Wypadające włosy - przyczyny i sposoby na zahamowanie nadmiernej utraty włosów

Łamliwe, matowe, wypadające włosy to problem natury kosmetycznej, który dotyka wielu kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Drastyczne osłabienie kondycji kosmyków nie tylko negatywnie wpływa na nasz wygląd, ale może też świadczyć o rozwijającym się w organizmie stanie chorobowym. Jakie są główne przyczyny wypadania włosów i co zrobić, by zapobiec dalszemu przerzedzeniu czupryny? Jaką rolę w walce o poprawę kondycji skóry głowy i włosów odgrywa szampon leczniczy Nizoral? Sprawdź!

Kiedy mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów?

Wiele osób zastanawia się, ile włosów tracimy codziennie, co uchodzi na normę? Czas życia włosa to 2-6 lat, jego miesięczny przyrost wynosi 1-1,5 cm. Zdrowy człowiek traci dziennie około 50-100 włosów, choć oczywiście są osoby, u których wartości te są nieco niższe lub wyższe (dzienna utrata 30 lub 150 włosów również może być dla kogoś normą – to dosyć indywidualna kwestia). Natomiast, jeśli zauważymy, że nagle włosy wychodzą nam przysłowiowo garściami, jest to niepokojący sygnał i warto poszukać źródła tego typu niepokojących zmian. Jakie są główne przyczyny wypadania włosów?

Wypadanie włosów – przyczyny

  • poród

Normalnym zjawiskiem jest wzmożone wypadanie włosów po ciąży. Młode mamy wskutek przemian hormonalnych, osłabienia organizmu, karmienia piersią (tj. wysokiego stężenia prolaktyny) mogą tracić nawet 20-25% swoich włosów. Mimo, iż wypadanie włosów po porodzie jest tak naprawdę procesem nieuniknionym, to tylko przejściowym (podobnie, jak sezonowa, zwiększona utrata włosów jesienią i wczesną wiosną).

  • anemia

Łamliwe i wypadające włosy są jednym z symptomów anemii, która powoduje osłabienie mieszków włosowych i zaburzenie cyklu wzrostu włosa, w efekcie czego tracimy kosmyki. Niedokrwistość to dość powszechna przypadłość, szczególnie często dotyka kobiet, które obficie miesiączkują lub karmią piersią. Znaczny niedobór czerwonych krwinek, hemoglobiny i żelaza, powoduje nie tylko osłabienie kondycji włosów, ale chroniczne zmęczenie, bladość skóry, pogorszenie stanu cery i paznokci. 

  • intensywne odchudzanie

Kolejną, potencjalną przyczyną wypadania włosów jest stosowanie restrykcyjnych diet odchudzających, w konsekwencji których tracimy nie tylko kilogramy, ale i kosmyki. Ubogi jadłospis i niedostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych (m.in. krzemu, cynku, żelaza, miedzi, witaminy A, B, E) odbija się na pogorszonej kondycji naszych pasm – włosy są suche, łamliwe, a ich cebulki osłabione.

  • łysienie 

Wypadające włosy mogą również świadczyć o łysieniu pospolitym, telogenowym, czy androgenowym. Stopniowy zanik owłosienia dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, w zależności od podłoża problemu może być odwracalny lub też nie. Ryzyko łysienia jest większe u osób, których rodzice również borykają się z tą przypadłością. Nie bez znaczenie są też zaburzenia hormonalne.

  • zbyt częste zabiegi fryzjerskie

Nadmierne wypadanie włosów mogą również powodować agresywne zabiegi fryzjerskie, takie jak trwała ondulacja, czy rozjaśnianie włosów. Częste farbowanie i codzienne używanie prostownicy, karbownicy lub lokówki również odbija się negatywnie na kondycji kosmyków. 

Co jeszcze może odpowiadać za wypadanie włosów?

Osłabić włosy wraz z cebulkami mogą też złe nawyki pielęgnacyjne np. szarpanie podczas czesania, niedokładne spłukiwanie szamponu, czy odżywki, a także nadużywanie kosmetyków do stylizacji fryzur. Na wypadające włosy bardzo często skarżą się osoby, u których zdiagnozowano choroby przewlekłe – zwłaszcza depresję i cukrzycę. Chroniczny stres, niedostateczna ilość snu, przyjmowanie niektórych leków np. przeciwnowotworowych, czy choroby skóry głowy o podłożu grzybiczym, również zwiększają ryzyko przerzedzenia czupryny i problemów z drastyczną utratą włosów. 

1. Sposób na wypadające włosy – dieta bogata w witaminy i mikroelementy

Chcąc skutecznie zapobiec intensywnemu wypadaniu włosów, należy przyjrzeć się swojemu codziennemu jadłospisowi. Stosując pełnowartościową, zbilansowaną dietę, bogatą w cenne witaminy i minerały, sprawimy, że organizm będzie w stanie odpowiednio odżywiać cebulki włosów, działając na nie od środka. Szczególnie wartościowe dla kosmyków są witaminy A, C, E oraz z grupy B, a także biotyna, cynk i żelazo.

2. Sposób na wypadające włosy – leczenie chorób skóry głowy szamponem Nizoral

Jeśli przyczyną nadmiernego wypadania włosów są choroby skóry głowy o podłożu grzybiczym, takie jak np. łupież zwykły, łupież pstry, czy łojotokowe zapalenie skóry głowy (ŁZS), warto zastosować kurację profesjonalnym szamponem leczniczym Nizoral – dlaczego? Ponieważ preparat ten doskonale radzi sobie z tego typu problemami natury estetycznej i zdrowotnej. Dzięki zawartości składników przeciwgrzybiczych (np. 2% ketokonazolu, który jest bardzo bezpieczną substancją, likwidującą nadmiar drożdżaków Malassezia furfur, bytujących na skórze głowy człowieka) możemy zahamować wzmożone wypadanie włosów, świąd i nadmierne złuszczanie się naskórka, przywracając skórze głowy równowagę. Decydując się na kurację Nizoralem, musimy uzbroić się w cierpliwość i ściśle przestrzegać zaleceń, co do stosowania tego skutecznego szamponu o działaniu przeciwłupieżowym.

3. Sposób na wypadające włosy – odpowiednia pielęgnacja kosmyków

Ogromne znaczenie w przywróceniu wypadającym włosom blasku, odżywienia i sprężystości, odgrywają nasze codzienne nawyki pielęgnacyjne. Starajmy się pozwolić wyschnąć włosom naturalnie - unikanie nawiewów gorącego powietrza z pewnością wyjdzie nam na dobre, podobnie, jak ograniczenie stosowania kosmetyków do stylizacji włosów takich jak pianki, żele, gumy, czy lakiery, które utrwalają fryzurę, ale też bardzo obciążają kosmyki, zwłaszcza jeśli używamy tego typu kosmetyków codziennie. 

4. Sposób na wypadające włosy - płukanki wzmacniające włosy domowej roboty

Dobroczynny wpływ na osłabione, wypadające włosy ma korzeń łopianu, pokrzywa, skrzyp polny, nagietek lekarski, brzoza, pokrzywa. Chcąc zahamować wypadanie kosmyków, możemy stosować płukanki lub wcierki na bazie wymienionych ziół. Znanym od wieków, babcinym sposobem na wypadanie włosów jest również sok brzozy i sok z czarnej rzepy, które fantastycznie poprawiają mikrokrążenie skóry głowy i wzmacniają cebulki włosów.

Podsumowując, aby zahamować wypadanie włosów, należy zadbać o zdrową dietę, ograniczyć stosowanie kosmetyków do stylizacji, zrezygnować z częstej koloryzacji i innych inwazyjnych dla kosmyków zabiegów fryzjerskich oraz w przypadku chorób skóry głowy o podłożu grzybiczym, poddać się kuracji szamponem leczniczym Nizoral. Pozytywne efekty może przynieść również stosowanie ziołowych płukanek i wcierek.

Pamiętajmy, że aby rozwiązać problem wypadających włosów, należy ustalić przyczynę problemu. Tak więc, aby zdiagnozować/odkryć źródło wypadania włosów, należy udać się do dermatologa-trychologa. Doświadczony specjalista zbada nasze kosmyki za pomocą profesjonalnego sprzętu, postawi właściwą diagnozę i zaproponuje efektywną terapię leczniczą.