Pokrzywa na włosy - czy faktycznie działa?

Zastosowanie pokrzywy na włosy sięga wielu lat wstecz. Od lat jest ona ceniona w medycynie ludowej. Obecnie jednak jej wpływ na kondycję pasm oraz skóry głowy został udowodniony naukowo. Ty również chcesz skorzystać z jej wyjątkowych właściwości? Dowiedz się więcej o wpływie i stosowaniu pokrzywy na włosy!

płukanka z pokrzywy na włosy

Wpływ pokrzywy na włosy – jakie efekty można osiągnąć z jej pomocą?

Napar lub sok z pokrzywy stosowany na włosy to przede wszystkim dobry sposób na ich wzmocnienie oraz dodanie im przyjemnego blasku. Co więcej, może on także wpłynąć na ich szybszy wzrost, zmniejszyć wypadanie, a przy tym zadziałać regulująco na wydzielanie sebum oraz wspomóc walkę z łupieżem. Ten wyjątkowy wpływ na włosy herbata z pokrzywy zawdzięcza występującym w niej licznym składnikom odżywczym. Jest ona bogata między innymi w:

  • magnez – jeden ze składników budujących tkankę włosa, wzmacnia pasma, zapobiega ich łamaniu się czy rozdwajaniu końców;
  • wapń – sprawia, że kosmyki stają się wyraźnie mocniejsze, a fryzura zachowuje swoją gęstość;
  • potas – pozwala zapobiec wypadaniu włosów;
  • krzem – dodaje włosom siły i hamuje przerzedzanie się fryzury;
  • siarkę – ma znaczenie dla procesu syntezy keratyny, czyli podstawowego budulca włosów, dzięki niej Twoje kosmyki pozostają mocne i grube;
  • fosfor – dodaje włosom sprężystości oraz zapobiega ich wypadaniu, pomaga regulować wydzielanie sebum przez skórę głowy;
  • miedź – wspiera wzrost włosa, a przy tym pomaga mu zachować naturalny kolor na dłużej;
  • żelazo – wspomaga proces odbudowy kosmyków;
  • mangan – wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu oraz rozdwajaniu się końcówek;
  • witaminę A – jest niezwykle ważna dla prawidłowego metabolizmu cebulek włosowych i komórek rogowych naskórka na skalpie, wzmacnia pasma oraz zapewnia im odpowiednią gęstość;
  • witaminę C – za sprawą właściwości przeciwutleniających zapobiega wypadaniu włosów;
  • witaminę E – dodaje pasmom siły i blasku, nawilża, zwiększa elastyczność, a przy tym intensywnie je wygładza i regeneruje, dodatkowo reguluje wydzielanie sebum przez skórę głowy i poprawia jej mikrokrążenie, wzmacniając kosmyki;
  • witaminę K – wzmacnia cebulki, pogrubiając włosy i dodając im siły, a przy tym pomaga w walce z łojotokiem;
  • witaminę witaminę B2 – zapobiega przerzedzaniu się pasm, wyraźnie wzmacnia je od samej nasady;
  • witaminę B5 – łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry głowy, zmniejsza świąd i zaczerwienienie, zwiększając przy tym jej komfort, pozwala na dłużej zachować naturalny kolor pasm i wpływa na procesy ich regeneracji.

Pokrzywa na porost włosów i wzmocnienie pasm – kiedy warto ją stosować?

Stosowanie pokrzywy na włosy i skórę głowy z pewnością przypadnie do gustu osobom preferującym naturalne sposoby dbania o urodę. W szczególności sprawdzi się ona w przypadku:

  • osłabionych, cienkich i matowych włosów;
  • silnie przetłuszczającego się skalpu;
  • pasm łamliwych o rozdwojonych końcówkach;
  • nadmiernego wypadania włosów;
  • świądu, zaczerwienień i ogólnego dyskomfortu skóry głowy;
  • problemów z łupieżem.

 

Pamiętaj jednak, że w przypadku wystąpienia łupieżu możesz stosować sok bądź napar z pokrzywy na włosy wyłącznie jako środek wspomagający. Jest to bowiem stan chorobowy, który należy leczyć za pomocą preparatów dostępnych w aptece, na przykład wygodnych w użyciu specjalnych szamponów. Nizoral zawiera aż 2% ketokonazolu, który wyjątkowo skutecznie pozwala poradzić sobie z tym schorzeniem. Ta pochodna imidazolu ma zdolność hamowania syntezy ergosterolu, który jest niezbędnym elementem dla tworzenia się błony komórkowej grzybów z rodzaju Malassezia furfur, odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu. Cały proces leczenia jest bardzo prosty. Wystarczy tylko myć głowę szamponem Nizoral 2 razy w tygodniu przez miesiąc, a po uzyskaniu pożądanego efektu stosować kurację pozwalającą go utrzymać, nakładając preparat na skórę głowy co 1-2 tygodnie. 

Jeżeli chcesz zacząć stosować pokrzywę na włosy, pamiętaj również o środkach ostrożności. Uważaj na to zioło, jeśli jesteś jasną blondynką, ponieważ może ona nadać Twoim pasmom zielonkawy odcień lub po prostu je przyciemnić. Zwróć również uwagę, czy Twoje kosmyki po jej użyciu nie stają się przesuszone i szorstkie. Pomimo cudownych właściwości, jak większość ziół pokrzywa potrafi doprowadzić do utraty wilgoci przez pasma.

Płukanka do włosów z pokrzywy i inne kosmetyki, czyli jak stosować ten składnik?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że stosowanie pokrzywy na włosy niekoniecznie musi oznaczać nakładanie jej od zewnątrz. Bardzo dobrym sposobem dbania o pasma będzie również ich odżywianie od wewnątrz. Picie herbaty z pokrzywy, najlepiej z suszonego ziela, a także soku z tej rośliny wpłynie pozytywnie nie tylko na wygląd i kondycję Twoich pasm, lecz także na cały organizm. Sok z pokrzywy możesz mieszać na przykład z naturalnym sokiem owocowym ze względu na jej specyficzny smak.

 

Wykonanie płukanki z pokrzywy na włosy jest niezwykle proste. Wystarczy tylko zaparzyć 8 torebek herbaty ekspresowej lub 4 łyżki stołowe suszu bądź cztery gałązki tego zioła wokoło litrze gorącej wody. Następnie pozostaw napar, aby dobrze naciągnął i umyj włosy. Ostudzony wywar odcedź i spłucz nim włosy. Oczywiście, możesz przygotować większą ilość naparu, zachowaj jedynie proporcje. Efekty zauważysz już po pierwszym zastosowaniu.

 

Aby przygotować wcierkę z pokrzywy, użyj suszu, zagotowując jego 2 łyżeczki w 0,5 litra wody. Gotuj około 20 minut, po czym pozostaw do ostygnięcia. Następnie starannie odsącz i nanieś na czystą skórę głowy. Dokładnie wmasuj i pozostaw na 3 kwadranse. Na koniec starannie spłucz letnią wodą. Taka mikstura pozwoli Ci wzmocnić włosy od samej nasady, złagodzić podrażnienia skalpu, zmniejszyć jego przetłuszczanie oraz wspomoże walkę z uciążliwym łupieżem.

 

W podobny sposób możesz także przygotować mgiełkę z pokrzywą na włosy. Zaparz około 2-3 torebek herbaty ekspresowej lub 1-2 łyżki stołowe suszu w szklance wody (około 200 ml). Pozostaw napar pod przykryciem na około 10 minut. Następnie ostudź i starannie odcedź, po czym przelej do buteleczki z atomizerem. Rozpylaj na pasmach z odległości około 15 cm. Nie spłukuj.

 

Inną opcją jest przygotowanie silnie odżywczej i wzmacniającej maseczki z pokrzywy na włosy. Starannie wymieszaj jedno żółtko jaja kurzego z łyżką oliwy ekstra virgin lub innego, wybranego dla Twoich pasm oleju oraz 2 łyżkami stołowymi soku z pokrzywy. Następnie nanieś mieszankę, najlepiej za pomocą pędzelka, na każde pasmo. Potem załóż na głowę foliowy czepek, starannie chowając pod niego włosy i zakryj ręcznikiem. Dla jeszcze lepszych efektów możesz go wcześniej podgrzać, aby odżywcze składniki jeszcze głębiej wniknęły w Twoje kosmyki. Spłucz po 30 minutach, po czym umyj delikatnym szamponem.

 

Pokrzywę na włosy możesz także łączyć z innymi składnikami, jak wzmacniające włosy zioła, na przykład skrzyp polny lub z dodającym blasku i zamykającym łuskę włosa octem jabłkowym. Jeśli preferujesz gotowe rozwiązania, poszukaj produktów, które już zawierają ten składnik. Na rynku dostępne są zarówno szampony, jak i maski, odżywki, a nawet wcierki i mgiełki, dlatego z pewnością znajdziesz preparat najlepszy dla siebie.

Pokrzywa na włosy – środki ostrożności

Chociaż ziele to stosowane jest w pomocniczo w przypadku wielu schorzeń, a także wielu problemów urodowych, niekiedy jej używanie może być niewskazane. Przede wszystkim, zarówno picie pokrzywy na włosy, jak i jej zewnętrzne nakładanie, najpierw wymaga przeprowadzenia próby alergicznej. Choć jest to produkt w pełni naturalny, pamiętaj, że one również mogą uczulać. Najczęściej objawy alergii na pokrzywę to wystąpienie świądu czy zaczerwienienia na skórze. Choć nie należą one do niebezpiecznych, zioło to ma służyć Twojej urodzie, dlatego zawsze sprawdź, czy nie cierpisz na nadwrażliwość na pokrzywę.

 

Również niektóre schorzenia sprawiają, że wewnętrzne stosowanie pokrzywy na włosy lub w jakimkolwiek innym celu nie będzie wskazane. Lepiej uważać na nią w przypadku problemów z nerkami, a osoby cierpiące na cukrzycę powinny wcześniej skonsultować chęć jej spożywania ze swoim lekarzem. Pamiętaj też, że niekiedy może ona wywoływać podrażnienia żołądka czy inne problemy z układem trawiennym, w tym wzdęcia. Wyjątkowo ostrożne w przypadku spożywania pokrzywy powinny być również kobiety w ciąży czy karmiące piersią.

 

Pamiętaj również, że pokrzywa jest ziołem dość wrażliwym na światło, dlatego przechowuj ją w zamknięciu. To szczególnie ważne, gdy przygotowujesz susz samodzielnie, promienie słoneczne mogą bowiem sprawić, że ziele to utraci swoje cudowne właściwości. Zadbaj również, aby przechowywane ono było w temperaturze pokojowej, z dala od źródła wilgoci.

 

Pokrzywa na włosy to doskonały sposób, aby zapewnić im siłę, świeżość oraz cudowny blask i intensywne odżywienie. Ten naturalny kosmetyk z pewnością jest wart wypróbowania.