Olej kokosowy na włosy – na co pomaga i jak go stosować?
Zastosowanie oleju kokosowego na włosy od lat jest popularnym zabiegiem kosmetycznym w domowym spa. Mimo to wciąż wiele pań ma wątpliwości, jak stosować ten naturalny specyfik, a także czy taki produkt jest rzeczywiście odpowiedni dla ich typu włosów. Czy to jeden z olejów do włosów wysokoporowatych? Czy można nakładać go na skórę głowy? Poznaj najważniejsze informacje na temat oleju kokosowego do włosów!
Jak działa olej kokosowy na włosy?
Zastosowanie oleju kokosowego na włosy pozwala kompleksowo zadbać o kondycję Twoich pasm. Nie tylko doskonale je odżywi, lecz także nawilży i zmiękczy, przyjemnie zregeneruje, doda elastyczości oraz blasku. Doskonale sprawdzi się jako naturalna maseczka, zarówno nakładany samodzielnie, jak i łączony z innymi składnikami. Swoje cudowne właściwości produkt ten zawdzięcza między innymi niesamowitemu bogactwu witamin i minerałów, w tym: witaminom A, E oraz z grupy B, a także magnezowi, cynkowi, wapniowi, żelazu, potasowi i fosforowi. Ich działanie wzmacniające, odbudowujące oraz antyoksydacyjne zapewni Twojej fryzurze perfekcyjny wygląd przez długi czas.
Mówiąc o składzie oleju kokosowego na włosy, nie sposób nie wspomnieć o zawartości licznych kwasów tłuszczowych, które doskonale wpływają na kosmyki. Należą do nich składniki z kilku różnych grup: wyższych kwasów tłuszczowych, średniołańcuchowych nasyconych kwasów tłuszczowych oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. To dzięki nim kosmyki staną się znacznie bardziej sprężyste i elastyczne, a przy tym wyraźnie mocniejsze.
Wpływ oleju kokosowego na włosy to nie tylko odbudowa i nawilżenie. Ma on bowiem także działanie ochronne, dzięki czemu fryzura stanie się znacznie mniej podatna między innymi na uszkodzenia mechaniczne czy powstałe na skutek oddziaływania czynników atmosferycznych, jak wysokie i niskie temperatury, wiatr lub promienie słoneczne. Dodatkowo zmniejsza też skłonność włosów do elektryzowania się i przyjemnie je wygładza.
Kiedy olejowanie włosów olejem kokosowym będzie dobrym pomysłem?
Oddziaływanie olejku kokosowego na włosy potrafi zdziałać cuda i w naturalny sposób zregenerować nawet silnie uszkodzone pasma. Niestety, nie zawsze efekty jego stosowania będą spektakularne. Co więcej, niekiedy kosmyki mogą wyglądać gorzej niż przed nałożeniem, stać się szorstkie, nieprzyjemne w dotyku i trudne do ułożenia. Niestety, trudno jest na 100% ustalić, które pasma zareagują na niego dobrze, a w przypadku których zupełnie się nie sprawdzi. Najlepiej będzie po prostu przetestować niewielką ilość i przekonać się o tym samodzielnie.
Chociaż trudno wskazać z całą pewnością, kiedy olej kokosowy na włosy będzie najbardziej odpowiedni, najczęściej sprawdza się on na włosach niskoporowatych, czyli o domkniętej łusce. Takie kosmyki najczęściej są proste, nieco sztywne i trudne w stylizacji. Uważa się też, że najrzadziej pomoże w pielęgnacji zupełnie przeciwnego typu, o łusce silnie odchylonej, dlatego nie zalicza się go do olejów do włosów wysokoporowatych. Do tego rodzaju zwykle należą między innymi włosy kręcone. Nie jest to jednak regułą, a jednoznaczną odpowiedź na pytanie, kiedy stosować olej kokosowy na włosy, możesz uzyskać wyłącznie po samodzielnym przetestowaniu produktu. Nie wiesz, gdzie kupić olej kokosowy? Nie musisz szukać go w drogerii. Ten czysty, bez żadnych dodatków, dostaniesz także w wielu sklepach spożywczych, w tym nawet w supermarketach.
Olej kokosowy na skórę głowy – czy to dobry sposób na łupież?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że olej kokosowy może być stosowany nie tylko na włosy na długości, lecz także na skórę głowy. Doskonale sprawdzi się on między innymi w przypadku tej silnie przesuszonej, nawilżając ją, odżywiając i zmniejszając łuszczenie. Jednak wyłącznie pod warunkiem, że problem rzeczywiście powiązany jest z przesuszeniem, a nie innymi problemami skóry głowy, na przykład łupieżem. W takiej sytuacji konieczna będzie specjalna kuracja, zwalczająca drożdżaki Malassezia furfur, które wywołują ten problem. Możesz poradzić sobie z tym w domowym zaciszu, stosując specjalny szampon leczniczy Nizoral. Wykazuje on wyjątkowo wysoką skuteczność między innymi ze względu na wysoką, bo wynoszącą aż 2%, zawartość środka przeciwgrzybiczego, ketokonazolu. Jest to pochodna imidazolu, skuteczna w przypadku wielu drożdżaków czy dermatofitów. Wszystko dzięki doprowadzeniu do zahamowania syntezy ergosterolu, który jest niezbędny do budowy błony komórkowej grzyba. Nizoral jest produktem na tyle skutecznym oraz silnie działającym, że zaleca się jego stosowanie również w przypadku łojotokowego zapalenia skóry. W przypadku problemu łuszczenia się w obrębie skalpu najlepiej najpierw sprawdź, czy na pewno nie masz do czynienia z łupieżem. Stosuj Nizoral 2 razy w tygodniu przez 2 tygodnie. Jeśli zauważysz różnicę, przedłuż kurację o kolejne 2 tygodnie, po czym używaj go profilaktycznie, raz na 7 lub 14 dni. Jeśli jednak nie zauważysz żadnej różnicy, prawdopodobnie masz do czynienia z suchą skórą głowy. Wtedy też możesz spróbować nakładać olej kokosowy na skórę głowy.
Olej kokosowy bardzo dobrze sprawdzi się również w przypadku podrażnień skóry głowy, a nawet problemu wypadania włosów. Wszystko ze względu na jego silne właściwości regenerujące, odżywcze oraz ochronne. Co więcej, dzięki zawartym w nim substancjom antybakteryjnym możesz też stosować go w przypadku pojawienia się wyprysków na skalpie.
Co wybrać – olej kokosowy rafinowany czy nierafinowany?
Przed nałożeniem oleju kokosowego na włosy lub na skórę głowy, warto również zdecydować, który z nich najlepiej kupić. Lepszy będzie olej kokosowy rafinowany czy nierafinowany? Na czym polega różnica między tymi dwoma produktami?
Olej kokosowy rafinowany raczej nie sprawdzi się w pielęgnacji włosów. W procesie rafinacji wytłaczany jest on z miąższu z użyciem wysokiej temperatury, na skutek czego traci on wiele ze swoich wartości odżywczych, a tym samym jest znacznie mniej skuteczny. Pewną niewielką zaletą wydaje się niższa cena ze względu na mniejszy koszt takiego tłoczenia, różnica nie jest jednak na tyle znacząca, aby sięgać po rafinowany olej kokosowy.
Nierafinowany olej kokosowy na włosy, dzięki tłoczeniu na zimno, zapewni im intensywne odżywienie i regenerację, a przy tym skutecznie zahamuje ich wypadanie i wpłynie na wzrost. Dlatego odpowiedzią na to, jaki olej kokosowy wybrać, będzie olej nierafinowany.
Jak stosować olej kokosowy na włosy?
Olej kokosowy na włosy można zastosować w różnych formach. Podstawową jest tak zwane olejowanie, czyli wcieranie produktu samodzielnie, bez żadnych dodatków. Najpierw starannie rozczesz włosy. Potem możesz je zmoczyć bądź pozostawić suche. Następnie rozgrzej w dłoniach od 2 do 5 łyżek oleju i starannie wetrzyj go pasmo po paśmie. Za pierwszym razem pozostaw go na 30-60 minut, aby sprawdzić reakcję swoich pasm. Jeśli efekt będzie zadowalający, możesz stopniowo przedłużać czas pozostawania produktu na kosmykach, aż do olejowania włosów na noc. Aby zadbać o skórę głowy, wmasuj w nią niewielką ilość specyfiku i pozostaw na ok. godzinę. Na początku lepiej unikać dłuższego trzymania oleju na skalpie, ponieważ może to przynieść skutek odwrotny do zamierzonego i spowodować silne wypadanie kosmyków. Po każdym z tych zabiegów, zarówno nakładaniu oleju kokosowego na włosy, jak i na skórę głowy, starannie zmyj kosmetyk za pomocą delikatnego szamponu.
Czysty olej kokosowy na włosy możesz stosować również w charakterze serum na końcówki. Wystarczy tylko, że rozgrzejesz odrobinę w palcach i wmasujesz w pasma zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Jeśli konsystencja tego naturalnego kosmetyku będzie dla Ciebie zbyt gęsta, możesz rozpuścić olej, wkładając go w buteleczce lub słoiczku do ciepłej wody i trzymać w niej do czasu, aż zamieni się w płyn.
Jeśli tylko masz ochotę, możesz zadbać o swoje pasma z maseczką na włosy z oleju kokosowego w połączeniu z innymi składnikami. Jeśli Twoim pasmom brakuje nawilżenia, dobrym pomysłem będzie kosmetyk z dodatkiem miodu. Połącz go z olejem w proporcjach 1:1. Jeśli masz z tym trudność, możesz delikatnie podgrzać składniki i dopiero wtedy starannie wymieszać. Następnie nałóż pozyskany kosmetyk na włosy, skupiając się szczególnie na ich końcówkach. Po około 40 minutach starannie spłucz, po czym umyj włosy szamponem. Kosmyki powinny stać się niesamowicie lśniące i przyjemne w dotyku. Jeśli Twoje włosy mają skłonność do przetłuszczania się, dobrym pomysłem będzie dodanie do mikstury odrobiny starannie rozgniecionych truskawek – garść owoców powinna przypadać na 1 łyżkę maseczki. Starannie zblenduj składniki, po czym nanieś je na kosmyki. Spłucz po kwadransie i starannie umyj głowę.
Jeśli Twoje pasma są wyjątkowo kruche i łamliwe, olej kokosowy na włosy możesz połączyć z żółtkiem jaja i naftą kosmetyczną. Wymieszaj 1 łyżkę oleju z łyżką nafty i połącz z 1 żółtkiem. Starannie wymieszaj. Możesz też odrobinę podgrzać całość, aby uzyskać jednolitą konsystencję. Pozostaw maseczkę na włosach na ok. pół godziny, po czym bardzo dokładnie je umyj, aż do wypłukania jej wszystkich składników. Dla jeszcze lepszych efektów, po nałożeniu kosmetyku owiń włosy folią i zawiń w ciepły ręcznik. Po takiej kuracji Twoje kosmyki powinny stać się mocniejsze i bardziej sprężyste.
Pragniesz, aby Twoje włosy zaczęły szybciej rosnąć lub chcesz zmniejszyć ich wypadanie? Połącz 3 łyżki oleju kokosowego z łyżką oleju arganowego i wetrzyj w skórę głowy. Następnie starannie zmyj delikatnym szamponem, mniej więcej po upływie 60 minut. Dzięki licznym substancjom odżywczym,w tym licznym antyoksydantom, Twoja fryzura stanie się niesamowicie gęsta.
Możliwości nakładanie oleju kokosowego na włosy w różnych konfiguracjach jest całkiem sporo. Możesz łączyć go z wieloma innymi olejami, w tym na przykład jojoba czy lnianym, a także z owocem awokado i niewielką ilością mleka, również tego roślinnego. Jeśli ma to być sposób na wzmocnienie pasm na długości, a Twoja skóra głowy ma skłonności do przetłuszczania, maskę nakładaj w większej ilości od połowy ucha, natomiast wyżej zastosuj jedynie jej minimalną ilość. Skup się też na partiach najbardziej wymagających regeneracji i nawilżenia, nanosząc na nie większą ilość produktu.
Olej kokosowy na włosy – efekty
Pierwsze efekty stosowania oleju kokosowego na włosy i skórę głowy zobaczysz już po pierwszym zastosowaniu, choć na te optymalne najlepiej poczekać ok. 3 miesięcy. Dlatego jeśli po kilku zastosowaniach rezultat nie jest spektakularny, nie poddawaj się. Już wkrótce Twoje pasma staną się mocniejsze, cudownie lśniące i przyjemne w dotyku, sprężyste, doskonale nawilżone. Zwalczysz też ich łamliwość i skłonność do nadmiernego puszenia, a przy tym uchronisz je przed kolejnymi uszkodzeniami. Dzięki niemu szybciej będziesz też cieszyć się długimi, gęstymi włosami, a przy tym pozbędziesz się nieprzyjemnych podrażnień czy niewielkich krostek na skórze głowy.
Niestety, może zdarzyć się również, że Twoje włosy nie polubią się z olejem kokosowym, stając się szorstkie i nieestetycznie spuszone. Nie martw się jednak, ponieważ taki efekt nie pozostanie z Tobą na stałe, ale zniknie natychmiast po starannym umyciu głowy. W takiej sytuacji możesz spróbować stosowania oleju kokosowego wyłącznie jako bazy do maseczki lub po prostu wymienić go na inny.