Olej rycynowy na włosy – Twój sposób na gęste i mocne pasma

Ze względu na niesłabnącą popularność olejowania włosów, wiele pań chętnie próbuje rozmaitych rodzajów olejów. Niektóre gustują w bardziej egzotycznych produktach, inne sięgają po klasykę. Do drugiej grupy należy olej rycynowy, chętnie stosowany już przez nasze babki. Jednak czy nadaje się on do pielęgnacji pasm? Jakie efekty można osiągnąć, używając go do pielęgnacji włosów? Dowiedz się więcej o stosowaniu oleju rycynowego na włosy!

Olejek rycynowy na włosy – czy warto go stosować?

Panuje przekonanie, że właściwie każdy olej nadaje się do olejowania włosów. Jednak niekoniecznie musi tak być. Przykładem będzie właśnie zastosowanie oleju rycynowego na włosy. Pierwszym problemem może być jego wyjątkowo gęsta konsystencja, która znacznie utrudnia rozprowadzanie na pasmach. Niektóre panie radzą sobie z tym, lekko podgrzewając ten produkt, nie rozwiązuje to jednak problemów z jego spłukaniem. Co więcej, warto pamiętać, że stosowanie oleju rycynowego na włosy może je przesuszyć. W końcu tego produktu używa się nawet w mieszankach do zmywania makijażu.

Nie oznacza to jednak, że używanie olejku rycynowego do włosów jest całkowicie zakazane. Jest on bowiem znany również ze swoich właściwości nabłyszczających, dzięki czemu często można znaleźć go choćby w składzie błyszczyków do ust. Możesz wykorzystać tę jego cechę również w swojej domowej maseczce do włosów, mieszając olej rycynowy z innym składnikiem, w tym lżejszym olejem bądź inną substancją, jak żółtko, miód czy nafta kosmetyczna. Wtedy efekty zastosowania olejku rycynowego na włosy mogą Cię bardzo pozytywnie zaskoczyć.

Olej rycynowy na porost włosów – czy ma szansę się sprawdzić?

O zastosowaniu olejku rycynowego na porost włosów mówi się od dawna. Wiele kobiet stosuje go również w przypadku osłabionych brwi i rzęs. Czy to rzeczywiście działa? Jak najbardziej, na co dowodem jest wiele zadowolonych osób, które to sprawdziły. Zastosuj olejek rycynowy na włosy i porównaj ich wygląd przed i po, a z pewnością również to zauważysz.

Olejek rycynowy na włosy, a właściwie na skórę głowy, wpływa pozytywnie w dużej mierze ze względu na wysoką zawartość kwasu rycynolowego. Szacuje się, że jego zawartość w tym produkcie wynosi 80-85%. Wyraźnie poprawia on krążenie krwi, dzięki czemu widocznie odżywia cebulki, co skutkuje przyspieszeniem wzrostu włosów oraz ich wyraźnym wzmocnieniem. Zawarte w nim przeciwutleniacze pomagają z kolei w produkcji keratyny, będącej głównym budulcem włosa. Pamiętaj jednak, że olej rycynowy stosowany na włosy może je także nieznacznie przyciemnić przy nasadzie, dlatego powinny na niego uważać szczególnie panie o jasnych kosmykach.

Uważa się także, że stosowanie olejku rycynowego na włosy u ich nasady potrafi przywrócić właściwe pH skórze głowy. Pomaga to w jej regeneracji, w tym po uszkodzeniu agresywnymi kosmetykami. Pamiętaj jednak o wysuszających właściwościach tego specyfiku i nie używaj go zbyt często. Zazwyczaj, aby bez ryzyka osiągnąć odpowiednie rezultaty, wystarczy nakładać go zaledwie raz w tygodniu.

W kontekście stosowania olejku rycynowego na włosy i skórę głowy często mówi się o jego właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Dzięki nim doskonale sprawdza się bowiem w zwalczaniu krostek i ranek. Niekiedy wskazuje się także na jego działanie przeciwłupieżowe. Jednak, aby pozbyć się tego problemu, najlepiej sięgnąć po profesjonalny produkt, jak szampon leczniczy Nizoral. Dzięki zawartości aż 2% przeciwgrzybiczego ketokonazolu, który przyczynia się do zahamowania syntezy ergosterolu, koniecznego dla budowy błony komórkowej drożdżaków, produkt błyskawicznie pozwala pozbyć się uciążliwego problemu. Szybko łagodzi świąd czy pieczenie, a przy tym pomaga zwalczyć patologiczne łuszczenie się skóry. Wystarczy jedynie stosować go 2 razy w tygodniu przez okres od 2 do 4 tygodni, by skóra głowy odzyskała komfort i zdrowy wygląd. Stosuj go również po zakończeniu kuracji, by zapobiec nawrotom łupieżu – wystarczy zaledwie umyć nim głowę raz na 1-2 tygodnie, żeby zapomnieć o tej chorobie.

Jak stosować olejek rycynowy na włosy?

Zastosowanie oleju rycynowego na włosy wiąże się z jego wymieszaniem z innym, lżejszym olejem. Przy nanoszeniu go na pasma na ich długości jest to właściwie konieczne, natomiast w przypadku pielęgnacji skalpu – opcjonalne. Bardzo dobrze sprawdza się tu olej jojoba, dość lekki, a przy tym o składzie przypominającym nasze naturalne sebum. Wybór jest tu jednak dość dowolny, dlatego możesz nawet zastosować popularną, obecną w większości kuchni oliwę z oliwek.

Jeśli chcesz zastosować olej rycynowy na włosy na ich długości, delikatnie go podgrzej i wymieszaj z wybranym olejem. Następnie starannie wetrzyj w suche bądź wilgotne pasma, zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Pozostaw na co najmniej godzinę, maksymalnie na całą noc. Wtedy też nie zapomnij starannie zabezpieczyć kosmyków, aby nie pobrudzić pościeli. Następnie dokładnie umyj włosy delikatnym szamponem. Jeśli masz kłopot ze zmyciem oleju, możesz zwilżyć włosy i nałożyć na nie odżywkę, a następnie delikatnie wmasować w kosmyki. Po takim zabiegu powinno Ci być znacznie łatwiej usunąć mieszankę.

Jeżeli olej rycynowy na włosy masz zamiar zastosować na skalp, możesz zarówno wymieszać go z wybranym olejem w ten sam sposób, co w przypadku wykonywania maseczki na pasma na długości, jak i lekko go podgrzać, by zmienił konsystencję na nieco rzadszą, po czym starannie wmasować w skórę głowy opuszkami palców. Za pierwszym razem pozostaw preparat na ok. 30-60 minut, aby sprawdzić reakcję swojej skóry. Następnie dokładnie zmyj go łagodnym szamponem. Przy kolejnych zabiegach możesz już pozostawić olej na całą noc. Pamiętaj też, aby zawsze starannie go zmyć, w innym przypadku możesz osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego i Twoje kosmyki zaczną wypadać.

Aby zastosować olej rycynowy na włosy, możesz też połączyć go z innymi produktami. Jednym z nich jest chętnie stosowane żółtko jaja kurzego. Możesz wymieszać je z jedną łyżką oleju, ewentualnie dodać do całości łyżkę soku z cytryny. Starannie połączone składniki nanieś na pasma, po czym schowaj je pod czepkiem. Starannie zmyj łagodnym środkiem po około 30 minutach. Pamiętaj przy tym, że po użyciu takiego kosmetyku musisz umyć głowę wyjątkowo starannie ze względu na zastosowanie w nim trudno zmywalnego żółtka. Doskonałe efekty możesz również osiągnąć, zamiast soku z cytryny dodając naftę kosmetyczną. Jej ilość dobierz, obserwując konsystencję kosmetyku podczas jego rozrabiania – gotowy produkt powinien nakładać się lekko i bezproblemowo. Tutaj również musisz nanieść mieszankę na włosy, po czym schować pasma pod foliowym czepkiem. Pozostaw miksturę na godzinę, po czym starannie umyj włosy szamponem. Taki preparat doskonale wzmacnia pasma i dodaje im niesamowitego blasku. Pamiętaj jednak, że może nieco przyciemnić kosmyki.

Olej rycynowy na włosy – kiedy widać efekty?

Chociaż pierwsze efekty nakładania oleju rycynowego na włosy możesz zauważyć już po pierwszym zastosowaniu, na pełen rezultat kuracji należy poczekać co najmniej trzy miesiące. Naturalne produkty, choć potrafią dać niesamowite efekty, wymagają znacznie większej cierpliwości niż kosmetyki drogeryjne. Warto jednak się w nią uzbroić, aby doczekać się znacznie piękniejszych włosów.

W sytuacji, gdy zamierzasz nakładać olej rycynowy na skórę głowy, efektów nie zobaczysz od razu. Na ostateczny rezultat możesz czekać nawet kilka miesięcy, ze względu na tempo wzrostu kosmyków. Zaleca się jednak, aby kurację przeprowadzać przez co najmniej trzy miesiące. Pamiętaj również, że olej rycynowy sprawdzi się u osób, które z różnych przyczyn utraciły część włosów. Ma on bowiem zdolność odżywiania i stymulowania istniejących cebulek, nie istnieje jednak naturalny kosmetyk, który spowoduje powstawanie nowych. Dlatego jeśli Twoje pasma z natury są rzadkie, skup się raczej na ich odżywieniu na długości, ewentualnie dodając im objętości odpowiednią fryzurą.