Łupież tłusty - przyczyny, objawy, leczenie

Łupież tłusty jest mniej widoczny od tego zwykłego i pstrego. Jest jednak o wiele groźniejszy od innych typów łupieżu. Nieleczony może spowodować nawet wypadanie włosów. To, dlatego tak ważne jest leczenie łupieżu tłustego. Właściwa terapia jest tym ważniejsza, że łupież tłusty ma tendencje do nawracania. Zobacz, jakie są objawy, przyczyny, a także sposoby leczenia tej choroby skóry głowy. 

Czym jest tłusty łupież?

Łupież tłusty jest jedną z odmian łupieżu. Jego cechą charakterystyczną jest występowanie łojotoku skóry głowy. To właśnie on jest główną przyczyną łupieżu tłustego. Jego występowaniu sprzyjają też:

  • Zaburzenia hormonalne,
  • Nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy,
  • Stres,
  • Długotrwały łupież suchy,
  • Choroby autoimmunologiczne,
  • Nadmierne nasłonecznienie,
  • Choroby przewlekłe,
  • Przemęczenie.

W powstawaniu łupieżu łojotokowego dużą rolę odgrywa też grzyb drożdżopodobny Malassezia furfur (Pityrosporum ovale) – nasila on objawy łojotokowego zapalenia skóry. Tłusty łupież najczęściej pojawia się u nastolatków, w okresie dojrzewania. Częściej występuje u chłopców. Nasilenie objawów następuje w okresie zimowym, natomiast latem choroba często zanika.

Łupież suchy a tłusty: czym się różnią?

Różnice pomiędzy łupieżem suchym a tłustym występują przede wszystkim w zakresie łojotoku. Nie występuje on przy odmianie suchej, jest natomiast podstawą tłustego łupieżu. Różnice zauważyć można również w objawach. O ile łupież tłusty rozpoznaje się po żółtych płatkach i strupach na skórze głowy, to łupież suchy charakteryzuje się kolorem białym i płatkami, które natychmiast wypadają z włosów i lądują na ramionach, ubraniach.

Łupież tłusty: objawy

Rozrastanie się grzyba na skórze głowy wywołuje stan zapalny. Sprawia to, że tłusty łupież bardzo łatwo można rozpoznać. Jako jego podstawowe objawy wymienia się zaczerwienienie skóry głowy oraz występowanie złuszczających się, żółtych strupków. Są one bardzo dobrze wyczuwalne pod palcami jako niespójna i grudkowata masa, którą łatwo ukruszyć/oderwać.

Podstawowym objawom łupieżu tłustego towarzyszy bardzo silny świąd oraz nadkażenia zmian. Uszkodzenie i podrażnienie cebulek włosów przy drapaniu może prowadzić do łysienia i nadmiernego wypadania włosów.

W przebiegu tej choroby skóry głowy występuje też silny łojotok (również twarzy i ucha zewnętrznego). W praktyce oznacza to, że włosy bardzo szybko się przetłuszczają, wyglądają nieświeżo i mało atrakcyjnie, a nawet jak brudne. Problemy te pojawiają się już bezpośrednio po umyciu kosmyków.  

Łupież tłusty: domowe sposoby

Domowe sposoby na łupież tłusty można zacząć stosować zaraz po tym, jak zauważy się jego objawy. Najlepiej sięgnąć po nie, zanim jeszcze wystąpią stany zapalne. Stan głowy poprawić mogą płukanki, wcierki i maski. Niektóre z nich redukują także swędzenie skóry głowy. Domowe sposoby na łupież tłusty to m.in. sok z cytryny, napary z pokrzywy, nagietka, rumianku, kory wierzby, liści łopianu, maseczki z zielonej glinki, ocet jabłkowy, olejki o działaniu przeciwzapalnym i hamującym wydzielanie się sebum. W czasie kuracji trzeba też zrezygnować z intensywnej pielęgnacji czupryny, m.in. z suszenia włosów nawiewem gorącego powietrza, kręcenia loków lokówką, stosowania prostownicy, termoloków. Dobrze jest też unikać nakładania kosmetyków stylizacyjnych pianek, lakierów, żeli, gumy do włosów, farb. W zamian za to warto zainwestować we właściwy szampon. Łupież tłusty zwalcza się preparatami złuszczającymi, usuwającymi rogową warstwę naskórka, ograniczającymi łojotok, działającymi przeciwgrzybicznie. Szampony na łupież tłusty nie mogą zawierać mocnych detergentów – SLES czy SLS.

Domowe sposoby na łupież tłusty warto wspomóc odpowiednią dietą. Powinna być ona bogata w witaminy z grupy B i E oraz cynk.

Łupież tłusty: leczenie

Jeśli domowe sposoby nie działają na łupież tłusty, należy zwrócić się po pomoc lekarską. Leczenie łupieżu tłustego opiera się na używaniu specjalnych szamponów i płynów, które można kupić w aptece. Dodatkowo kuracja może być wspierana lekami doustnymi. Preparaty o działaniu miejscowym mają ułatwić złuszczanie się naskórka i usuwanie warstwy rogowej, ograniczyć wydzielanie sebum, działać przeciwgrzybicznie. Leki doustne na tłusty łupież to natomiast środki przeciwgrzybiczne. Przepisywane są one, jeśli wszystkie inne metody leczenia zawiodą. Leski przyjmuje się zgodnie z zaleceniami lekarza.

Należy pamiętać, że po zakończeniu leczenia nadal jest zalecane stosowanie profilaktyki. Łupież tłusty jest chorobą, która ma tendencje do nawracania, szczególnie przy utrzymującym się łojotoku. Profilaktyka obejmuje się na użyczaniu emisji, kremów i szamponów ograniczających łojotok. W codziennej pielęgnacji powinno się zrezygnować z ciężkich i tłustych kosmetyków, nadmiernego mycia i suszenia włosów, dokładnie spłukiwać głowę po umyciu, nie stosować suchych szamponów i kosmetyków do stylizacji mogących podrażniać skórę głowy i ją przetłuścić, odżywek bez spłukiwania. W profilaktyce ważne jest również dostarczanie do organizmu minerałów i witamin ograniczających łojotok skóry.

lek. Michał Dąbrowski