Keratyna na włosy - jak działa?

Zabieg keratynowy od lat jest chętnie wykonywany przez osoby, którym zależy na uzyskaniu efektu gładkiej tafli na włosach. Jednak jego zastosowanie nie musi wiązać się wyłącznie z prostowaniem pasm. Co jeszcze możesz zdziałać za pomocą keratyny? Dowiedz się, jak ta substancja wpływa na włosy i sprawdź, czy zabieg z jej użyciem to dobry wybór dla Ciebie!

Jak keratyna wpływa na włosy? Czym jest ta substancja?

Keratyna do włosów przede wszystkim zapewnia pasmom głęboką odbudowę. To białko fibrylarne jest bowiem jednym z głównych budulców włosa – stanowi ono aż od 65% do nawet 90% jego objętości. Znajduje się zarówno w jego korze, jak i osłonce, a produkowana jest przede wszystkim w mieszkach włosowych. W jej skład wchodzą liczne aminokwasy, w tym siarkowe: cystyna i cysteina, a także między innymi alanina czy glicyna. Ciekawostką może być fakt, że wiązania pomiędzy cząsteczkami keratyny odpowiadają za kształt pojedynczego włosa, a więc za to, czy Twoja naturalna fryzura to burza loków, miękkie fale czy zupełnie gładka tafla. Co więcej, keratyna pozwala ona domknięcie łusek włosa, co nie tylko dodaje im blasku, lecz także doskonale chroni je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

 

Ze względu na swoje właściwości oraz naturalne funkcje, keratyna na włosy jest stosowana głównie w dwóch celach:

 • poprawy kondycji pasm, dodanie im blasku oraz wzmocnienia na długości;
 • zmiany struktury i kształtu włosa, przede wszystkim jego wyprostowania.

 

Warto mieć na uwadze, że dobrze wykonany zabieg keratynowy, nawet jeśli został przeprowadzony w celu wyprostowania pasm, dodatkowo poprawi ich stan, a dzięki temu również wygląd.

Kiedy warto stosować kosmetyki z keratyną na włosy?

Nakładanie keratyny na włosy w domowym zaciszu to doskonały sposób na poprawę ich stanu. Zastosuj je przede wszystkim w momencie, gdy Twoje pasma są:

 • kruche, szorstkie i łamliwe;
 • pozbawione blasku;
 • trudne do rozczesania;
 • z tendencją do puszenia;
 • często poddawane stylizacji na gorąco, w tym za pomocą prostownicy, lokówki czy nawet suszarki;
 • farbowane lub rozjaśniane;
 • rozdwojone na końcach.


W każdej z tych sytuacji stosowanie keratyny na włosy na ich długości może zdecydowanie poprawić ich stan. Niekiedy jednak jej nałożenie sprawia, że włosy zaczynają się puszyć i stają się nieprzyjemne w dotyku. Nie oznacza to, że keratyna je zniszczyła, po prostu pasma stały się przeproteinowane. Możesz to łatwo naprawić, dokładnie myjąc włosy szamponem z silnym detergentem. Po takim zabiegu kosmyki powinny wrócić do normy.

Keratyna na włosy w domu – jak ją stosować?

Na rynku dostępne są liczne kosmetyki zawierające keratynę, w tym odżywki, maski, ampułki, mgiełki czy nawet szampony. Możesz też zdecydować się na oddzielny zakup samej płynnej keratyny, którą następnie dodasz do wybranego produktu. Już nawet kilka kropel powinno dać doskonały efekt. Pamiętaj jednak, że szampon należy dobrać przede wszystkim do stanu skóry głowy, a nie włosów na długości. Jeżeli nie masz żadnych problemów w obrębie skalpu, możesz zastosować szampon z keratyną. Jeśli jednak doskwierają Ci jakiekolwiek kłopoty ze skórą głowy, koniecznie wybierz produkt, który pomoże Ci w walce z nimi. Jednym z nich jest uporczywy łupież, który możesz pokonać za pomocą specjalnego preparatu aptecznego. Taki produkt zwalcza bytujące na skórze głowy drożdżaki Malassezia furfur wywołujące ten problem. Szampon Nizoral zawiera aż 2% ketokonazolu, który jest niezwykle skutecznym środkiem pozwalającym poradzić sobie z łupieżem. Ta przeciwgrzybicza pochodna imidazolu posiada zdolność zahamowania syntezy ergosterolu, niezbędnego do budowy błony komórkowej grzyba. Nizoral to produkt bezpieczny, choć o wyjątkowo silnym działaniu – może być stosowany nawet przy łojotokowym zapaleniu skóry. Co więcej, działa bardzo szybko. Nanoś go na skórę głowy 2 razy w tygodniu przez 14 dni. Po tym czasie efekty powinny już być widoczne. Jeśli tak się stanie, przedłuż kurację o kolejne 2 tygodnie, po czym stosuj produkt profilaktycznie raz na 1-2 tygodnie. Jeśli jednak problem nie zacznie się zmniejszać po 2 tygodniach od rozpoczęcia stosowania, być może Twoim problemem jest nie łupież, a po prostu podrażniona lub przesuszona skóra głowy. Zacznij kurację nawilżającą, a kłopot powinien już wkrótce odejść w niepamięć.

 

Nakładana na włosy keratyna zazwyczaj stosowana jest jednak już po umyciu włosów, w formie preparatu odżywczego, na przykład intensywnie odbudowującej maski. Pamiętaj, że najlepsze efekty przyniesie ona wraz z wysoką temperaturą – keratyna wniknie wtedy znacznie głębiej pod łuskę włosa. Na koniec zabiegu nie zapomnij jednak ich domknąć, aby pozostały gładkie i lśniące. Przed nałożeniem keratyny na włosy warto też starannie je rozczesać oraz umyć szamponem oczyszczającym.

Gdy keratyna w domu nie wystarcza – kiedy warto zdecydować się na zabieg u fryzjera?

Niekiedy, gdy włosy są bardzo zniszczone, domowe zabiegi z zastosowaniem keratyny mogą nie przynieść wystarczających efektów. Dlatego w takiej sytuacji warto wybrać się do profesjonalnego salonu. Taką decyzję lepiej podjąć również wtedy, gdy nałożenie keratyny na włosy ma służyć ich wyprostowaniu. Tylko dzięki temu procedura będzie nie tylko znacznie skuteczniejsza, lecz także zdecydowanie bezpieczniejsza dla Twoich pasm.

 

Keratynowe prostowanie włosów nie jest szczególnie łatwym zabiegiem, a przeprowadzając go w domu, skazujesz się nie tylko na znacznie większe ryzyko błędu i słabsze rezultaty, lecz także na uszkodzenie kosmyków na długości. Zabieg przeprowadzany jest na włosach z zastosowaniem prostownicy rozgrzanej do wysokiej temperatury, co zwiększa ryzyko ich urazu, dlatego w tej kwestii znacznie lepiej będzie zaufać profesjonaliście.

Stosowanie keratyny do prostowania – jak wygląda taki zabieg?

Nakładanie keratyny na włosy w celu ich wyprostowania jest procedurą wieloetapową. A chociaż każdy producent ma nieco inne zalecenia co do jego produktu, zazwyczaj całość można podzielić na podobne części. W skład zabiegu wchodzą:

 1. Staranne umycie włosów szamponem intensywnie oczyszczającym, który pozwoli usunąć wszelkie pozostałości kosmetyków stylizacyjnych oraz inne zanieczyszczenia. Dodatkowo taki specjalistyczny produkt otwiera łuskę włosa, by preparat keratynowy mógł wniknąć w głąb pasm.
 2. Dokładne wysuszenie włosów na całej ich długości.
 3. Nałożenie preparatu keratynowego za pomocą pędzelka na każde pasmo. Należy to zrobić bardzo starannie, jednocześnie rozczesując włosy grubym grzebieniem, aby produkt mógł wniknąć w kosmyki.
 4. Pozostawienie keratyny na włosach do momentu wchłonięcia i całkowite ich wysuszenie.
 5. Wyprostowanie pasm za pomocą prostownicy. Najczęściej urządzenie rozgrzane jest do 210-230℃. Ten etap również powinien zostać przeprowadzony niezwykle uważnie, zarówno ze względu na skuteczność zabiegu, jak i jego bezpieczeństwo.

 

Efekty takiego prostowania powinny utrzymywać się od 3 do 8 miesięcy, zależnie od stanu włosów, zastosowanych do prostowania produktów oraz dalszej pielęgnacji. Pamiętaj też, że w przypadku silnie kręconych pukli po przeprowadzeniu procedury wciąż mogą się one lekko wywijać na końcach. W pozostałych przypadkach efektem powinny być włosy idealnie proste.

Jak postępować po prostującym zabiegu keratynowym?

Pamiętaj, że aby cieszyć się doskonałymi efektami prostowania keratynowego, po jego wykonaniu należy odpowiednio zadbać o pasma. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w zestaw kosmetyków przeznaczony specjalnie do tego celu. W ich skład najczęściej wchodzą:

 • szampon – wyjątkowo delikatny, nie zawierający silnych detergentów, silikonów czy soli;
 • odżywka i maska – ta pierwsza do stosowania właściwie po każdym myciu, druga jedynie od czasu do czasu, na przykład raz na tydzień, dla osiągnięcia intensywniejszego efektu. Taki produkt dostarcza pasmom dodatkowej porcji keratyny we właściwych ilościach. Dzięki temu możesz zachować rezultaty zabiegu na dłużej, jednocześnie nie przeproteinowując włosów.

 

Pamiętaj również, aby traktować je delikatnie i nie doprowadzać do ubytków keratyny, na przykład poprzez stylizację z zastosowaniem wysokiej temperatury, w tym niewłaściwym suszeniem suszarką. Uważaj również na dodatkowe zabiegi, jak farbowanie. Nie przeprowadzaj ich na mniej niż 2 tygodnie przed i po nakładaniu keratyny na włosy. Często niewskazane jest również pływanie w morzu czy basenie bez niezbędnej ochrony pasm.

 

Nakładanie keratyny na włosy to doskonały sposób na poprawę ich kondycji oraz wyglądu. Dzięki temu możesz cieszyć się mocnymi i lśniącymi, a jeśli tylko zapragniesz również idealnie prostymi pasami każdego dnia. Pamiętaj jednak, że taki zabieg wymaga również pracy z Twojej strony. Po jego przeprowadzeniu zadbaj odpowiednio o swoje kosmyki, a z pewnością odwdzięczą Ci się one niesamowitym blaskiem i miękkością.