Wpływ siemienia lnianego na włosy
Nasiona siemienia lnianego słyną ze swoich leczniczych właściwości, znajdują również szerokie zastosowanie w kosmetyce. Odgrywają szczególnie istotną rolę w pielęgnacji skóry głowy oraz włosów – nawilżając i odżywiając nasze pasma. Niepozorne ziarenka mogą stanowić główny składnik popularnej w ostatnich latach maseczki z siemienia lnianego na włosy, która regularnie stosowana, znacznie poprawia ich kondycję. Jakie są efekty picia siemienia lnianego i stosowania ziaren rośliny na włosy?
Spis treści:
- Siemię lniane na włosy – właściwości niezwykłych nasion
- Maska z siemienia lnianego na włosy – jak ją przygotować?
- Picie siemienia lnianego – efekty i przygotowanie zdrowotnego napoju
- Zalety stosowania siemienia lnianego na włosy
- Kto powinien używać siemienia lnianego na włosy?
- Gdy siemię lniane na włosy to za mało – co pomoże w walce z łupieżem?
Siemię lniane na włosy – właściwości niezwykłych nasion
Zanim przedstawimy korzyści ze stosowania siemienia lnianego na włosy, warto przedstawić najważniejsze informacje na temat tych znanych od wieków nasion lnu. Na sklepowych półkach znajdziemy:
- siemię lniane brązowe (bardziej powszechne),
- siemię lniane złociste (bogatsze pod względem wartości odżywczych).
Siemię lniane jest cennym źródłem wielu minerałów takich jak: żelazo fosfor, miedź, wapń, potas, cynk, selen i magnez. Nasiona wyróżniają się też zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 , witaminy A, C, D, E ,K, a także witamin z grupy B. Jak widać siemię lniane na włosy to naturalna bomba odżywcza. Jakie korzyści oferuje domowej roboty maska z siemienia lnianego?
Maska z siemienia lnianego na włosy – jak ją przygotować?
Wiele osób zainteresowanych naturalnymi sposobami poprawy kondycji skóry głowy oraz włosów nie wie, jak w prawidłowy sposób przygotować maseczkę z siemienia lnianego. To bardzo proste – wystarczy zaparzyć ziarna lnu, zalewając szklanką wody 3 łyżki stołowe siemienia i gotując na małym ogniu przez 10 minut (do momentu, aż mieszanka nabierze konsystencji kisielu). Następnie należy ostudzić przygotowaną maseczkę, przecedzić miksturę przez gazę lub sitko o drobnych oczkach i rozsmarować tzw. “glutek” z siemienia lnianego na całej długości włosów oraz skórze głowy. Chcąc wzmocnić działanie maski, warto założyć foliowy czepek i owinąć głowę ręcznikiem. Po około 60 minutach możemy spłukać maseczkę letnią wodą. Warto pamiętać, aby przed aplikacją domowej roboty kosmetyku pielęgnacyjnego włosy były czyste, bez pianki, pozostałości lakieru lub żelu (tylko wtedy odżywcze składniki siemienia lnianego będą mogły wniknąć w strukturę włosa). Jak często stosować tego typu kurację? Najlepiej 1-2 razy w tygodniu.
Picie siemienia lnianego – efekty i przygotowanie zdrowotnego napoju
Siemię lniane na włosy nadaje się nie tylko do użytku zewnętrznego – przygotowując odżywczy „koktajl” do picia, możemy zadziałać na kosmyki od wewnątrz. Jak go przyrządzić? Należy przez około 15 minut gotować 2 łyżki stołowe ziaren siemienia w 250 ml wody. Następnie poczekać, aż napój ostygnie. Podczas gotowania, siemię uwalnia dużo substancji śluzowych o właściwościach powlekających. Tego typu napój wypijany codziennie po przebudzeniu, nie tylko dostarczy składników odżywczych skórze głowy i włosom, ale wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu, a zwłaszcza układu pokarmowego. Pierwsze efekty kuracji w postaci zagęszczenia, nawilżenia i nadania włosom zdrowego połysku, będą widoczne po około 2-3 miesiącach picia siemienia lnianego.
Zalety stosowania siemienia lnianego na włosy
Dlaczego warto regularnie wykonywać kuracje z siemienia lnianego na włosy?
Siemię lniane m.in:
- przyspiesza porost włosów,
- przywraca skórze głowy optymalny poziom nawilżenia,
- włosy odzyskują blask i elastyczność,
- pasma są miękkie i miłe w dotyku,
- fryzura dłużej zachowuje świeży wygląd (produkcja łoju zostaje spowolniona, dzięki czemu włosy nie przetłuszczają się zbyt szybko),
- wzmacnia i odżywia osłabione włosy,
- podkreśla naturalny skręt fal i loków.
Jak widać korzyści, jakie oferuje siemię lniane na włosy, jest naprawdę sporo. Samodzielne przygotowanie maseczki nie jest czasochłonne ani skomplikowane, dlatego warto wykonywać domowej roboty mikstury.
Kto powinien używać siemienia lnianego na włosy?
Płukanki i maseczki na bazie siemienia lnianego są szczególnie polecane osobom, które regularnie korzystają z koloryzacji, mają problem z rozdwajającymi się końcówkami, ich włosy są matowe, łamliwe i przesuszone. Systematyczna aplikacja siemienia lnianego na włosy usatysfakcjonuje również kobiety, które latami zapuszczają kosmyki z marnym skutkiem, często obserwują u siebie podrażnienia skóry głowy oraz zmagają się z intensywnym wypadaniem włosów. Siemię lniane na włosy przywraca im moc, blask i sprężystość, jednak w przypadku łupieżu, który jest stanem chorobowym o podłożu grzybiczym – konieczne będzie sięgnięcie po specjalistyczny szampon leczniczy Nizoral.
Gdy siemię lniane na włosy to za mało – co pomoże w walce z łupieżem?
Łupież (łac. Pityriasis capillitii) to popularna przypadłość, która w równym stopniu dotyczy kobiet, jak i mężczyzn. Jasne, drobne płatki nadmiernie łuszczącego się naskórka, które są widoczne na włosach oraz ubraniach wywołują zakłopotanie i są przyczyną kompleksów. Innym, typowym symptomem łupieżu jest uczucie pieczenia i dokuczliwy świąd skóry głowy oraz zaczerwienienia. Za powstawanie łupieżu odpowiada drożdżak Malassezia furfur, który co prawda tworzy naturalną mikroflorę ludzkiej skóry (w stężeniu ˃ 46%), żywiąc się ludzkim łojem. Jednak w sprzyjających warunkach, nadmiernie się rozrasta (stężenie drobnoustrojów powyżej 74% prowadzi do rozwoju łupieżu), niszcząc cebulki włosowe i wywołując stan zapalny. Jak radzić sobie w tej sytuacji? Chcąc ograniczyć kolonizację grzybów, należy wdrożyć terapię z wykorzystaniem szamponu leczniczego Nizoral, który zawiera aż 2% ketokonazolu – substancji czynnej o silnym antygrzybicznym działaniu. Produkt ten może być stosowany już od 12. roku życia. Jak go użyć? Należy umyć szamponem zmienioną chorobowo powierzchnię skóry głowy i pozostawić preparat na włosach na 3-5 minut, a następnie obficie spłukać letnią wodą. Zwykle wystarczy stosowanie szamponu Nizoral 2 razy w tygodniu przez okres 2-4 tygodni, aby wyeliminować problem łupieżu.
Podsumowując, pamiętajmy, że mimo niezaprzeczalnego, dobroczynnego wpływu siemienia lnianego na włosy, nie jest ono remedium na każdy problem dotyczący skóry głowy. W przypadku łupieżu suchego, którego winowajcą są grzyby z rodziny Malassezia, konieczne będzie zastosowanie kilkutygodniowej kuracji leczniczej z użyciem szamponu przeciwłupieżowego Nizoral.