Kim jest trycholog? Kiedy udać się do trychologa?

Wypadanie włosów zazwyczaj potrafi bardzo negatywnie odbić się na samopoczuciu psychicznym pacjenta. Chociaż problem ten uważa się za dotyczący przede wszystkim mężczyzn, może on dotyczyć obu płci, a przy tym pacjentów w różnym wieku. W takie sytuacji najlepiej zwrócić się do specjalisty od włosów, czyli trychologa. Dowiedz się więcej o trychologii i sprawdź, z jakimi problemami warto zgłosić się do specjalisty w tej dziedzinie!

Kto to jest trycholog? Co to jest trychologia?

Na początek warto nieco bliżej wyjaśnić, kim jest trycholog i na czym polega jego praca. Samą naukę zajmującą się schorzeniami skóry głowy oraz włosów nazywa się trychologią.

Można spotkać dwa typy specjalistów trudniących się tą dziedziną – lekarza trychologa, czyli zwykle dermatologa, a także tzw. trychologów kosmetycznych, czyli osoby bez przygotowania medycznego, odpowiednio przeszkolone do badania skóry głowy głównie pod kątem wypadania włosów. Podstawową różnicą z pewnością będzie to, że w przypadku wypadania włosów dermatolog będzie mógł zalecić intensywniej działające środki na receptę. Nie zawsze takie działanie jest konieczne, wiele zależy bowiem od przyczyny problemu, warto jednak mieć tego świadomość. Decydując, jaki lekarz przy wypadaniu włosów będzie najlepszy, warto również zwrócić uwagę na obszary zainteresowań danego dermatologa i poszukać w nich właśnie trychologii. Wtedy mamy pewność, że dany specjalista odpowiednio zajmie się naszym problemem.

Kiedy udać się do trychologa?

Konsultacja z trychologiem najczęściej ma na celu zdiagnozowanie przyczyny wypadania włosów. Wskazaniem do wizyty będą również problemy takie, jak świąd, pieczenie czy nadmierne łuszczenie skóry głowy, a nawet łojotok. Szczególnie niepokojące są zmiany nagłe, które często wymagają pilnej konsultacji.

Trycholog pomoże nie tylko w diagnozie, lecz także w leczeniu problemu wypadania włosów czy kłopotów ze skórą głowy. Jeżeli zatem wiemy, że przyczyną jest np. nieodpowiednia dieta czy łupież, taki specjalista udzieli nam wskazówek, jak pokonać dany problem.

Jak wygląda wizyta u trychologa?

Podczas wizyty u trychologa specjalista z pewnością zbierze wywiad od pacjenta, który pomoże w ustaleniu przyczyny problemu, z jakim ten zgłosił się do jego gabinetu. Następnie wykona specjalistyczne badania. Mogą to być trichoskopia, trichogram, badanie kamerką oraz analiza pierwiastkowa włosa.

Wykonywana przez trychologa trichoskopia polega na czterokrotnym fotografowaniu skóry głowy w trzech miejscach – na potylicy, nad czołem i po bokach głowy. Po ich powiększeniu za pomocą nowoczesnych technik cyfrowych, trycholog będzie mógł określić, jakim typem łysienia dotknięty został pacjent. Trichogram jest z kolei badaniem nieco bardziej inwazyjnym. Polega on bowiem na pobraniu od pacjenta ok. 100 do 150 włosów wraz z cebulkami, aby poddać je badaniu pod mikroskopem. Podstawowym celem badania jest ustalenie, w jakim stadium znajduje się większość włosów, co pomaga w określeniu przyczyny ich utraty. Jeżeli jest to łysienie telogenowe, czyli wypadające włosy znajdują się w fazie spoczynku, zazwyczaj problem ten będzie przejściowy. W pozostałych przypadkach może on być przewlekły, dlatego należy jak najszybciej znaleźć przyczynę łysienia i rozpocząć leczenie.

Coraz częściej w gabinecie trychologa znajdują się też tzw. kamerki trychologiczne. Z jej zastosowaniem można z bliska przyjrzeć się skórze głowy w dużym przybliżeniu, nawet po 400-krotnym powiększeniu. Analiza pierwiastkowa włosa pozwala natomiast ocenić dietę, wchłanianie przez organizm substancji odżywczych czy ewentualne zatrucie metalami ciężkimi.

Te wszystkie badania potrafią pokazać przyczyny problemów. Jeżeli jednak tak się nie stanie, trycholog na podstawie wywiadu powinien zlecić inne, np. hormonalne.

Czy wizyta u trychologa zawsze jest konieczna?

Wiadomo już, do jakiego lekarza iść przy wypadaniu włosów, jednak czy zawsze będzie to konieczne? Trycholog pomoże przede wszystkim w ustaleniu przyczyny problemu, a także w momencie, gdy nie potrafimy poradzić sobie z zahamowaniem tego procesu. Czasem jednak pomoc specjalisty wcale nie będzie konieczna. Może się to zdarzyć np. w momencie, gdy przyczyną wypadania włosów jest łupież. Jego symptomy zazwyczaj można dość łatwo rozpoznać. Łupież suchy, poza utratą włosów, objawia się świądem i łuszczeniem skóry głowy, rzadziej jej pieczeniem. Łupieżowi tłustemu dodatkowo towarzyszy łojotok, przez który złuszczony naskórek skóry głowy przylepia się do niej, tworząc żółtawe płaty. Dolegliwości te wywoływane są przez nadmierne namnażanie się drożdżaków z rodzaju Malassezia furfur. Dlatego doskonałym sposobem będzie zastosowanie preparatu miejscowego z hamującą ten proces substancją. Najwygodniejszą, a przy tym niezwykle skuteczną opcją, jest kuracja specjalnym szamponem, np. z dodatkiem ketokonazolu. Szampon Nizoral zawiera go aż 2%, dlatego już w 2 tygodnie pozwoli zniwelować problem łupieżu. Nie warto zwlekać z zastosowaniem tego typu leczenia, ponieważ zaniedbany problem łupieżu może przekształcić się w łojotokowe zapalenie skóry, które jest znacznie trudniejsze do leczenia. Taką kurację można zastosować również wtedy, kiedy nie mamy pewności, czy to od łupieżu wypadają włosy. W ten sposób można bowiem łatwo potwierdzić lub wykluczyć tę przyczynę, na bieżąco sprawdzając, czy problem znika.

Jeżeli ostatnio mieliśmy w życiu stresujące chwile lub wiemy, że zaniedbaliśmy zdrowe odżywianie, zazwyczaj również możemy obyć się bez pomocy trychologa. Bardzo pomocne potrafią być ćwiczenia relaksacyjne, a także wzbogacenie diety w witaminy A i te z grupy B, a także cynk i siarkę. Jeśli nie mamy możliwości zmiany diety, zawsze możemy też podeprzeć się suplementami. Należy jednak pamiętać, że najlepszą opcją zawsze będzie przyjmowanie tych cennych substancji w formie naturalnej. Jeśli te proste metody nie dają rezultatów, wizyta u trychologa może natomiast wiele zmienić. Taki specjalista często współpracuje z lekarzami czy innymi pracownikami służby zdrowia, w tym psychologami czy dietetykami, dzięki czemu może polecić odpowiednią osobę.

 

Wypadanie włosów to nie tylko problem estetyczny, może ono bowiem zwiastować chorobę czy inne problemy. Dlatego jeśli sami nie potrafimy sobie poradzić, wizyta u trychologa będzie doskonałym posunięciem.

 

lek. Michał Dąbrowski