Kruszące się włosy - jak sobie z nimi radzić?

Wypadające, łamliwe, kruszące się włosy są wyraźną oznaką pogorszenia ich kondycji. Wiele kobiet zastanawia się, dlaczego włosy się kruszą i co zrobić, aby odzyskały siłę, sprężystość oraz zdrowy blask? Jak uratować kruszące się włosy i sprawić, by były atutem naszej urody? 

 

Spis treści:

  1. Kruszące się włosy - przyczyny problemu
  2. Ratunek dla kruszących się włosów
  3. Kruszące się włosy i łupież 
kruszące się włosy

Kruszące się włosy - przyczyny problemu

To, jak szybko rosną włosy może być uwarunkowane genetycznie lub mieć związek z ich pielęgnacją. Statystycznie w ciągu miesiąca przyrost pasm wynosi 1-2 cm. Gdy próbujemy zapuścić kosmyki, ale mamy wrażenie, iż „włosy nie rosną”, bardzo możliwe, że po prostu ich końcówki się wykruszają i dlatego wciąż długość fryzury jest na tym samym poziomie. Co jest przyczyną tego stanu? Kruszące się włosy mogą być spowodowane czynnikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi. Najczęściej jest to wynik zniszczenia włosów zbyt częstą ekspozycją na działanie wysokich temperatur wskutek:

 

  • suszenia pasm suszarką z ciepłym nawiewem powietrza,
  • mycia włosów w zbyt gorącej wodzie,
  • częstym używaniem prostownicy lub lokówki,
  • intensywnym opalaniem się bez nakrycia głowy i stosowania kosmetyków chroniących przed promieniowaniem UV.

 

Za łamliwe, kruszące się włosy odpowiadać może też źle zbilansowana dieta - uboga w cynk, miedź, żelazo, krzem i biotynę oraz cenne z punktu widzenia zdrowia pasm witaminy A, B, E. Niestety rygorystyczne monodiety wpływają na fatalny wygląd włosów. Inną, możliwą przyczyną jest odwodnienie organizmu - włosy do wzrostu i zachowania sprężystości oraz połysku potrzebują odpowiedniego nawilżenia. Problem kruszących się włosów często dotyka kobiety, które rozjaśniają pasma, regularnie korzystają z zabiegów trwałej ondulacji lub koloryzacji. Czasami za wolny porost włosów, łamliwość i ich zły stan ogólny odpowiadają choroby skóry głowy np. ŁZS (łojotokowe zapalenie skóry) lub łupież tłusty (gromadzący się łój, utrudnia prawidłowy wzrost włosa). Czynnikiem sprawczym mogą być również zbyt ciasne upięcia włosów, które naciągają pasma u nasady i osłabiają cebulki. Włosy się kruszą również wtedy, gdy przesadzamy z ilością środków do stylizacji fryzur - pianki i lakiery stosowane w nadmiarze uszkadzają strukturę włosów, osłabiając je i czyniąc bardziej podatnymi na łamanie się. Istnieje wiele sposobów na odżywienie kruszących się włosów - jakich? 

Ratunek dla kruszących się włosów

Jak uratować kruszące się włosy i odbudować je w domowym zaciszu? Z pewnością warto zweryfikować swój sposób odżywiania - wprowadzić do codziennego jadłospisu warzywa, owoce, orzechy będące bogatym źródłem witamin i minerałów odpowiadających za stan kosmyków. Istotne jest również przyjmowanie dziennie około 2l płynów. Rozsądnym krokiem będzie odstawienie alkoholu i zerwanie z nałogiem palenia tytoniu, który niszczy włosy (substancje smoliste zawarte w dymie papierosowym osadzają się na pasmach, a samo palenie powoduje niedostateczne odżywienie kosmyków). Warto też zrezygnować z codziennej stylizacji włosów na gorąco, ponieważ wysoka temperatura niszczy strukturę włosa na całej jego długości! Natomiast po umyciu zamiast używać suszarki, lepiej pozwolić pasom naturalnie wyschnąć, stosując szampony i odżywki dedykowane do kruchych i zniszczonych włosów (bez siarczanów, sztucznych barwników i zapachów). Jako że  kruszące się włosy mogą być skutkiem ich mycia w zbyt gorącej wodzie, która otwiera nadmiernie łuski - warto pamiętać, aby płukać pasma w letniej wodzie. 

 

Jeśli chodzi o domowe sposoby, zbawienny wpływ na stan kosmyków może mieć naturalna, chrzanowa maseczka na kruszące się włosy. Ta odżywcza roślina jest bogatym źródłem witaminy: A, E, C, witamin z grupy B, siarki, cynku, fosforu, potasu, wapnia i żelaza. Jak samodzielnie przygotować maseczkę chrzanową? To proste, wystarczy zetrzeć korzeń chrzanu, aby uzyskać 3 łyżki masy, a następnie nałożyć maskę na pasma i delikatnie wetrzeć w skórę głowy, pozostawiając specyfik na 30-60 minut. Należy wykonywać ten zabieg pielęgnacyjny raz w tygodniu. Zwolenniczki tradycyjnych, babcinych metod mogą przygotować też wy­war z czar­nej rze­py, która doskonale wzmacnia osłabione i skłonne do wypadania włosy (składniki zawarte w tej cennej roślinie pozwolą odżywić pasma na ich całej długości). Wystarczy zetrzeć rzepę na tarce z drobnymi oczkami, zalać gorącą wodą, odstawić na dobę, a następnie odcedzić i tak przy­go­to­waną miksturą płukać wło­sy po każ­dym my­ciu, aż do uzyskania pożądanych efektów.

 

Kruszące się włosy i łupież

Osoby, które mają zniszczone, suche i kruszące się włosy nierzadko zmagają się również z łupieżem - to popularne schorzenie owłosionej skóry głowy dotyka około 3 mln Polaków. Jednym z głównych czynników sprawczych łupieżu jest dynamiczny rozwój drożdżaków Malassezia furfur, które w naturalny sposób bytują na ludzkiej skórze, a w sprzyjających warunkach nadmiernie się rozrastają. Jak zlikwidować liczne kolonie tych patogennych mikroorganizmów i pozbyć się nieestetycznych, białych płatków obumarłego naskórka? Metodą zwalczania łupieżu jest kuracja szamponem leczniczym Nizoral. Produkt ten zawiera 2% stężenie ketokonazolu - bezpiecznego leku o silnym działaniu przeciwgrzybiczym. Należy stosować szampon przez 2-4 tygodnie, aby wyeliminować uciążliwe objawy i przyczynę łupieżu. Jedno opakowanie Nizoralu (100 ml) w zupełności wystarczy na całą kurację. 

 

Podsumowując, kruszące się włosy to powszechny problem, z którym zmaga się wiele kobiet, szczególnie tych, które regularnie farbują włosy, stosują restrykcyjne diety, poddają kosmyki działaniu wysokiej temperatury, zapominając o ich ochronie oraz nadużywają kosmetyków do stylizacji fryzur. Stosując się do powyższych porad sprawimy, że włosy będą zregenerowane, odżywione i sprężyste - pamiętajmy jednak, że proces ich odbudowy potrwa wiele tygodni, warto więc uzbroić się w cierpliwość.