Łupież rumieniowy - objawy, przyczyny, leczenie

Łupież rumieniowy (z łac. erythrasma) to bakteryjne zapalenie skóry, które najczęściej diagnozowane jest u starszych mężczyzn po 60. roku życia. Wbrew pozorom choroba ta ma niewiele wspólnego ze zwykłym łupieżem, który można zwalczyć za pomocą szamponu przeciwłupieżowego Nizoral. Jakie są typowe objawy łupieżu rumieniowego i jak go leczyć?

 

Spis treści:

  1. Co to jest łupież rumieniowy?
  2. Łupież rumieniowy - przyczyny
  3. Łupież rumieniowy - objawy choroby
  4. Łupież rumieniowy - leczenie zmian rumieniowych
  5. Łupież rumieniowy - domowe sposoby
  6. Łupież rumieniowy a łupież zwykły - szampon leczniczy Nizoral
łupież rumieniowy

Co to jest łupież rumieniowy?

Łupież rumieniowy to choroba bakteryjna wywołana przez Corynebacterium minutissimum. Jest to schorzenie o charakterze przewlekłym (łupież rumieniowy może mieć przebieg wielomiesięczny lub nawet wieloletni), ma tendencje do nawracania. Jest to dermatoza, która wywołuje charakterystyczne zmiany w fałdach skórnych. Kto najczęściej zmaga się z łupieżem rumieniowym? Podatne na zachorowanie są osoby otyłe walczące  z nadmierną potliwością oraz chorzy na cukrzycę. 

Łupież rumieniowy - przyczyny

Jak już wspomnieliśmy, za rozwój łupieżu rumieniowego odpowiadają maczugowce Corynebacterium minutissimum, które należą do naturalnej flory człowieka - w pewnych, sprzyjających warunkach (nadmierna potliwość, cukrzyca, otyłość) dochodzi do ich nadmiernej kolonizacji, w wyniku czego rozwija się łupież rumieniowy. Co ciekawe, zmiany rumieniowe mogą dotyczyć nawet 20% populacji. Jakie są typowe symptomy łupieżu rumieniowego?

Łupież rumieniowy - objawy choroby

O zachorowaniu na łupież rumieniowy świadczą ciemnobrązowe plamy, które mogą delikatnie się złuszczać. Zmiany rumieniowe występują przede wszystkim w pachwinach, czasem również w przestrzeniach międzypalcowych stóp. W odróżnieniu od zakażeń grzybiczych - chory nie odczuwa świądu. Warto wspomnieć, że niepodjęcie leczenia może spowodować, że zmiany zaczną obejmować coraz większe obszary ciała. Jak więc walczyć z łupieżem rumieniowym?

Łupież rumieniowy - leczenie zmian rumieniowych

W jaki sposób diagnozuje się łupież rumieniowy? Do rozpoznania choroby dochodzi na podstawie badania dermatologicznego - zwykle wykonuje się badanie w lampie Wooda (emituje ona promienie UVA, które barwią na pomarańczowo-koralowy kolor barwniki występujące na skórze pacjentów ze zmianami rumieniowymi) oraz badanie mikrobiologiczne. Jeśli chodzi o leczenie, lekarz dermatolog może wdrożyć terapię preparatami zawierającymi makrolidy (bakteriostatyczne antybiotyki). Łagodne zmiany można leczyć, stosując preparaty zawierające np. ketokonazol. Zaleca się również stosowanie antybakteryjnych produktów myjących, które ograniczają nadmierne namnażanie się bakterii (specjalne mydła, żele). Natomiast chcąc zminimalizować ryzyko nawrotów choroby, konieczne jest wyeliminowanie czynników ryzyka (np. otyłości). 

Łupież rumieniowy - domowe sposoby

Wiele osób zastanawia się, jakie naturalne sposoby mogą wspomóc farmakoterapię i leczenie miejscowe łupieżu rumieniowego? Niezbędne jest ścisłe przestrzeganie higieny. Należy nosić przewiewną odzież i stosować blokery potu, aby zapobiec nadmiernej potliwości, a także unormować masę ciała. Czym łupież rumieniowy różni się od łupieżu zwykłego?

Łupież rumieniowy a łupież zwykły - szampon leczniczy Nizoral

W przeciwieństwie do łupieżu zwykłego - łupież rumieniowy ma podłoże bakteryjne, a nie grzybicze, dlatego w przypadku zmian rumieniowych, leczenie preparatami przeciwgrzybiczymi nie ma sensu. Natomiast łupież zwykły jest schorzeniem owłosionej skóry głowy wywołanym przez drożdżaki Malassezia furfur, które żywią się sebum i bytują w naturalny sposób na skórze człowieka. Gdy kolonie mikroskopijnych grzybów z rodziny Malassezia nadmiernie się rozrosną, powstaje stan zapalny - zachwiana zostaje biologiczna odnowa komórkowa naskórka (dochodzi do jego nadmiernego złuszczania). Na włosach pojawiają się charakterystyczne jasne płatki, skóra głowy jest zaczerwieniona i osoba, u której wystąpił łupież zwykły, odczuwa świąd. Jak radzić sobie w przypadku tej dermatozy? Skutecznym i bezpiecznym szamponem leczniczym, przeznaczonym do leczenia łupieżu skóry głowy jest Nizoral. Preparat ten zawiera aż 2% ketokonazolu - leku przeciwgrzybiczego o szerokim spektrum działania, który zwalcza zakażenia wywołane drożdżakami. Nizoral nie tylko łagodzi objawy, ale przede wszystkim eliminuje przyczynę łupieżu zwykłego. Dla pozbycia się problemu wystarczy stosować go dwa razy w tygodniu przez 2-4 tygodnie.

 

Łupież rumieniowy to powszechnie występująca choroba bakteryjna, która znacznie różni się od innych rodzajów łupieżu, nie obejmuje skóry głowy, a miejsca, gdzie są duże fałdy skórne (m.in. pachwiny). Ze względu na skłonność do nawracania (przewlekły charakter), znacznie lepiej zapobiegać temu schorzeniu, niż musieć je leczyć. W razie zauważenia u siebie zmian rumieniowych w lokalizacji typowej dla tego schorzenia należy udać się dermatologa, który zleci odpowiednie badania diagnostyczne i wdroży optymalną terapię leczniczą.