokoferolem (należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach). Ta wartościowa substancja chroni włosy i mieszki włosowe przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, reguluje produkcję sebum, a także poprawia krążenie krwi w skórze głowy, pobudzając włosy do wzrostu – wszystkie osoby, które chcą zapuścić szybciej włosy, nie powinny więc zapominać o tej witaminie. Co stanowi dobre źródło witaminy E? Występuje głównie w produktach zbożowych, a także migdałach, awokado, jarmużu, brokułach, orzechach laskowych i olejach roślinnych.
- witamina H (Biotyna)
Witamina H (inaczej biotyna lub witamina B7) to jedna z najważniejszych witamin na włosy, która sprzyja ich wzrostowi, hamuje nadmierny łojotok i ogranicza łupież (chcąc walczyć z charakterystycznymi jasnymi płatkami, warto również stosować kurację szamponem leczniczym Nizoral, którego skutecznie działanie omówimy szerzej w dalszej części artykułu). Charakterystycznym symptomem niedoboru biotyny jest nadmierne wypadanie włosów. Witamina H należy do tych rozpuszczalnych w wodzie, odpowiada w dużym stopniu za piękny wygląd włosów, cery i paznokci, dlatego nie bez przyczyny często nazywana jest „witaminą piękna”. Biotyna wpływa pozytywnie na tempo wzrostu kosmyków, odżywia je, dzięki czemu włosy nie są łamliwe i rozdwojone. Wspiera proces powstawania keratyny – naturalnego budulca włosa. Dzięki witaminie B7 nasze pasma są elastyczne, silne i odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne. W jakich produktach znajduje się najwięcej tej dobroczynnej witaminy na włosy? Jest obecna przede wszystkim w żywności pochodzenia zwierzęcego, żółtkach jaj i mąkach.
- witamina PP
Witamina PP (zwana zamiennie niacyną, kwasem nikotynowym lub witaminą B3) to kolejna witamina na włosy, która odpowiada za prawidłową budowę łodygi włosa i dostarczanie kosmykom energii niezbędnej do wzrostu. Należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Niacyna pobudza też ukrwienie skóry głowy. Najwięcej kwasu nikotynowego znajdziemy w drożdżach, orzeszkach ziemnych, otrębach oraz rybach. Niewątpliwie korzystny wpływ na kondycję włosów mają również inne witaminy z grupy B – jakie?
- witamina B2
Inna, bardzo dobra witamina na włosy to witamina B2 (ryboflawina) – zapewniając organizmowi jej odpowiednią dawkę, zapobiegniemy nadmiernej utracie kosmyków, sprawimy, że włosy będą witalne, błyszczące i odporne na zniszczenie. Doskonałym źródłem ryboflawiny są: mięso wieprzowe, tłuste ryby, fasola, szpinak, pietruszka, marchew, seler, jarmuż.
- inne witaminy z grupy B
Istotną rolę w procesie rozwoju włosa odgrywa również witamina B6 (tzw. pirydoksyna), dzięki której kosmyki szybko rosną i utrzymują kolor. Znajdziemy ją w kaszy gryczanej, brokułach, ziemniakach, rybach i mięsie. Osoby, które nie chcą przedwcześnie siwieć, powinny zadbać o odpowiednią dawkę kwasu foliowego (witamina B9), który stymuluje też wzrost pasm. Jego źródła to pełnoziarniste pieczywo, orzechy, brokuły, sałata, szpinak, kalafior, szparagi. Inną, cenną witaminą na włosy z grupy B jest kobalamina (witamina B12). Jej niedobór powoduje przetłuszczanie się włosów, sprawia, że intensywnie wypadają i tracą naturalną barwę. Gdzie szukać witaminy B12? Najwięcej znajdziemy jej w drożdżach i żółtkach jaj.
Mikroelementy równie ważne co witaminy na włosy
Poza zbilansowaną dietą, bogatą w dobre witaminy na włosy nie można zapominać również o roli minerałów. Jakie pierwiastki zapewnią naszym kosmykom odpowiednie odżywienie i zdrowy połysk?
- cynk
Cynk odpowiada za kondycję włosów, skóry i paznokci. Reguluje pracę gruczołów łojowych, kontroluje metabolizm aminokwasów, które odpowiadają za powstawanie włosów. Wpływa na tworzenie keratyny i zapewnia kosmykom elastyczność. Niedobór cynku zwiększa wypadanie włosów. W jakich produktach jest najwięcej tego wartościowego pierwiastka? W wątrobie wołowej, zarodkach i otrębach pszennych.
- miedź
Miedź razem z żelazem bierze udział w transporcie tlenu - sprawia, że włosy są elastyczne i odporne na urazy mechaniczne. Niedobór miedzi osłabia strukturę włosów, powoduje odbarwienia i matowienie. Pierwiastek ten jest obecny w wątróbce, drożdżach, ostrygach, a także w mniejszych ilościach w pestkach słonecznika.
- żelazo
Żelazo transportuje tlen w organizmie, dzięki czemu ma on energię niezbędną również do wzrostu kosmyków. Poprawia też zdolność do regeneracji włosów. Długotrwały niedobór żelaza prowadzi do zahamowania wzrostu włosów ich osłabienia i w konsekwencji łysienia. Bogate w łatwo przyswajalne żelazo jest mięso, jaja, pestki dyni, podroby, fasola.
- krzem
Ostatnim, ale nie mniej ważnym mikroelementem o wyjątkowych właściwościach, który stymuluje wzrost włosów i zapobiega nadmiernemu wypadaniu, jest krzem. Najlepszym źródłem krzemu jest skrzyp polny (zawiera go do 60 %) i woda źródlana.
Nie tylko witaminy na włosy – pamiętaj o kuracji przeciwłupieżowej Nizoral
Pogorszona kondycja włosów i skóry głowy nie zawsze wynika z ubogiej diety, w której brak minerałów i witamin na włosy – przyczyną może być też zakażenie drożdżakowe, które manifestuje się zwykle łupieżem. Małe, jasne płatki obecne na włosach i odzieży, to nic innego jak zrogowaciały, osypujący się naskórek. Chcąc pozbyć się tego problemu, warto wykorzystać Nizoral - skuteczny szampon przeciwłupieżowy o leczniczych właściwościach, który bez problemu kupimy w aptece. Za wysoką efektywność tego preparatu odpowiada jeden wyjątkowy składnik - ketokonazol. Jest to substancja czynna, która ma silne przeciwgrzybicze działanie i likwiduje świąd, często towarzyszący łupieżowi. Podczas kuracji leczniczym szamponem Nizoral, ketokonazol ogranicza nadmierny rozwój grzybów Malassezia furfur - wystarczy już 2% stężenie, by przywrócić skórze głowy i włosom zdrowie.
Podsumowując, jeśli chcemy mieć bujną czuprynę, pamiętajmy o zbilansowanej diecie, pełnej dobrych mikroelementów i witamin na włosy. Nie zapominajmy również o szybkiej reakcji w razie pojawienia się łupieżu. Jednym z najlepszych środków eliminujących populację drożdżaków z rodziny Malassezia jest Nizoral - szampon przeciwłupieżowy z 2% ketokonazolu (działanie tego składnika aktywnego zostało udowodnione naukowo). Jeśli mimo stosowania zbilansowanej diety i kuracji przeciwłupieżowej stan naszej owłosionej skóry głowy i kosmyków nie poprawi się, warto skorzystać z pomocy dermatologa.