Łamiące się włosy - przyczyny i sprawdzone sposoby

Słabe, kruche i łamiące się włosy u nasady lub na samych końcach to problem, który może wynikać zarówno z przyczyn zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Wiele kobiet, które obserwują pogorszoną kondycję swoich zdrowych dotąd pasm, zastanawia się - dlaczego włosy się łamią? Jaki sposób na łamiące się włosy jest najskuteczniejszy?

 

Spis treści:

  1. Łamiące się włosy - przyczyny
  2. Najlepsze sposoby na łamiące się włosy
  3. Problem łupieżu i łamania się włosów - co robić?
łamiące się włosy

Łamiące się włosy - przyczyny

Suche, matowe, łamiące się włosy z charakterystycznymi “białymi kropkami”, to oznaka poważniejszych uszkodzeń strukturalnych (tracą one naturalną tłuszczową otoczkę, są matowe i podatne na uszkodzenia mechaniczne). Problem ten dotyczy zarówno posiadaczek krótkich, jak i długich pasm. Co powoduje łamanie się włosów?  

  • czynniki zewnętrzne

Jednym z głównych czynników sprawczych jest ekspozycja włosów na działanie wysokiej temperatury - zarówno promienie słoneczne, jak i częste korzystanie z suszarki, prostownicy, czy lokówki niszczy kosmyki. Włosy uszkadza też tapirowanie i energiczne tarcie ręcznika po myciu. Szkodliwy wpływ ma również przebywanie na zewnątrz bez czapki w okresie zimowym, gdy jest silny mróz. Za łamiące się włosy może też odpowiadać ich częste mycie w zbyt gorącej lub zbyt zimnej wodzie. Z problemem utraty elastyczności i łamliwością włosów zmagają się również kobiety, które korzystają z inwazyjnych, chemicznych zabiegów fryzjerskich, takich jak trwała ondulacja lub farbują pasma ze zbyt dużą częstotliwością (utleniacze zawarte w farbach szkodzą włosom). Źródłem problemu może być też stosowanie nieodpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych np. o chemicznym składzie. Przyczyną łamiących się włosów mogą być również uszkodzenia mechaniczne, spowodowane używaniem ciasnej gumki lub spinek z ostrymi elementami.

  • czynniki wewnętrzne

Łamanie się włosów to także efekt niewłaściwej diety, ubogiej w cenne witaminy i pierwiastki. Nawet niewielkie niedobory cynku, miedzi, krzemu, biotyny, witaminy A, E oraz witamin z grupy B szkodzą włosom, przyczyniając się do ich łamliwości, wypadania i puszenia się. Osłabioną kondycję włosów często zauważają u siebie osoby niedożywione wskutek różnych chorób oraz te, które intensywnie się odchudzają (restrykcyjna, uboga w składniki odżywcze dieta szkodzi nie tylko włosom, ale też paznokciom i zdrowiu całego organizmu). Innym czynnikiem wewnętrznym nadmiernej łamliwości włosów jest silny i długotrwały stres oraz nieodpowiednie nawodnienie organizmu. Dzienna podaż płynów (pod różną postacią, nie tylko wody) powinna wynosić 1,5-2l. W przeciwnym razie niski poziom nawodnienia wpłynie na utratę nawilżenia pasm. Kolejnym czynnikiem sprawczym mogą być wahania stężeń hormonów np. w związku z przebytym porodem lub nadczynnością tarczycy. 

Kondycję włosów osłabia również nałogowe palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, podobnie jak nadmierne szczotkowanie i agresywne czesanie pasm. Jak widać przyczyn łamania się włosów jest naprawdę mnóstwo - jak więc przeciwdziałać tym negatywnym zmianom i sprawić, by pasma odzyskały sprężystość, moc i zdrowy blask? 

Najlepsze sposoby na łamiące się włosy

Co zrobić, żeby włosy się nie łamały? Jako że długa ekspozycja włosów na słońce przyczynia się do ich łamliwości, w okresie letnim należy szczególnie dbać o ich stan, nosząc nakrycia głowy oraz stosując kosmetyki termoochronne. Warto również zrezygnować z suszenia włosów za pomocą suszarki lub ewentualnie korzystać jedynie opcji zimnego nawiewu powietrza. Jeżeli korzystamy z prostownicy i nie potrafimy się bez niej obejść - rozsądnym wyjściem będzie zakup modelu z powłoką ceramiczną, która minimalizuje ryzyko łamania się włosów

 

Warto też ograniczyć stosowanie preparatów kosmetycznych do stylizacji włosów (lakierów, żeli, gum, pianek) lub przestawić się na odpowiedniki z bardziej przyjaznym składem (bez alkoholu). Rozsądnym rozwiązaniem jest też przyjrzenie się stosowanym szamponom, odżywkom i maskom, być może są one nieodpowiednie dla naszego rodzaju włosów lub zawierają szkodliwe substancje, które przyczyniają się do niszczenia pasm. W przypadku łamania się włosów na końcach, należy raz w miesiącu podcinać suche końcówki i stosować odżywcze olejki (np. arganowy, kokosowy, z wiesiołka, czarnuszki, pestek dyni, awokado). Nieznaczne skrócenie długości pasm odświeży fryzurę, nada jej lekkości i sprawi, że włosy będą wyglądać zdrowiej. W procesie regeneracji włosów można wykorzystać też płukanki ze skrzypu polnego i pokrzywy, które mają działanie wzmacniające. Pozytywny wpływ na kosmyki mogą mieć również domowe maseczki np. z żółtka z oliwą z oliwek lub jajka i miodu. Ważnym elementem długofalowej walki z łamiącymi się włosami jest zmiana sposobu odżywiania - wprowadzając do codziennego menu produkty bogate w biotynę, cynk, miedź krzem, witaminę A, B i E oraz dbając o nawodnienie organizmu (łamiące się włosy potrzebują nawilżenia od wewnątrz). Warto na jakiś czas zrezygnować z koloryzacji lub wykonywania zabiegów chemicznych, szczególnie trwałej ondulacji i rozjaśniania. Jeśli chodzi o działania profilaktyczne, należy zaopatrzyć się w odpowiedni grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami (najlepiej wykonany z drewna lub wysokiej jakości tworzywa sztucznego). Starajmy się zawsze rozczesywać włosy na mokro, bez ciągnięcia, szarpania, w możliwe delikatny sposób, aby nie uszkodzić struktury pasm. Co istotne, zaczynając czesanie od końcówek, zmniejszymy ryzyko pojawienia się trudnych do rozplątania kołtunów. Zamiast wiązać włosy gumką z metalowymi elementami w tradycyjny koński ogon, warto przestawić się na dobrej jakości klamrę lub nosić luźny warkocz. 

 

Problem łupieżu i łamania się włosów - co robić?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przyczyną nagłego łamania się włosów może być też łupież zwykły (łodygi włosów objętych łupieżem stają się cienkie i łamliwe), za który najczęściej odpowiada nadmierny rozrost grzybów z rodzaju Malassezia. Gdy stężenie drobnoustrojów przekracza 74%, na owłosionej skórze głowy rozwija się stan zapalny, co odbija się niekorzystnie na kondycji pasm. Typowym objawem łupieżu są jasne, małe płatki widoczne na włosach i osypujące się na odzież. Nierzadko schorzeniu towarzyszy również świąd, pieczenie oraz zaczerwienienia. Jak pozbyć się tej krępującej przypadłości? Jedną z metod walki z łupieżem suchym jest kuracja szamponem leczniczym Nizoral, który zawiera substancję przeciwgrzybiczą (ketokonazol). Aktywne składniki preparatu pozwalają wyeliminować przyczyny i objawy łupieżu oraz związane z nimi uszkodzenia pasm. Wystarczy skorzystać z 2-4 tygodniowej kuracji, aby pozbyć się licznych kolonii grzybów drożdżopodobnych i nadmiernego rogowacenia.

 

Podsumowując, łamiące się włosy to złożony problem, najczęściej są skutkiem niewłaściwej koloryzacji, działania zbyt wysokiej temperatury podczas używania suszarki, prostownicy, lokówki lub złych, codziennych nawyków, jak np. ciasne związywanie włosów gumką lub niewłaściwa technika czesania. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami i uzbrajając się w cierpliwość, w ciągu kilku miesięcy zregenerujemy zniszczone i łamliwe włosy, ciesząc się ich pięknem i witalnością.