Ocet jabłkowy na włosy – czy faktycznie działa?

Stosowanie octu jabłkowego na włosy to sposób ich pielęgnacji doskonale znany naszym babciom. Obecnie, na fali zainteresowania naturalnymi sposobami dbania o urodę, ten sposób znów zyskuje na popularności. Dowiedz się więcej o używaniu octu jabłkowego na włosy i sprawdź, na jakie problemy może Ci pomóc!

ocet jabłkowy na włosy

Ocet jabłkowy na włosy – kiedy go stosować?

Swoją skuteczność w pielęgnacji włosów, ocet zawdzięcza przede wszystkim swoim właściwościom zakwaszającym. Już odrobina potrafi zamknąć łuskę włosa, dzięki czemu staje się on niesamowicie lśniący. Pamiętaj przy tym, że mocno odchylona łuska jest również typowa dla kosmyków przesuszonych i zniszczonych. Bez jej zamknięcia pasma będą znacznie bardziej podatne na uszkodzenia. Ocet jabłkowy na włosy to doskonały sposób na to, by temu zaradzić. Odchylenie łusek jest problemem szczególnie w przypadku włosów:

  • rozjaśnianych i farbowanych;
  • poddawanych trwałej ondulacji;
  • stylizowanych z użyciem wysokiej temperatury (prostownicą, lokówką czy suszarką z gorącym nawiewem);
  • wysokoporowatych z natury (przede wszystkim kręconych);
  • mytych w zbyt ciepłej wodzie.

 

To właśnie w przypadku tego rodzaju kosmyków naturalnie zakwaszająca pielęgnacja, czyli ocet jabłkowy na włosy, będzie wyjątkowo skuteczna.

Jakie efekty daje ocet jabłkowy na włosy?

Nakładanie octu jabłkowego na włosy pozwala poprawić ich wygląd oraz kondycję. Za jego sprawą możesz osiągnąć:

  • niesamowite nabłyszczenie;
  • większą opdorność na uszkodzenia mechaniczne;
  • łatwiejsze rozczesywanie;
  • przyjemną gładkość;
  • wzmocnienie i zmniejszenie łamliwości;
  • głębokie odżywienie;
  • dodanie fryzurze objętości;
  • podkreślenie skrętu włosów i zmniejszenie ich puszenia.

 

Poza zamknięciem łusek, ocet jabłkowy stosowany na włosy dostarcza im również wielu niezwykle cennych składników odżywczych. Należą do nich między innymi:

  • bioflawonoidy – wzmacniają pasma i dodają im sprężystości;
  • potas – zapobiega przerzedzaniu się fryzury;
  • żelazo – wspomaga procesy regeneracji pasm;
  • magnez – jest jednym ze składników budujących tkanki włosa, zapobiega ich łamaniu oraz rozdwajaniu się na końcach;
  • miedź – pozytywnie wpływa na wzrost włosów, a przy tym jest składnikiem melaniny w nich występującej;
  • wapń – jego niedobór skutkuje osłabieniem pasm oraz ich przerzedzeniem;
  • siarka – bierze udział w syntezie keratyny, będącej podstawowym budulcem włosów;
  • krzem – zapobiega wypadaniu włosów oraz intensywnie je wzmacnia;
  • witamina A – odpowiada za prawidłowy metabolizm cebulek włosowych, a także komórek rogowych nabłonka skóry głowy. Dzięki niej włosy pozostają mocne i gęste;
  • witaminy z grupy B – a dokładnie B1, B2 i B6. Zapobiegają one wypadaniu włosów, a także biorą udział w jego produkcji. Zapewniają szybki wzrost kosmyków oraz pomagają zatrzymać ich naturalny kolor;
  • witamina C – dzięki silnemu działaniu antyoksydacyjnemu zmniejsza przerzedzanie się fryzury;
  • witamina E – znana także jako „witamina młodości”. Dodaje kosmykom blasku, cudownie je wygładza i regeneruje, a także poprawia mikrokrążenie w skórze głowy i pomaga regulować produkcję sebum.

Ocet jabłkowy na łupież i inne problemy ze skórą głowy – czy to naprawdę działa?

Przy omawianiu wpływu octu jabłkowego na włosy, warto też przyjrzeć się jego oddziaływaniu na skórę głowy. Dzięki zawartym w nim cennym składnikom odżywczym potrafi on między innym:

  • zmniejszyć wypadanie włosów;
  • pogrubić i zagęścić pasma;
  • wzmocnić kosmyki od nasady;
  • zmniejszyć przetłuszczanie się skalpu, regulując wydzielanie sebum przez skórę.

 

Dzięki niemu Twoja fryzura nabierze życia i objętości. Co więcej, substancja ta doskonale oczyszcza też skórę głowy, dlatego niektórzy stosują ją jako alternatywę dla szamponu. Pamiętaj jednak, że, chociaż to ciekawa opcja, nie należy stosować jej zbyt często. Z pomocą octu trudno usunąć wszelkie zanieczyszczenia, jakie pozostają na skalpie oraz włosach na długości, w tym na przykład produkty do stylizacji, dlatego jego częste stosowanie nie zapewnia pożądanego efektu.

 

Niekiedy można też spotkać się z sugestią, że ocet jabłkowy pomaga również na łupież. Ma to być związane z jego zdolnością do zmiany pH skóry głowy, co miałoby uniemożliwić namnażanie się wywołujących łupież drożdżaków. Niestety, taki sposób nie pozwala skutecznie pozbyć się problemu. Rzeczywiście, ocet potrafi zmienić pH, jednak nie na tyle długo, by pozwolił na skuteczną walkę z łupieżem. W takiej sytuacji znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnego szamponu dostępnego w aptece. Takie preparaty zawierają specjalne substancje, które pomagają skutecznie i na długo pozbyć się ze skóry głowy drożdżaków z rodzaju Malassezia furfur, które wywołują chorobę. Do tego typu specyfików należy szampon Nizoral, zawierający aż 2% ketokonazolu. Substancja ta jest pochodną imidazolu. Doskonale radzi sobie ona z drożdżakami dzięki swojej zdolności zahamowania syntezy ergosterolu, niezbędnego do budowy błony komórkowej grzybów. Nizoral to preparat o wyjątkowo silnym działaniu, a jednocześnie niezwykle łagodny dla skóry głowy. Pozwala szybko pozbyć się łupieżu w bardzo prosty sposób. Wystarczy tylko, że przez miesiąc będziesz stosować go do mycia 2 razy w tygodniu. Następnie wprowadź kurację zapewniającą długotrwały efekt, polegającą na stosowaniu szamponu Nizoral co 1-2 tygodnie. Łupież powinien zniknąć na dobre. Pamiętaj przy tym, że jeśli nie zauważysz poprawy po 2 tygodniach stosowania, być może Twoim problemem jest co innego, na przykład silne przesuszenie skalpu. Spróbuj dokładnie go nawilżyć i stosować delikatne szampony.

Ocet jabłkowy na włosy – sprawdzone przepisy

W przypadku stosowanie octu jabłkowego na włosy największą popularnością cieszy się płukanka. Należy ją stosować po umyciu włosów, do ostatniego płukania. Aby ją przygotować, dodaj jedną łyżkę stołową octu w 500 ml wody. Taki kosmetyk jest prosty zarówno w przygotowaniu, jak i użyciu, dzięki czemu będzie on doskonałym pomysłem na pierwszy kontakt z octem jabłkowym na włosy. Jeśli chcesz użyć takiej mikstury również do odżywienia skóry głowy, wymieszaj 1 łyżkę octu z 4 łyżkami wody i starannie wetrzyj w skalp. Spłucz po kilku minutach. Pamiętaj, że do wszelkich przepisów z zastosowaniem octu jabłkowego najlepiej będzie używać wody filtrowanej.

 

Innym zalecanym kosmetykiem jest odżywka na bazie octu. Wykonuje się ją w bardzo podobny sposób, co płukankę. Wystarczy jedynie dodać łyżkę miodu oraz, zależnie od stanu pasm, łyżkę wywaru z siemienia lnianego (głęboko nawilża), odrobinę jogurtu naturalnego  czy żółtko jaja (doskonale regenerują dzięki wysokiej zawartości protein). Dokładnie wymieszaj składniki – pamiętaj, że woda powinna być ciepła – po czym nanieś na włosy, na przykład spryskując je, delikatnie polewając bądź zanurzając w misce. Starannie spłucz po około 30 minutach.

 

Ocet jabłkowy na włosy możesz łączyć również z wybranym olejem, co jeszcze lepiej odżywi i nawilży zarówno pasma na długości, jak i samą skórę. Do oczyszczania niekiedy zaleca się mieszanki octu z sodą oczyszczoną, jednak mogą one podrażniać szczególnie wrażliwy skalp. Pamiętaj również, by nie nadużywać mikstur z octem jabłkowym, ponieważ stosowany zbyt często może zadziałać odwrotnie i przesuszyć włosy. Używany z umiarem zapewni im siłę, zdrowie oraz piękny blask.