Łupież brody - przyczyny, objawy i sposoby leczenia (kuracja szamponem leczniczym Nizoral)

Łupież brody to dosyć powszechny problem, z którym zmaga się wielu mężczyzn. Mimo że często występuje, to dosyć rzadko jest diagnozowany. Suchej, łuszczącej się skórze nierzadko towarzyszy dokuczliwy, intensywny świąd i uczucie pieczenia. Co powoduje ten komfortowy stan? Jak skutecznie pozbyć się łupieżu z brody i cieszyć pięknym zarostem, pozbawionym nieestetycznych, białych płatków łuszczącego się naskórka, które osiadają na koszuli, czy bluzie, powodując kompleksy? Dlaczego warto wdrożyć do kuracji szampon leczniczy Nizoral?

Co powoduje łupież brody? Najczęstsze przyczyny

Wielu mężczyzn zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że samo posiadanie zarostu sprawia, że skóra twarzy wysusza się i jest bardziej podatna na różne problemy natury dermatologicznej, takie jak wypryski, zaczerwienienia, czy omawiany przez nas łupież. Sam zarost jest też doskonałym siedliskiem dla bakterii – w brodzie gromadzą się resztki spożywanych przez nas pokarmów, kurz, a także różne zanieczyszczenia z otoczenia. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja tej partii twarzy. Jednak wracając do czynników sprawczych, istoty problemu – co powoduje łupież brody? Jedną z głównych przyczyn łupieżu zarówno na głowie, jak i w rejonie twarzy – tam, gdzie znajduje się zarost, mogą być drożdże (grzyby) z rodzaju Malassezia furfur, które wskutek nadmiernego, niekontrolowanego wzrostu mogą prowadzić do rozwoju łupieżu brody oraz skóry głowy (świadczy o tym stężenie drożdżaków powyżej 74%). Grzyby te budują naturalną mikroflorę ludzkiej skóry, jednak ich dynamiczny rozwój powoduje liczne problemy dermatologiczne. Warto wspomnieć, że łupież zwykły (zwany suchym albo białym) może dotyczyć nie tylko brody i skóry głowy, ale też brwi,i pach i okolic intymnych.

 

Do powstania łupieżu brody może też przyczynić się silny, długotrwały stres, niska wilgotność powietrza (długotrwałe przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach), czy niewłaściwe stosowanie produktów do pielęgnacji twarzy (np. niedokładne zmywanie kosmetyków lub używanie preparatów złej jakości). Niekiedy łupież na brodzie może wynikać po prostu z braku higieny. Przesuszenie i łuszczenie się skóry w obrębie brody, może też mieć związek z monotonną, ubogą dietą, pozbawioną cennych witamin i mikroelementów lub też zaburzeniami hormonalnymi. Mycie twarzy gorącą wodą także może przyczynić się do przesuszenia skóry i jej nadmiernego łuszczenia. Problemy z pojawieniem się łupieżu mogą też być reakcją alergiczną np. na syntetyczne substancje zapachowe wchodzące w skład kosmetyków pielęgnacyjnych. Szkodliwy wpływ mają też urządzenia wysokotemperaturowe – suszenie brody gorącym strumieniem suszarki nie jest dobrym pomysłem. Ryzyko wystąpienia łupieżu zwiększa też drapanie się po brodzie – świąd towarzyszy wielu mężczyznom, którzy są na początkowym etapie zapuszczania zarostu, co jest zupełnie naturalną reakcją. Jednak czynność ta powtarzana nagminnie, podrażnia skórę twarzy i może spowodować łupież.

Jakie są charakterystyczne objawy łupieżu brody?

Obumieranie i łuszczenie się skóry to zupełnie naturalny proces, jednak gdy przybiera on na sile, oznacza to, że doszło do rozwoju patologicznego stanu. Wiele osób nie wie, jakie są typowe objawy łupieżu brody? Otóż łupież na brodzie manifestuje się przede wszystkim bardzo suchą, łuszczącą się skórą – łuszczenie się zrogowaciałej warstwy naskórka jest zwykle dosyć intensywne. Białe, drobne płatki są widoczne nie tylko na brodzie, ale opadają na ubranie, co nie wygląda estetycznie. Łupieżowi brody może towarzyszyć też uporczywy świąd – nieustanne drapanie się po zaroście jest irytujące i uciążliwe dla mężczyzny, na pewno nie jest też mile odbierane przez otoczenie. Jak więc walczyć z łupieżem brody i przywrócić skórze twarzy równowagę? 

Jak leczyć łupież brody? Nizoral - najlepszy sposób walki z łupieżem na brodzie

Mimo dyskomfortu, jaki powoduje łupież na brodzie, wielu mężczyzn bagatelizuje ten problem, licząc, że sam zniknie – jednak zwykle tak się nie dzieje, a brak działania tylko nasila uciążliwe symptomy. Jak więc skutecznie leczyć łupież brody? Warto zastosować miejscowo produkt dedykowany do zwalczania łupieżu tj. Nizoral leczniczy szampon z ketokonazolem substancją czynną, która charakteryzuje się silnym działaniem przeciwgrzybiczym (skutecznie eliminuje wiele gatunków drożdżaków). Co więcej, ketokonazol łagodzi świąd, dając poczucie ulgi. Warto pamiętać, by podczas mycia brody Nizoralem należy chronić oczy przed kontaktem z produktem. Natomiast w sytuacji, gdy przypadkowo dojdzie do kontaktu preparatu z oczami, trzeba przemyć je bieżącą wodą. Szampon przeciwbakteryjny należy stosować nie częściej, niż 2 razy w tygodniu – preparat tego typu kupimy praktycznie w każdej aptece bez recepty (jest on dostępny w formie wygodnych saszetek lub w większych pojemnikach). 

 

Co jeszcze można robić na własną rękę, chcąc wygrać walkę z łupieżem brody? Warto z pewnością dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu – pijąc co najmniej 1,5l wody dziennie. W okresie letnim, gdy znacznie bardziej się pocimy, warto zwiększyć podaż płynów do 2-3l. Należy wspomnieć o kilku naturalnym sposobach, które mogą złagodzić symptomy łupieżu. Zwolennicy tradycyjnych metod mogą stosować płukanki ziołowe (przemywać brodę wystudzonym naparem z szałwii i pokrzywy). Pomocne w walce z łupieżem brody mogą też okazać się płukanki octowe i cytrynowe.

 

Oczywiście, jeśli te wskazówki nie zniwelują problemu łupieżu brody w ciągu 1-2 tygodni lub zauważymy nasilenie objawów, warto skontaktować się dermatologiem, który ustali źródło dolegliwości i dobierze optymalną terapię leczniczą dla danego przypadku (możliwe, że nie jest to łupież, a poważniejsza dermatoza). Jak lekarz specjalista ustala diagnozę? Do rozpoznania wystarczy zwykle obraz kliniczny i wywiad z pacjentem, w razie konieczności może też zlecić badanie mykologiczne, które wykrywa infekcje grzybicze organizmu (nie tylko skóry, ale i np. paznokci).  Czy możliwa jest całkowita eliminacja tego problemu? Tak, choć w przypadku niektórych mężczyzn występuje tzw. skłonność osobnicza do nawracania łupieżu.

Jak dbać o brodę i zapobiec wystąpieniu łupieżu na brodzie w przyszłości?

Piękna, zadbana broda bez wątpienia dodaje mężczyźnie uroku. Pamiętajmy jednak, że posiadanie zarostu wymaga stosowania odpowiedniej pielęgnacji, nie zwalnia to mężczyzny z konieczności jego regularnego mycia (letnią wodą, gorąca wysusza skórę) i szczotkowania szczotką z naturalnym włosiem – najlepiej z dzika (w ten sposób dotleniamy cebulki włosów i skórę brody oraz usuwamy martwy naskórek). Istotne jest dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia skóry twarzy, stosując preparaty dostosowanie do naszych potrzeb. Unikajmy kosmetyków zawierających w swoim składzie parabeny oraz SLS (sodium laureth sulfate). Korzystny wpływ na wygląd i stan zarostu będzie też mieć regularne wcieranie w brodę olejku arganowego lub rycynowego oraz systematyczne peelingi skóry twarzy. 

 

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się pomocne dla wszystkich mężczyzn, którzy borykają się łupieżem brody, skóry głowy lub innych owłosionych partii ciała. 

 

Podsumowując, wiele czynników wpływa na pojawienie się łupieżu brody, na szczęście istnieją skuteczne sposoby pozbycia się tego problemu dermatologicznego - jednym z najlepszych jest kuracja specjalistycznym szamponem leczniczym Nizoral z substancją aktywną - ketokonazolem. Dbając o codzienną pielęgnację zarostu, odpowiednią dietę, nawilżenie organizmu oraz unikając stresu, możemy zapobiec zachorowaniu na łupież w przyszłości.

 

lek. Michał Dąbrowski