Szczególnie nasilone zmiany lub wahania hormonalne, na przykład podczas dojrzewania lub menopauzy, mogą wywołać łupież. W tym okresie często mamy do czynienia z innymi problemami. Nie chcemy zatem, aby było ich więcej. Niemniej jednak musimy stawić czoła łupieżowi, jeśli się już pojawi.

 

Dojrzewanie jest wystarczająco wyczerpujące!

„Najpierw trądzik, a teraz jeszcze łupież!” Tak często skarżą się nastolatki podczas dojrzewania. Stoją za tym przyczyny takie jak zamiany hormonalne wpływające w tym czasie na organizm. Zmiany te nie tylko prowadzą do powstania pryszczy, napięć z rodzicami czy pierwszej miłości. Zwiększona produkcja sebum w momencie wahań hormonalnych nie tylko prowadzi do powstania niepopularnych pryszczy i zaskórniaków na twarzy, ale też wpływa na skórę głowy. Drożdżopodobne grzyby Malassezia furfur, naturalnie występujące na skórze głowy, wzrastają szczególnie dobrze w przypadku dużej ilości tłuszczu. Ponadto nadmierny wzrost grzybów może wywołać reakcję immunologiczną, która przyspiesza produkcję komórek skóry, a tym samym powstawanie martwych komórek skóry, których skóra chce się pozbyć. Kiedy łój pochodzący z gruczołów łojowych łączy się z martwymi komórkami naskórka, powstają żółte i klejące się łuski. Ponadto choroby skóry mogą być również wywołane nadmiernym wzrostem Malassezia furfur.

Kosmetyczne szampony przeciwłupieżowe nie rozwiązują przyczyny problemu. Natomiast Nizoral® zwalcza bezpośrednio przyczynę: zabija drożdżopodobne grzyby. Substancja czynna ketokonazol 2% zmienia błonę komórkową komórek grzyba i zatrzymuje jego wzrost. Nizoral® jest delikatny dla włosów i jednocześnie redukuje zaczerwienienie na skórze głowy i nieprzyjemny świąd. Ponadto szampon Nizoral® można stosować w połączeniu z ulubionym szamponem. Działa pomiędzy jednym myciem włosów, a drugim i zapobiega powstawaniu nowego łupieżu.

Pożegnaj się z łupieżem!

Problemy ze skórą głowy? Nizoral® może również pomóc w walce z łupieżem związanym z wiekiem.
Menopauza to czas zmian u kobiet. Wpływa na równowagę hormonalną i powoduje zmiany w całym ciele, które niekiedy mogą być nieprzyjemne. Natomiast mogą pojawić się nowe zainteresowania: dzieci się wyprowadzają, następuje zmiana stylu życia i część kobiet odkrywa nowe hobby. To dodatkowo stresujące, gdy zmiany hormonalne również prowadzą do powstania łupieżu. Skóra kobiety staje się bardziej sucha wraz ze spadkiem poziomu estrogenów podczas menopauzy. Zmiana ta nie ogranicza się tylko do twarzy i ciała. Dotyka również skóry głowy. Wynikiem tego może być powstanie większej ilości suchych łusek.

Nizoral® to leczniczy szampon przeciwłupieżowy, który może pomóc w pozbyciu się łupieżu. Jego zadanie nie jest czysto kosmetyczne. Nizoral® skutecznie zwalcza przyczynę łupieżu. W ten sposób ogranicza tworzenie się łupieżu. Ponadto Nizoral® minimalizuje jednocześnie wstępujące objawy łupieżu. Między innymi jest to: suchość, przetłuszczanie, występowanie plam i rumienia lub świądu skóry głowy. Ponadto Nizoral® wzmacnia i chroni włosy.

Mit czy prawda: Czy łupież powoduje wypadanie włosów?

Zwiększone powstawanie łupieżu jest zawsze znakiem, że coś złego dzieje się ze skórą głowy. Nieważne, czy masz bardzo wysuszoną skórę głowy, czy jest ona bardzo tłusta i nie ma znaczenia, czy łupież powstał wskutek wzmożonego zasiedlenia przez drożdżopodobne grzyby, czy też wskutek innej choroby – skóra głowy zawsze cierpi. Często jej reakcją jest świąd. Drapanie skóry powoduje jej dalsze uszkodzenie. To tak jak w przyrodzie: nadmierne przesuszenie, ciągłe, obfite opady deszczu lub poważna erozja gleby zaburzają wzrost roślin. Gdy skóra głowy zostaje podrażniona, włosy nie rosną dobrze i tracą swój zdrowy wygląd. Stają się bardziej wrażliwe, rzadsze i znacznie mniej sprężyste. Uszkodzenie włosów prowadzi do dalszego obumierania włosów, a co za tym idzie do zwiększenia tempa ich wypadania. Jeśli zaobserwujesz wypadanie włosów, skonsultuj się z lekarzem, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu łupież.