Kozieradka na włosy - jakie daje efekty? Jak ją stosować?

Lśniące, piękne włosy bez śladu łupieżu, które są sprężyste, gęste i podatne na układanie, to marzenie niemal każdej kobiety. Jak poprawić stan kosmyków, jeśli brakuje im zdrowego blasku, elastyczności i objętości, a skóra głowy się łuszczy i piecze? Pomocne mogą być wcierki z kozieradki – to cenione zioło w kosmetyce. Kozieradka na włosy nie rozwiąże jednak wszystkich problemów związanych z owłosioną skórą głowy. W przypadku białych płatków, które osiadają na ramionach i są oznaką łupieżu, konieczna będzie kuracja szamponem leczniczym Nizoral.

kozieradka na włosy

Czym jest kozieradka? Właściwości kozieradki i jej wpływ na włosy

Kozieradka pospolita (z łac. Trigonella foenum-graecum), inaczej koniczyna grecka, boska trawka, to łatwo dostępna roślina zielna, którą używały już nasze babcie. Od lat słynie ze swoich właściwości pielęgnacyjnych, znajdując szerokie zastosowanie w kosmetyce, jako naturalne antidotum na wypadające włosy. Kozieradka należy do rodziny bobowatych, zawiera w swoim składzie cenne olejki eteryczne, witaminę A, PP i D, śluz polisacharydowy, selen, magnez, potas, żelazo, tłuszcze, saponiny, cholinę, lecytynę, białka roślinne, a także flawonoidy.  Kozieradka na włosy może zapobiegać powstawaniu łupieżu, choć w samej walce z nim należy zastosować silniejszą broń, jaką jest Nizoral.

Wcierka z kozieradki – hamuje wypadanie włosów i przyspiesza ich porost

Jak stosować kozieradkę na włosy? Możliwości jest co najmniej kilka – najpopularniejszym sposobem jest wcierka z kozieradki – jak przygotować tego typu miksturę w warunkach domowych? Wystarczy zalać wrzątkiem do połowy szklankę z łyżką nasion kozieradki i pozostawić do zaparzenia na 10-15 minut. Następnie po kwadransie nabrać płyn za pomocą strzykawki i wcierać w skórę głowy, pasmo po paśmie, aby nie ominąć żadnego miejsca, a następnie wykonać krótki masaż. Jeśli nie wykorzystamy podczas pierwszej aplikacji całego płynu, możemy przechowywać go w lodówce przez tydzień. Ostatni krok to owinięcie głowy foliowym czepkiem lub zwykłą folią spożywczą i odczekanie około 3 godzin. Po tym czasie można zmyć wcierkę z kozieradki letnią wodą. Czynność należy powtarzać 2 razy w tygodniu przez 21 dni. Po tym czasie zauważymy pierwsze, pozytywne rezultaty ziołowej kuracji. 

Kozieradka na włosy – efekty kuracji

Wcierka z kozieradki, a dokładnie nasion zalanych wrzątkiem, może znacznie poprawić kondycję kosmyków, wzmocnić włosy i zapobiec ich nadmiernemu wypadaniu. 

 

Efektem kilkutygodniowej kuracji będzie: 

 

  • szybszy porost włosów,
  • złagodzenie łojotoku,
  • zmniejszenie świądu skóry głowy,
  • zahamowanie utraty włosów,
  • zagęszczenie fryzury,
  • odżywienie skóry głowy,
  • nawilżenie skóry głowy i włosów,
  • ograniczenie rozdwajania się końcówek,
  • przywrócenie zdrowego blasku suchym, zniszczonym włosom,
  • złagodzenie podrażnień skóry głowy.

 

Mimo, że kozieradka na włosy daje mnóstwo korzyści, nie poradzi sobie z poważniejszymi problemami skóry głowy, jak np. łupież – w tym przypadku konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznej kuracji leczniczej szamponem przeciwgrzybiczym Nizoral, który pozwala zlikwidować charakterystyczny, biały pył na włosach i ograniczyć rozwój drożdżaków odpowiadających za łupież.

Kozieradka na porost – Nizoral na łupież!

Kozieradka na włosy nie jest remedium na każdy problem z kosmykami i skórą głowy. Łupież, z którym chociaż raz w życiu spotkał się każdy z nas, wymaga bardziej skoncentrowanego działania. Manifestuje się on drobnopłatowym, dosyć intensywnym złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka - jasne płatki nie tylko są widoczne na głowie, ale też osypują się na ramiona, obniżając samoocenę i dobry nastrój. Co jest przyczyną tego patologicznego stanu? Łupież to skutek nadmiernego rozrostu populacji drożdżaków Malassezia furfur (w przeszłości nazywane Pityrosporum), które w naturalny sposób bytują na ludzkiej skórze - w sprzyjających warunkach dochodzi do zaburzenia pH skóry i zbyt intensywnego namnażania się tych drobnoustrojów. Co wspomaga rozwój łupieżu? Przede wszystkim błędy w pielęgnacji skóry głowy i włosów tj:

 

  • zbyt częste używanie suszarki do włosów (zwłaszcza funkcji gorącego nawiewu powietrza),
  • stosowanie szamponów i odżywek o chemicznym składzie,
  • nadużywanie kosmetyków stylizujących (np. pianek, lakierów, gum, żeli),

 

Przebywanie w nadmiernie ogrzewanych pomieszczeniach, noszenie nakryć głowy, czy silny stres, również zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji grzybiczej. Łupież szczególnie często pojawia się u osób w okresie dojrzewania płciowego, kobiet w wieku okołomenopauzalnym, mężczyzn, u których stwierdzono wysoki poziom testosteronu, a wszystko to przez zaburzenia hormonalne (hormony płciowe mają duży wpływ na pracę gruczołów łojowych). 

 

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, chcąc pozbyć się łupieżu, warto zastosować terapię szamponem leczniczym Nizoral – preparat ten zawiera aż 2% ketokonazolu – substancji czynnej, które eliminuje drożdżaki w skuteczny i bezpieczny dla zdrowia sposób, łagodząc zaczerwienienia i świąd – symptomy te często współistnieją wraz z łupieżem. Po 2-4 tygodniach stosowania szamponu, problem łupieżu powinien zostać rozwiązany. W ramach działań profilaktycznych warto raz na 2 tygodnie myć głowę preparatem, aby nie dopuścić do ponownej infekcji grzybiczej (łupież ma skłonność do nawracania). Wcierka z kozieradki również może być elementem profilaktyki, choć nie gwarantuje takich efektów, jak preparat leczniczy. Terapię Nizoralem mogą przejść nie tylko osoby dorosłe, ale też młodzież powyżej 12. roku życia.