Jak pozbyć się łupieżu? 5 sprawdzonych porad

Łupież jest powszechnym problemem, który niestety ma skłonność do nawrotów. Dlatego tak ważne jest poznanie skutecznych sposobów na to, jak pożegnać tę dolegliwość i zapobiec jej nawrotom. Poznaj 5 sprawdzonych metod na to, jak pozbyć się łupieżu i ciesz się gładką, czystą skórą bez świądu i nieestetycznego łuszczenia!

jak pozbyć się łupieżu - porady

Jak się pozbyć łupieżu? Dowiedz się, z czym walczysz!

Przed zapoznaniem się ze sposobami na łupież, warto dowiedzieć się, z czym właściwie przyszło nam się zmagać. Łupież jest problemem skórnym, wywoływanym przez bytujące na ludzkiej skórze drożdżaki Malassezia furfur. Sama ich obecność jest zupełnie naturalna i nie wywołuje żadnych niepożądanych skutków. Kłopoty zaczynają się w momencie, gdy drożdżaki te zaczynają się nadmiernie namnażać. Do najczęstszych odmian łupieżu należą typ suchy oraz tłusty. Ten pierwszy objawia się nadmiernym złuszczaniem naskórka na głowie, który odpada od niej w postaci białych płatków. Ten drugi również związany jest z przyspieszeniem procesów keratolitycznych skóry głowy, jednak w tym wypadku dodatkowo występuje łojotok. Skutkuje to powstawaniem na niej żółtawych, lepkich płatów. Specyficznym rodzajem przypadłości jest tzw. łupież pstry, również wywoływany przez Malassezia furfur. Może on występować nie tylko na owłosionej skórze głowy, lecz także na innych częściach ciała, w tym między innymi na twarzy. Jego charakterystycznym objawem są towarzyszące nadmiernemu łuszczeniu naskórka czerwone, okrągłe plamy na skórze.

Warto przy tym pamiętać, że nieleczony łupież nie minie samoistnie, za to może przerodzić się w poważniejsze problemy, np. łojotokowe zapalenie skóry. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć dobry sposób na to, jak się pozbyć łupieżu.

Sposób na łupież nr 1: prawidłowe mycie głowy

Mycie głowy wydaje się czynnością na tyle banalną, że każdy powinien wiedzieć, jak wykonywać ją prawidłowo. Niestety, w rzeczywistości wiele osób popełnia błędy, które są przyczyną późniejszych problemów ze skórą głowy, w tym łupieżu. Jednym z poważniejszych błędów może być niewystarczające spłukanie kosmetyku myjącego. W następstwie tego może dojść do podrażnienia skóry i nasilenia objawów. Podobny skutek daje również nakładanie preparatów odżywczych zbyt blisko skóry głowy. Należy przy tym pamiętać, że łupież nasila się w warunkach dużej wilgotności, której sprzyja pozostawienie kosmetyku na skalpie.

Skutecznym sposobem na łupież będzie również preparat ze środkiem zwalczającym problem nadmiernego namnażania się drożdżaków. Za jedną ze skuteczniejszych substancji uważa się ketokonazol, który jest składnikiem szamponu Nizoral. Dzięki aż dwuprocentowej zawartości ketokonazolu produkt doskonale radzi sobie z łupieżem, pozostawiając skórę czystą i gładką, a przy tym niweluje niedogodności, takie jak silny świąd skalpu. Niekiedy pomocne może być również zastosowanie kosmetyku nawilżającego skórę głowy, np. z dodatkiem miodu czy aloesu.

Sposób na łupież nr 2: płukanki ziołowe

Płukanki ziołowe znane są ze swoich właściwości pielęgnacyjnych oraz barwiących pasma. Mogą one być jednak również doskonałą metodą na to, jak pozbyć się łupieżu. Jednym ze skuteczniejszych domowych kosmetyków będzie ten na bazie pokrzywy. Bardzo dobre efekty przynosi również płukanka przyrządzona na bazie tymianku. Jedną garść suszu należy wtedy zalać litrem wrzątku, a następnie parzyć pod przykryciem ok. 15 minut. Następnie wystarczy już tylko przecedzić domowy kosmetyk, pozostawić go do ostygnięcia i zastosować do ostatniego płukania po myciu głowy. Oba te wywary nadają się niemal do każdego typu włosów, choć może lekko usztywniać przesuszone i zniszczone pasma. Wyjątek stanowi płukanka z pokrzywy, której nie zaleca się w przypadku blondynek. Wszystko ze względu na to, że długotrwałe stosowanie tego sposobu na to, jak pozbyć się łupieżu, może barwić pasma na zielono.

Sposób na łupież nr 3: zapewnij skórze dostęp do powietrza

Łupież lubi wilgoć, dlatego tak ważne jest jej unikanie na skórze głowy. Problem ten występuje nie tylko w przypadku niewłaściwej pielęgnacji, lecz także przyzwyczajeń, które zwiększają potliwość skóry głowy i utrudniają jego odprowadzanie. Wiele osób zauważa nasilenie się objawów i szuka sposobów na to, jak pozbyć się łupieżu w chłodniejszych miesiącach. Nie wszyscy jednak wiedzą, że winowajcą może być zwykła czapka. Długie noszenie tej ze sztucznych, nieoddychających materiałów, może skutkować przyspieszeniem namnażania się na skórze drożdżaków. Dlatego przepuszczalne materiały będą tu znacznie lepszym wyborem.

Sposób na łupież nr 4: zbilansowana dieta

Jednym ze sposobów na to, jak pozbyć się łupieżu, będzie utrzymywanie odpowiedniej diety. Jednymi z czynników, które zwiększają problem, będą niezdrowe, tłuste dania, szczególnie te typu fast-food, często zwiększają one bowiem potliwość skóry, co sprzyja rozwojowi drożdżaków. Szkodliwe będą tu również cukry proste, dlatego osoby dotknięte łupieżem powinny unikać słodyczy, a także produktów dosładzanych, jak napoje czy nektary owocowe. Dobrym pomysłem będzie również zamiana białego pieczywa oraz makaronu na te pełnoziarniste, a białych odmian ryżu na brązowe. Produkty wysokoprzetworzone wpływają na skórę drażniąco, przez co również mogą zaostrzać problem. Dobrym sposobem na to, jak pozbyć się łupieżu, będzie zatem ograniczenie, a najlepiej zupełne odstawienie wszelkich dań typu instant, gotowych, słonych przekąsek, a także parówek i niektórych płatków śniadaniowych. Podobnie na organizm wpływają także używki, szczególnie papierosy, alkohol, a nawet nadmiar kawy.

Ważne jest również dostarczanie ciału odpowiednich składników odżywczych, które korzystnie wpłyną na kondycję skóry. Jednym z ważniejszych będzie cynk, stosowany w przypadku wielu problemów dermatologicznych, w tym przy trądziku, a nawet łuszczycy. Pomocne w zwalczaniu stanów zapalnych będą również witaminy z grupy B. Witamina A poprawia odporność tkanki, dzięki czemu znacznie lepiej broni się ona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Z kolei witamina E poprawia poziom nawilżenia, co również przyczynia się do osłabienia dolegliwości.

Wykorzystując metody na to, jak pozbyć się łupieżu, nie można również zapomnieć o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów. Najlepsza będzie woda mineralna, której powinno się spożywać ok. 2 litrów dziennie. Dokładna ilość zależeć będzie od kilku czynników, w tym płci, wieku, masy ciała i aktywności fizycznej.

Sposób na łupież nr 5: ogranicz stres

Stres ma ogólny negatywny wpływ na organizm, w tym również na skórę. Dlatego jego nadmiar może zaostrzać problem łupieżu. Jednym z następstw zbyt dużej ilości stresu jest bowiem zwiększenie pocenia oraz przetłuszczania się skóry. Dlatego jedną z metod na to, jak pozbyć się łupieżu będzie zminimalizowanie tego czynnika, np. poprzez różnego typu metody relaksacyjne.

 

Łupież nie jest łatwy do zwalczenia, nie jest to jednak niemożliwe. Dlatego też warto zastosować się do powyższych porad i na powrót cieszyć się komfortem zdrowej skóry.

 

lek. Michał Dąbrowski