Które z czynników środowiskowych wpływają na powstanie łupieżu i jak ich unikać ?
Ochrona środowiska jest potrzebna. Jeśli środowisko jest zdrowe, to my też dobrze się czujemy. Niestety są też i minusy. W przypadku łupieżu, który najczęściej jest wywoływany drożdżopodobnymi grzybami o nazwie Malassezia furfur, środowisko może również stanowić zagrożenie dla zdrowia. Niektóre z zewnętrznych czynników środowiskowych mogą wpływać na produkcję sebum i prowadzić do nadmiernego wzrostu grzybów.
Czym są te zewnętrzne oddziaływania?
-
Ekstremalne warunki pogodowe
-
Niska wilgotność powietrza
-
Noszenie kapelusza lub szalika zawiniętego wokół głowy
-
Stosowanie niektórych produktów do pielęgnacji i stylizacji włosów
Możemy kontrolować niektóre z tych zewnętrznych oddziaływań. Przykładowo, możemy decydować o tym, jakich produktów do pielęgnacji włosów używać. Niemniej jednak nie możemy mieć kontroli nad oddziaływaniem na nas środowiska. Człowiek niewiele może zdziałać w kwestii pogody. Możemy tylko zapewnić sobie ochronę.
Unikanie podrażnienia skóry głowy
Czynniki zewnętrzne mają wpływ na powstawanie łupieżu i mu sprzyjają – każdy na swój sposób.
Zanieczyszczenie powietrza
Zanieczyszczenie powietrza sprzyja powstawaniu łupieżu. Mieszkańcy dużych miast z pewnością o tym wiedzą. Powietrze jest pełne spalin, co sprawia, że nie tylko oddychanie jest utrudnione. Cierpi na tym również skóra. Skóra otrzymuje mniej witaminy E, która ją chroni. Zanieczyszczenie powietrza może również podrażniać skórę głowy. Możliwe konsekwencje: świąd i zapalenie skóry głowy oraz łupież. Jednak nie jesteśmy narażeni jedynie na zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz. Naukowcy odkryli występowanie w wielu pomieszczeniach szkodliwych gazów, takich jak formaldehyd. Na przykład odkryli, że stężenie formaldehydu w powietrzu może wzrosnąć w przypadku palenia dużej ilości papierosów. Substancja czynna zawarta w szamponie Nizoral® – ketokonazol 2% – redukuje nieprzyjemne zaczerwienienie i łagodzi świąd skóry głowy.
Ekstremalne warunki pogodowe
Nadmierny upał latem jest męczący dla wszystkich – zwłaszcza dla owłosionej skóry głowy, ze względu na proces pocenia się. Ułatwia niekontrolowany wzrost grzybów powodujących łupież.
Suche powietrze
Bardzo suche powietrze wewnątrz pomieszczeń nie jest dobre dla skóry. Jest to zauważalne zwłaszcza zimą w mocno ogrzewanych pomieszczeniach. Skóra ulega przesuszeniu. Pocimy się. Skóra głowy produkuje więcej sebum, które stanowi idealną pożywkę dla drożdży powodujących łupież.
Noszenie nakrycia głowy lub szalika
Zimą lubimy, jak jest nam ciepło i przyjemnie. Przed wyjściem na zewnątrz najpierw się ubieramy – warstwa po warstwie. Oczywiście nie może zabraknąć nakrycia głowy i szalika. Taki ubiór ma jednak wady: chroniąc nas przez przemarznięciem, powoduje wzrost temperatury skóry głowy. Powstały w wyniku tego pot daje doskonałą pożywkę dla wzrostu Malassezia furfur, grzybów drożdżopodobnych wywołujących łupież.
Nizoral® zwalcza nadmierny wzrost grzybów. W ten sposób ogranicza tworzenie się łupieżu.
Stosowanie niektórych produktów do pielęgnacji i stylizacji włosów
Każdy chce mieć piękne włosy. Używamy pianek, lakierów do włosów lub żeli. Upiększając się, dobrze się czujemy. Czasami przesadzamy i stosujemy produkty do włosów zbyt często, nakładamy ich za dużo lub wybieramy zły rodzaj. Wrażliwa skóra głowy reaguje szczególnie szybko. Staje się podrażniona, co może prowadzić do powstania łupieżu.
Działanie szamponu Nizoral® jest zupełnie inne. Zawiera substancję czynną ketokonazol 2%. Nizoral® jest szczególnie delikatny dla włosów. Poza zapobieganiem łupieżowi jest również skuteczny w przeciwdziałaniu świądowi i zaczerwienieniu.