Nie możemy zmienić pogody, możemy się jedynie odpowiednio ubrać. Ma to zastosowanie zarówno do lata, jak i zimy. Ale w jaki sposób wpływa to na naszą skórę głowy?

Hurra, mamy lato!

Lato to coś więcej niż plaże, lody i japonki. Przez lata dermatolodzy mówili nam, aby unikać zbyt dużej ekspozycji na słońce oraz stosować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Nie dotyczy to tylko aerozoli lub płynów zawierających filtry ochronne. Możemy z łatwością chronić się przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym, unikając słońca w południe. Ubranie również może nas uchronić przed nadmiarem słońca. W każdym przypadku konieczne jest odpowiednie nakrycie głowy chroniące przed słońcem. Powinno ono być przewiewne i zapobiegać nadmiernemu przegrzaniu. Jednocześnie powinno zapewniać maksymalną ochronę przed promieniami słonecznymi. To jedyny sposób na ochronę wrażliwej skóry głowy przed szkodliwym działaniem słońca. Dotyczy to nie tylko dzieci. Powinniśmy również pamiętać, aby zawsze zdejmować ochronne nakrycie głowy, gdy jesteśmy w cieniu, aby dać możliwość skórze głowy schłodzić się. Nadmierne pocenie się może podrażniać skórę głowy. To samo dotyczy nadmiernego mycia głowy w związku z poceniem się. Uszkodzona skóra głowy jest bardziej podatna na choroby, na przykład, zasiedlenie przez drożdżopodobne grzyby Malassezia furfur, powodujące powstanie łupieżu.


... nie, nawet zimą, gdy pada śnieg.

Nadeszła zima. Jest zimno. Wieje wiatr. Wewnątrz klimatyzacja dmucha ciepłym powietrzem, jest przytulnie i ciepło. Jeśli musimy zmierzyć się z niekomfortową zimową pogodą, jedyna logiczna decyzja, którą możemy podjąć, to założyć czapkę. Tak, dzięki temu będziemy się czuć dobrze nawet na zewnątrz. Poczekaj. Czy aby na pewno odczuwasz komfort? A co ze skórą głowy? Tak naprawdę to zimą przeżywa ona duży stres. Ogrzewanie powoduje wysuszenie powietrza wewnątrz pomieszczeń. Wskutek tego dochodzi do wysuszenia błon śluzowych nosa, co prowadzi do nieprzyjemnych przeziębień. Ale co ważniejsze, skóra głowy również cierpi. Ona również wysycha, co może prowadzić do powstania podrażnień. Kiedy przebywamy na zewnątrz, nakrycia głowy ogrzewają głowę, a skóra głowy zaczyna się pocić. Następnie pot powoduje dalsze podrażnienie skóry. Podrażniona skóra może stać się bardziej podatna na wystąpienie łupieżu, ponieważ zostaje uszkodzona i bardziej wrażliwa na powstanie chorób. Na przykład może zostać łatwo zasiedlona przez drożdżopodobne grzyby Malassezia furfur powodujące łupież.


Odpowiednia pielęgnacja latem i zimą 


Zarówno latem i zimą istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Zdrowa skóra głowy wymaga odpowiedniego nawilżenia w celu ochrony przed przesuszeniem i brakiem zabezpieczenia. Jeśli chodzi o pielęgnację włosów, należy zawsze starać się zachować odpowiednie nawilżenie skóry, jednak unikając nadmiernego przetłuszczenia spowodowanego częstym myciem głowy. Nadmierne stosowanie produktów do pielęgnacji włosów podrażnia skórę głowy. Niektóre z produktów blokują pory, co prowadzi do nagromadzenia sebum na powierzchni skóry. Powstaje doskonała pożywka dla wzrostu drożdżopodobnych grzybów Malassezia furfur wywołujących łupież. Nizoral® może być stosowany w skojarzeniu z dowolnym produktem do pielęgnacji włosów. Dzięki 2% ketokonazolowi działa on przeciw drożdżopodobnym grzybom Malassezia furfur. Nizoral® jest szczególnie łagodny dla włosów i nie ingeruje we właściwości odżywcze osobistych produktów do ich pielęgnacji.