Zmagasz się z wrażliwą skórą głowy? Zobacz, jak o nią dbać!
Skóra na Twojej głowie łuszczy się, swędzi i piecze? Obawiasz się zakładać ciemne ubrania z obawy, że na ramionach osiądą nieestetyczne, białe płatki? Przyczyną może być wrażliwa skóra głowy. Jak z nią walczyć? Dowiedz się, jak pielęgnować wrażliwą skórę głowy i jak dobrać właściwe kosmetyki!
Wrażliwa skóra głowy – czy to na pewno przyczyna Twojego problemu?
Objawy wrażliwej skóry głowy to przede wszystkim świąd, łuszczenie się, zaczerwienienie czy pieczenie, a niekiedy nawet nadmierne wypadanie włosów. Jednak takie symptomy mogą zwiastować również inne problemy ze skalpem, dlatego najpierw musisz z całą pewnością ustalić przyczynę swoich dolegliwości. Do innych ewentualnych przyczyn należeć będą:
- łupież,
- grzybica,
- łojotokowe zapalenie skóry głowy,
- łuszczyca.
W przypadku większości chorób, obok typowych objawów wrażliwej skóry głowy, występują również inne, bardziej charakterystyczne. W przypadku łojotokowego zapalenia skóry głowy najczęściej dodatkowo pojawia się łojotok, przy łuszczycy na skórze widoczne są czerwono-brązowe grudki i wybrzuszone, łuskowate plamy, natomiast grzybica dodatkowo charakteryzuje się między innymi nierównomiernym łamaniem łodyg włosów w niewielkiej odległości od skalpu.
Nieco większe trudności występują natomiast przy rozpoznaniu łupieżu. Objawy są bowiem bardzo podobne do tych występujących w przypadku wrażliwej skóry głowy. Jak zatem sprawdzić, z którym z tych dwóch problemów ma się do czynienia? Najłatwiejszym sposobem będzie próba przeprowadzenia kuracji przeciwłupieżowej, najlepiej za pomocą odpowiedniego, dostępnego w aptekach szamponu Nizoral. Pozwoli on zahamować ewentualny rozwój drożdżaków, które wywołują powstanie łupieżu. Jedną ze skuteczniejszych substancji, dzięki której osiągniesz ten efekt, jest ketokonazol. Szampon Nizoral zawiera aż 2% tej substancji, dlatego pozwoli szybko pozbyć się łupieżu. Stosuj go 2 razy w tygodniu przez 2 tygodnie, a jeśli zauważysz poprawę, przedłuż kurację o kolejne 14 dni. Po jej zakończeniu używaj szamponu raz w tygodniu, aby zapobiec nawrotom choroby. Jeśli jednak stan skalpu się nie poprawi, najprawdopodobniej problemem, z jakim się zmagasz, jest wrażliwa skóra głowy.
Przyczyny wrażliwej skóry głowy
Problem wrażliwej skóry głowy może mieć rozmaite źródła. Jednym z nich są uwarunkowania genetyczne, dlatego jeśli na podobne dolegliwości cierpi ktoś z Twojej rodziny, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że to właśnie geny są przyczyną. Zazwyczaj jednak wrażliwa skóra głowy staje się taka za sprawą czynników zewnętrznych. Jednym z nich jest po prostu niewłaściwa pielęgnacja. Bardzo często problem wynika ze stosowania zbyt silnie oczyszczającego szamponu, co wywołuje podrażnienia skalpu.
Niekiedy za nadwrażliwość tkanki odpowiada również zbyt częste mycie, które uszkadza jej płaszcz ochronny, niestaranne spłukiwanie szamponu, a także zastosowanie produktu zawierającego składnik, który Cię uczula. Tę ostatnią przyczynę możesz podejrzewać po niedawnej zmianie kosmetyku.
Wrażliwa skóra głowy może wynikać również z niewłaściwego doboru czy nieumiejętnego stosowania również innego rodzaju kosmetyku pielęgnacyjnego, np. wcierki bądź odżywki. Ta ostatnia może również spływać z włosów na skalp, podrażniając go, dlatego pamiętaj, aby zawsze dokładnie spłukać preparat. Uważaj jednak na temperaturę wody. Ta zbyt ciepła również może podrażniać skalp i powodować jego nadwrażliwość.
Źródłem problemu wrażliwej skóry głowy może być również nadużywanie środków stylizujących. Pamiętaj, że preparaty, takie jak lakier, osadzają się również na skalpie, a przez obecność w ich składzie drażniących i wysuszających substancji, np. alkoholu, silnie go podrażniają. Stąd świąd, pieczenie i zaczerwienienie skóry. Uważaj również na stylizację na gorąco, w tym nawet suszenie suszarką. Pamiętaj, aby sprzętu tego typu używać jak najrzadziej, a przy tym trzymać urządzenie jak najdalej od skóry głowy. W przypadku suszarki postaraj się korzystać z chłodnego nawiewu. Zwróć również uwagę na częstotliwość, z jaką wykonujesz zabiegi fryzjerskie. Trwała ondulacja, farbowanie czy rozjaśnianie także mogą przyczyniać się do powstawania problemu wrażliwej skóry głowy.
Niekiedy wrażliwa skóra głowy jest winą jej nadmiernego wystawiania na działanie promieni słonecznych, a także innych szkodliwych czynników zewnętrznych, jak wiatr, chlorowana woda w basenie czy nawet zanieczyszczenia. Na skutek tego uszkodzeniu ulega płaszcz hydrolipidowy skóry, przez co staje się ona nadreaktywna. Może to nawet sprawić, że skóra głowy stanie się wrażliwa na dotyk, co jest wyjątkowo przykrą i uciążliwą przypadłością.
Niekiedy problemy skórne, w tym również ten dotyczący wrażliwej skóry głowy, mogą wynikać nawet ze stresu czy nadmiaru emocji. Takie stany odbijają się bowiem negatywnie na całym organizmie. Przyczyną mogą być także zmiany hormonalne, w tym wynikające ze stosowania antykoncepcji hormonalnej lub zaburzeń pracy tarczycy, a także niektóre inne schorzenia, jak cukrzyca czy nawet nieodpowiednio skomponowana dieta, uboga w składniki odżywcze niezbędne dla zachowania dobrej kondycji skóry.
Jak poradzić sobie z problemem wrażliwej skóry głowy?
Aby poradzić sobie z nadreaktywnością tkanki, przede wszystkim należy wdrożyć właściwą pielęgnacją. Warto zacząć od dobrania odpowiedniego, delikatnego szamponu do wrażliwej skóry głowy. Niezwykle ważne jest, aby nie zawierał on silnych środków myjących, jak siarczany SLS i SLeS. Możesz sięgnąć np. po naturalny, ziołowy preparat lub po specjalnie opracowany apteczny szampon do wrażliwej skóry głowy Nizoral. Pamiętaj również, że nawet bardzo delikatny kosmetyk za każdym razem musisz starannie spłukać z włosów, koniecznie letnią wodą. Wybrane maseczki i odżywki zawsze nakładaj od połowy ucha, aby uniknąć ich kontaktu ze skórą.
Poza doborem odpowiedniego szamponu dla wrażliwej skóry głowy, ważne będzie także ograniczenie stylizacji na gorąco oraz przeprowadzania zabiegów fryzjerskich. Najlepiej na jakiś czas w ogóle z nich zrezygnować. Musisz także chronić skalp przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Na basenie noś czepek, a po wyjściu starannie umyj głowę, natomiast w słoneczne czy wietrzne dni koniecznie noś nakrycie głowy.
Szampon do skóry wrażliwej to nie jedyny kosmetyk, który poprawi jej stan. Warto zastosować również specjalne wcierki. Możesz zdecydować się zarówno na kosmetyki apteczne, jak i te naturalne, np. ziołowe. Odpowiednim wyborem będą tu pokrzywa, tatarak, łopian czy skrzyp polny. Niekiedy, szczególnie gdy skóra dodatkowo jest silnie przesuszona, zaleca się także stosowanie oleju czy innych środków nawilżających, jak żel aloesowy, kwas hialuronowy czy mocznik. Pamiętaj jednak, aby nie pozostawiać oleju na dłużej niż 30 minut, a następnie starannie zmyć go delikatnym szamponem.
Dobrym pomysłem w przypadku problemu wrażliwej skóry głowy może być również zmiana diety. Dla Twojej skóry niezwykle cenne są takie składniki, jak:
- magnez – znajdziesz go między innymi w kakao, kaszy, zbożach, ciemnym pieczywie, orzechach, roślinach strączkowych, brązowym ryżu czy płatkach owsianych,
- żelazo – zawierają je przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza chude mięso wołowe czy wieprzowe, a także sezam, warzywa strączkowe, natka pietruszki, brukselka i brokuły,
- selen – bogate w ten składnik są orzechy brazylijskie, ryby, drób, jaja kurze, pszenica i grzyby,
- cynk – występuje między innymi w owocach morza, szczególnie ostrygach, a także w mięsie, jajach, nasionach słonecznika i dyni, cebuli, czosnku czy pszenicy,
- siarka – występuje między innymi w pistacjach, orzechach włoskich, rzodkiewce, cebuli, czosnku, twarogu, jagnięcinie, roślinach strączkowych, migdałach i kurzych jajach,
- witamina A – jej duże ilości znajdują się w wątróbce, marchewce, szpinaku, pomidorach, brzoskwiniach, wiśniach, pomarańczach i owocach dzikiej róży,
- witamina E – jej największe ilości znajdziesz w orzechach i olejach, a także w rybach, płatkach owsianych, otrębach, mięsie drobiowym, papryce czerwonej oraz w białej kapuście,
- witaminy z grupy B – szczególnie bogate w te substancje są przede wszystkim drożdże, choć znaleźć je możesz także w produktach pszennych, otrębach czy podrobach.
Jeżeli z jakiegokolwiek powodu masz kłopot z włączeniem tych produktów do swojej diety, możesz również rozważyć suplementację wymienionych witamin i minerałów. Nie zapomnij przy tym o nawadnianiu organizmu i pij ok. 2 litrów wody dziennie.
Gdy zmagasz się z wrażliwą skórą głowy, warto też zrobić odpowiednie badania, w tym przede wszystkim hormonalne. Źródła problemu mogą być różne, dlatego, szczególnie jeśli zewnętrzne metody nie pomagają, warto sprawdzić, czy przyczyna nie leży głębiej.
Metody radzenia sobie z wrażliwą skórą głowy zależeć będą przede wszystkim od przyczyny problemu, dlatego tak ważne jest jej ustalenie. Zawsze warto jednak wdrożyć delikatną pielęgnację, która z pewnością choć trochę zmniejszy dokuczliwość problemu.
lek. Michał Dąbrowski